Szukaj

Wady i zalety białej łazienki

Mody i trendy na aranżację wnętrz się zmieniają, ale biel pozostaje niezmienną klasyką, która jest bardzo często stosowana w wystroju wnętrz w łazienkach. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że takie rozwiązanie to nie tylko zalety, ale i również wady.

Biała łazienka - zalety i wady

Białe płytki w łazience to sprawdzone i dobre rozwiązanie, które od lat jest stosowane w wielu domach. Do jego popularności z pewnością przyczyniły się następujące zalety:

Zalety białej łazienki

Optyczne powiększenie wnętrz

Stosowanie jasnych barw w celu powiększenia pomieszczeń to powszechnie stosowany i skuteczny sposób. Ta sama zasada dotyczy również białych płytek. Ich obecność jest w stanie optycznie powiększyć łazienkę o niewielkiej wielkości i sprawić, aby wyglądała ona na większą i bardziej przestronną. Z tego powodu, jasne kafelki doskonale nadają się do łazienek w bloku, które bardzo często mają niedużą powierzchnię oraz brakuje w nich okien. Efekt można dodatkowo zwiększyć odpowiednim zastosowaniem luster.

Uniwersalność

Białe płytki w łazience są bardzo uniwersalne, gdyż stanowią doskonałe tło dla dodatków w innych kolorach. Pasują zarówno do ostrych, jak i stonowanych barw. Świetnie komponują się także z elementami wykonanymi z innego tworzywa, np. drewna, szkła, marmuru czy metalu. Białe płytki pasują również do łazienek urządzonych w różnych stylach – będą bardzo dobrze prezentowały się w łazience zaaranżowanej w stylu glamour, nowoczesnym czy skandynawskim. Z tego względu, dają niezliczone możliwości przearanżowania przestrzeni w przyszłości i nie wymuszają konieczności skuwania kafli ze ścian. Taka uniwersalność i wszechstronność jest bez wątpienia dużą zaletą białych płytek.

Wrażenie czystości

Biel to kolor kojarzący się z elegancją, klasą, a także z czystością. A właśnie takie wrażenie powinna sprawiać łazienka – higienicznej i uporządkowanej. Co prawda, na białym kolorze widać wszelkie plamy i zabrudzenia, jednak biała łazienka jest już na tyle zakorzeniona w świadomości jako coś czystego, że jasne pomieszczenia automatycznie przywołują człowiekowi takie właśnie skojarzenie.

Czy kolor biały w łazience ma wady? Okazuje się, że dla niektórych osób tak. Za przykłady przedstawiają one:

Wady białej łazienki

Widoczne zabrudzenia

Największą i dość oczywistą wadą związaną z posiadaniem białych płytek w łazience jest to, że bardzo szybko się brudzą. Na jasnych powierzchniach widać każdy, nawet najmniejszy paproch czy plamę. A o te w łazience nie jest trudno – zabrudzenia od kosmetyków, kurz wydostający się z kosza na brudne pranie, włosy wypadające podczas szczotkowania – tego wszystkiego nie da się uniknąć podczas codziennego użytkowania łazienki. Dodatkowo, niektóre zabrudzenia mogą trwale odbarwiać białe płytki zostawiając na nich nieestetyczne plamy. Oprócz tego, problemem mogą być białe fugi, które często towarzyszą białym płytkom. Z czasem mogą one zabarwiać się na żółty kolor i wymagać odnowienia. Mocna widoczność zabrudzeń sprawia, że białą łazienkę trzeba często czyścić. Może to być problemem, dla osób, które nie lubią lub nie mają czasu sprzątać.

Zbyt duże wrażenie sterylności

Niektórzy ludzie twierdzą, że białe łazienki wyglądają jak laboratoria lub toalety w szpitalach. I tak, jeśli przesadzimy z ilością bieli, to może się tak zdarzyć. Zamontowanie białych płytek, białych mebli, białej armatury i białych dodatków może powodować, że łazienka faktycznie będzie wyglądać jak sterylne pomieszczenie, co niekoniecznie jest pożądanym efektem w prywatnym domu czy mieszkaniu. Łazienka urządzona w całości w bieli, szczególnie w jednym odcieniu tego koloru, może być przytłaczająca i zbyt chłodna. Na szczęście, można tego problemu uniknąć łącząc biel z innymi barwami i wprowadzając do wnętrza kolorowe akcenty w postaci mebli, armatury czy barwnych, pojedynczych płytek.

Plusy i minusy białej łazienki - podsumowanie

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej wady i zalety białych płytek w łazience, bez wątpienia można stwierdzić, że jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie. Nadaje się ono zarówno dla osób, które nie lubią eksperymentować z wystrojem wnętrz i wolą klasyczne, sprawdzone rozwiązania, jak i dla tych, którzy szybko się nudzą i muszą co jakiś czas zmienić coś w swoim otoczeniu. Przed zdecydowaniem się na białą łazienkę, należy jednak pamiętać o konieczności częstego jej sprzątania i zastanowić się, czy będziemy mieć na to czas i chęci.

Białe płytki są ponadczasowe i bardzo uniwersalne – dają nieograniczone możliwości aranżacji, pasują do wnętrz urządzonych w różnych stylach oraz zarówno do małych, jak i dużych pomieszczeń. Dzięki dostępnym na rynku różnym odcieniom bieli oraz strukturze kafli, można stworzyć w swojej łaziance wyjątkowy wystrój i nadać jej ciekawy charakter.

Bibliografia / Netografia

  • ceramicstyle.pl, Białe płytki do łazienki – Wady i zalety, https://www.ceramicstyle.pl/biale-plytki-do-lazienki-wady-i-zalety/, Data publikacji: 2019.02.21, Data odczytu: 2023.07.02
plusy i minusy białej łazienki

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *