Szukaj

Wady i zalety Androida

Android ma wady i zalety, jednak tych drugich prawdopodobnie jest więcej, bo system ten ma około 72-procentowy udział w mobilnym ruchu internetowym. Trudno powiedzieć, czy użytkownicy na całym świecie ubóstwiają "zielonego robota", jednak jedno jest pewne - żaden inny system operacyjny na urządzenia mobilne nie jest tak rozpowszechniony i łatwo dostępny. Na czym polega fenomen Androida? Jakie wady mogą zniechęcać do wyboru urządzeń z tym systemem?

Android - zalety i wady

Android ma wiele pozytywnych cech, dzięki którym jest zdecydowanym liderem popularności wśród systemów na urządzenia mobilne.

Zalety Androida

Prosty, intuicyjny interfejs

Korzystanie z urządzeń opartych na Androidzie jest zwykle intuicyjne, precyzyjne i nie sprawia większych problemów także początkującym użytkownikom. Oprócz sterowania za pomocą gestów ekrany często wyposażone są w wirtualne przyciski, które ułatwiają nawigację. System operacyjny od Google współpracuje z różnymi producentami, dzięki czemu użytkownik ma do dyspozycji rozwiązania zarówno rozwiązania systemowe, jak i zaprojektowane przez producenta telefonu.

Zintegrowane usługi Google

Smartfon z systemem operacyjnym Android to wielofunkcyjny kombajn, co jest zasługą między innymi usług dostarczonych przez Google, takich jak: mapy, portfel, dysk, poczta, przeglądarka, dokumenty, formularze, arkusze, wirtualnych asystent i wiele innych. Co ważne, usługi Google pozwalają na integrację różnych urządzeń ze sobą. Użytkownik może na przykład włączyć audycję na YouTube na telefonie, a następnie kontynuować jej oglądanie na telewizorze Smart TV. Z kolei dokument stworzony na laptopie można edytować na smartfonie – lub na odwrót.

Bogaty wybór urządzeń

System Android współpracuje z różnymi producentami i nie ogranicza się jedynie do telefonów. Na bazie Androida mogą działać telewizory Smart TV, smartwatche, wideodomofony, nawigacje, radia samochodowe, urządzenia inteligentnego domu, roboty sprzątające czy drobne AGD (np. wagi łazienkowe). W odróżnieniu od systemu iOS, Android nie występuje tylko w drogich i bardzo drogich urządzeniach – wręcz przeciwnie, Androida można znaleźć także w tańszych smartfonach od mniej popularnych producentów.

Dodatkowe funkcje

Smartfony z Androidem oferują użytkownikowi liczne udogodnienia. Przede wszystkim telefony są wyposażone w potężne baterie (nawet 5000 mAh). Co więcej, telefony obsługują szybkie ładowarki, dzięki czemu po rozładowaniu telefonu już po kilku minutach ładowania można ponownie z niego korzystać. Użytkownicy Androida mogą też zwiększać pamięć masową za pomocą kart microSD, nagrywać rozmowy telefoniczne, używać słuchawek z wejściem mini-jack czy korzystać z bardzo zaawansowanych aparatów z trybem Pro.

Ogromny wybór aplikacji

Androidowy sklep z aplikacjami Google Play oferuje kilka milionów aplikacji. Niektóre z nich są płatne, większość jest darmowych, inne ograniczają dostęp do niektórych funkcji (trzeba wówczas zapłacić lub obejrzeć reklamy). Użytkownik znajdzie tutaj między innymi:

 • gry,
 • aplikacje serwisów społecznościowych,
 • aplikacje finansowe,
 • aplikacje map i nawigacji,
 • aplikacje zakupowe,
 • aplikacje sportowe,
 • aplikacje do audiobooków i e-booków,
 • aplikacje multimedialne,
 • aplikacje dla dzieci,
 • aplikacje edukacyjne.

Mimo ogromnego wyboru użytkownik może potrzebować konkretnej pozycji, której nie ma w oficjalnym sklepie. Smartfony z Androidem umożliwiają zainstalowanie nieautoryzowanych aplikacji – wystarczy jedynie zmienić ustawienia odpowiednio do posiadanego modelu telefonu.

Otwarte oprogramowanie

To, co jest minusem Androida, jest również jego wielką zaletą. Kod źródłowy systemu jest dostępny za darmo dla wszystkich, w tym również dla firm konkurencyjnych. Dzięki temu środowisko systemu nieustannie się rozwija, producenci urządzeń mogą instalować własne rozwiązania, a użytkownicy mogą dokonywać zmian w oprogramowaniu odpowiednio do swoich potrzeb. To właśnie otwartość Androida sprawia, że smartfony dostępne są w przystępnych cenach i na zakup takiego urządzenia mogą sobie pozwolić także mieszkańcy uboższych regionów świata.

Możliwość personalizacji urządzenia

W przeciwieństwie do zamkniętych systemów operacyjnych Android oddaje władzę użytkownikowi. W telefonie nie trzeba korzystać z fabrycznie zainstalowanych aplikacji, ani nawet z aplikacji Google. Nie trzeba również „męczyć się” z jednym i tym samym interfejsem. Użytkownik może pobrać aplikację (tzw. launcher), która umożliwia modyfikację ekranu głównego tak, aby był bardziej atrakcyjny wizualnie i wygodniejszy w obsłudze. Co więcej, użytkownik może również zrootować telefon i dzięki temu zmienić niemodyfikowalne dotąd funkcje.

Android ma trochę negatywnych cech. Niektóre problemy i zagrożenia są na tyle istotne, że mogą skłaniać użytkowników do wyboru konkurencyjnej opcji – systemu iOS i urządzeń od Apple.

Wady Androida

Brak aktualizacji na starszych urządzeniach

Jedną z największych wad „zielonego robota” jest ograniczone wsparcie dla użytkowników starszych urządzeń. Android jest bardzo często aktualizowany – co jest akurat dobre, ponieważ świadczy o zaangażowaniu twórców w rozwój systemu. Niemniej urządzenia tracą dostęp do aktualizacji zwykle po dwóch latach od wejścia na rynek. Tak więc użytkownicy starszych modeli smartfonów i innych urządzeń muszą korzystać z poprzednich wersji systemu – zawierających więcej błędów, mniej stabilnych i nieposiadających nowych funkcji.

Duże zagrożenie cyberatakami

Badania dowodzą, że aż 99% zagrożeń malware wymierzonych jest w Androida. Trudno się temu dziwić zważywszy na fakt, że zdecydowana większość użytkowników urządzeń mobilnych korzysta właśnie z Androida. Warto jednakże pamiętać, że Android to oprogramowanie otwarte, a co za tym idzie użytkownicy mogą tworzyć własne programy bez konieczności zakupu licencji. Hakerzy mogą więc stosunkowo łatwo dotrzeć do użytkowników – aplikacje zawierające złośliwe oprogramowanie zdarzają się nawet w sklepie Google Play. W dodatku użytkownik Androida może instalować aplikacje spoza oficjalnego sklepu, co zwiększa ryzyko ataku cybernetycznego.

Liczne reklamy

Android ma najlepiej zaopatrzony sklep spośród wszystkich systemów operacyjnych na urządzenia mobilne – Google Play ma już ok. 3,5 miliona aplikacji i liczba ta sukcesywnie rośnie. Często są to pozycje zupełnie darmowe, a co za tym idzie – najeżone reklamami, które utrudniają korzystanie z aplikacji. Liczne reklamy irytują użytkowników także podczas używania zwykłych funkcji telefonu, np. menedżera plików.

Konieczność rejestrowania konta Google

Żeby korzystać z urządzenia bazującego na systemie Android, trzeba zarejestrować konto e-mail w Google – nie można korzystać z innych kont pocztowych. Nie jest to wprawdzie poważna wada, jednak takie ograniczenie może nie spodobać się części użytkowników. Warto jednak pamiętać, że konto Google zapewnia dostęp do wielu usług w telefonie. Jeżeli zatem użytkownik wyloguje się z konta i zapomni hasła, wówczas może mieć problem z korzystaniem z urządzenia.

Problemy z wydajnością i płynnym działaniem urządzenia

Brak aktualizacji dla starszych modeli, otwartość oprogramowania, zbędne aplikacje producenta – to wszystko może powodować, że użytkownicy Androida mogą narzekać na wydajność i płynne działanie urządzenia. Ta kwestia dotyczy szczególnie tańszych smartfonów, które są słabo zoptymalizowane pod względem pamięci RAM. O ile osoby, które korzystają tylko z podstawowych funkcji telefonu, mogą nie zauważyć problemu, o tyle pozostałe osoby mogą zauważyć wolniejsze działanie internetu, gier i aplikacji.

Problemy z prywatnością

Każdy użytkownik smartfona powinien mieć świadomość, że urządzenie gromadzi dane telemetryczne, które umożliwiają korzystanie z rozmaitych usług. Niemniej czasami urządzenie pobiera znacznie więcej danych, niż powinno. Profesor Trinity College w Dublinie, Douglas J. Leith, przeprowadził test dwóch smartfonów – jednego z systemem Android i drugiego z systemem iOS. Okazało się, że oba urządzenia pobierały dane od użytkownika przeciętnie co 4,5 minuty, przy czym smartfon z Androidem pobierał aż 1 MB danych, smartfon od Apple tylko 52 KB. Co więcej, urządzenia zbierały dane także wtedy, gdy telefon był w stanie bezczynności lub korzystano tylko z podstawowych funkcji.

Plusy i minusy Androida - podsumowanie

Android to najczęściej stosowany system operacyjny na urządzenia mobilne na świecie. Swoją popularność zawdzięcza m.in. otwartemu dostępowi, wszechstronności oraz przydatnym usługom Google, które można zintegrować na różnych urządzeniach. Telefony bazujące na Androidzie zapewniają użytkownikowi wiele możliwości modyfikacji, a przy tym można je kupić w bardzo przystępnych cenach. Niemniej użytkownik musi wziąć pod uwagę, że urządzenia z Androidem szybko tracą dostęp do aktualizacji i są szczególnie narażone na złośliwe oprogramowanie.

Bibliografia / Netografia

 • Android.com, https://www.android.com/intl/pl_pl/.
 • Buryta M., Kopniak P., Porównanie mechanizmów bezpieczeństwa popularnych systemów operacyjnych urządzeń mobilnych, „Journal of Computer Sciences Institute”, Wydawnictwo Politechniki Lubelskiej, 2017, nr 4, s. 87-91
 • Leith D.J., Mobile Handset Privacy: Measuring The Data iOS and Android Send to Apple And Google, Trinity College Dublin, 2021
 • Perzyński T., Pietruszczak D., Ziółek G., Analiza pracy wybranych systemów operacyjnych w urządzeniach mobilnych, „Autobusy”, 2018, nr 6, s. 649-652
 • Wady i zalety – Android, Komórkomania, 28.01.2014, https://komorkomania.pl/wady-i-zalety-android,6779481285961857a, Data odczytu: 2022.12.21
android wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *