Szukaj

Wady i zalety boston terriera

Boston terrier to amerykańska rasa psów, która ma swoje wady i zalety. Ten mały molos powstał przez skrzyżowanie buldoga angielskiego i teriera angielskiego. Jaki skutek odniosło połączenie obu ras? Otóż uzyskano niemal doskonałą mieszankę - psa o przyjaznym usposobieniu i oryginalnym wyglądzie, a przy tym inteligentnego i zrównoważonego. Osoby, które szukają dla siebie dobrego towarzystwa na czterech łapach, bez wątpienia mogą rozważyć psa tej rasy.

Boston terrier - zalety i wady

Boston terrier to kilka wad i długa lista zalet. Wysoką cenę szczeniąt rekompensuje przede wszystkim wspaniały charakter, dzięki któremu pies tej rasy może być najlepszym towarzystwem dla człowieka.

Zalety boston terriera

Miłe, przyjazne usposobienie

Boston terrier to doskonała rasa dla osób, które potrzebują towarzystwa i psa, który stanie się pełnoprawnym członkiem rodziny. Przebywanie z małym molosem przyniesie człowiekowi mnóstwo radości – czy to podczas wspólnej zabawy na świeżym powietrzu, czy w czasie leniwego popołudnia spędzonego w domowym zaciszu. Niezależnie od sytuacji bostonek to sympatyczny kompan, który nie przejawia oznak wrogości czy nieufności nawet w stosunku do zupełnie obcych ludzi.

Upodobanie do aktywności

Z boston terrierem nie sposób się nudzić. Jest to pies wymagający wybiegania się, dlatego trzeba mu zapewnić codzienną dawkę ruchu. Może to być dłuższy spacer, ale bostonek ma wystarczająco dużo energii do ganiania za piłką czy uprawiania sportu (np. agility). Czasami żywiołowość psa nie pozwala mu usiedzieć w miejscu. Wystarczy zostawić go bez opieki na dworze, aby wyruszył na zwiedzanie okolicy – z pewnością nie jest to pies, którego może zatrzymać ogrodzenie.

Zrównoważony charakter

Boston terrier z dobrej hodowli charakteryzuje się również bardzo wyważonym usposobieniem. Umiejętnie prowadzony pies nie narzuca się ani nie usiłuje przeforsować swoich pomysłów. Jeśli właściciel nie ma czasu na spacer czy zabawę, boston zajmie się sobą albo po prostu utnie sobie drzemkę na swoim posłaniu. Z jednej strony psy tej rasy lubią aktywne spędzanie czasu, ale potrzebują też chwili wyciszenia i odpoczynku – w rezultacie potrafią dostosować się do rytmu życia domowników bez wpadania w histerię. W razie potrzeby bostona można szybko uspokoić, dzięki czemu jest to pies łatwy do ułożenia i niesprawiający większych problemów.

Bezpieczny dla dzieci

Łagodność, niespożyty apetyt na zabawę, zrównoważony charakter – wszystkie te cechy sprawiają, że boston terrier to doskonały towarzysz dla dzieci. Psy tej rasy są cierpliwe i nie wykazują żadnej agresji, a przy tym zapewniają maluchom świetną rozrywkę na spacerach czy podczas zabawy na dworze. Oczywiście należy wcześniej poinstruować dzieci, jak mają postępować z małym molosem, aby go nie męczyć i nie zrobić mu krzywdy.

Przyjazne nastawienie wobec innych zwierząt

Boston terrier żyje w zgodnej symbiozie także z innymi czworonogami. Dzięki temu można bez obaw wprowadzić do domu kolejnego psa (najlepiej tej samej rasy) lub kota – warto przy tym zadbać o odpowiednią socjalizację pupili. Co ważne, podczas spacerów bostonek nie wykazuje awanturniczego usposobienia i sam nie atakuje innych zwierząt. Jednak zaczepiony przez innego psa może wdać się w bójkę, której skutki mogą być tragiczne dla małego molosa.

Odpowiedni do mieszkania

Czy żywiołowy boston terrier nadaje się do mieszkania? Jak najbardziej! Psy tej rasy nie zajmują dużo miejsca, a przy tym łatwo utrzymać je w czystości. Z jednej strony są dobrymi stróżami, ale nie szczekają zbyt głośno ani nie atakują ludzi – dzięki temu bostonek nie będzie naprzykrzał się sąsiadom. Nie potrzebuje też ogrodu – przy zapewnieniu codziennej porcji ruchu pupil nie będzie miał nic przeciwko wylegiwaniu się na kanapie przez resztę dnia.

Dobre zdrowie

Z uwagi na brachycefaliczną budowę głowy boston terrier bywa mylony z buldogiem francuskim, jednak omawiana rasa jest znacznie bardziej odporna. Przede wszystkim pies rzadko ma problemy z oddychaniem, lepiej znosi upały i nie szkodzi mu aktywność fizyczna (choć potrzebuje odpoczynku). Wśród wad wrodzonych zdarzają się problemy z kolanami i choroby oczu, choć hodowcy starają się je wyeliminować. Jeśli właściciel zadba o podstawowe potrzeby pupila i będzie pamiętał o regularnych wizytach w lecznicy weterynarynej, bostonek ma szansę przeżyć w dobrym zdrowiu nawet do 13 lat.

Łatwa pielęgnacja

Dbanie o krótkowłosego bostonka nie powinno nikomu sprawić trudności. W zasadzie pies wymaga podstawowej pielęgnacji i na co dzień wystarczy doprowadzić go do porządku po spacerze. Poza tym właściciel musi często wyczesywać sierść szczotką w celu usunięcia martwego włosa – tylko tyle i aż tyle.

Boston terrier nie jest pozbawiony wad, choć jest ich bardzo mało i łatwo je wyeliminować przez umiejętne prowadzenie. Niestety jest i jeden poważny minus, który nie zależy od właściciela.

Wady boston terriera

Źle reaguje na samotność

Boston lubi przebywać w otoczeniu ludzi i bardzo przywiązuje się do swojego pana, co niestety objawia się m.in. niską tolerancją na brak towarzystwa. Z drugiej strony źle znosi nudę, więc pozostawienie go w samotności na dłużej nie wchodzi w grę. Dlatego nie jest to odpowiednia rasa do domu, gdzie wszyscy pracują do późna i przez większość czasu nie ma nikogo. Idealnie, jeśli przyszły właściciel jest na emeryturze lub pracuje zdalnie. W przeciwnym razie trzeba od razu przyzwyczajać psa do nieobecności domowników lub pomyśleć o towarzystwie dla niego (najlepszy byłby drugi bostonek).

Domaga się uwagi

Przebywanie w towarzystwie bostonka to czysta przyjemność, dzięki czemu psa łatwo pokochać i… rozpieścić do granic. Niestety mały molos chętnie to wykorzystuje – raz postawiony w centrum uwagi, będzie się jej domagał jeszcze więcej. Z czasem pies może uzależnić się od swojego właściciela, co może być problematyczne w sytuacji, gdy ten zacznie poświęcać swój czas nowemu domownikowi (np. dziecku, innemu zwierzęciu). Poza tym absorbujący pupil może być dość męczący i przeszkadzać w pracy, dlatego warto od samego początku zadbać o właściwe wychowanie psa.

Jest dość uparty

Kolejną wadą, której można zapobiec przez umiejętne prowadzenie, jest upartość zwierzęcia. Mimo wesołego i miłego usposobienia bostony nie dają sobie dmuchać w przysłowiową kaszę. Dzięki dużej inteligencji pies może wykorzystywać słabość właściciela i w efekcie nie będzie uczył się nowych sztuczek ani wykonywał poleceń. Kluczem do przezwyciężenia psich humorów jest konsekwencja i nagradzanie postępów. Warto przy tym pamiętać, że boston wymaga delikatnego podejścia, bez krzyków czy karcenia.

Trzeba go ubierać

Nie jest to co prawda wada, która dyskwalifikuje tę rasę w oczach potencjalnego właściciela, jednak warto o tym wiedzieć. Otóż dzięki krótkiej, pozbawionej podszerstka sierści bostonek bardzo źle znosi niskie temperatury. Jednocześnie potrzebuje wybiegania się, więc nie obejdzie się bez zakupu specjalnych ubranek, które zabezpieczą psa na czas jesiennych i zimowych spacerów.

Szczenięta są drogie

Psy tej rasy niegdyś kosztowały krocie, ponieważ trzeba było je sprowadzać z Ameryki Północnej. Dzisiaj są co prawda tańsze, ale cena szczeniaka nadal może być przeszkodą dla potencjalnego właściciela. Osobniki z najlepszych hodowli uznanych przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) wycenia się nawet na 8000 złotych, zaś najtańsze psy z rodowodem kosztują w granicach 3500-5000 złotych. Warto jednak uwzględnić fakt, że bostony nie mają szczególnych wymagań żywieniowych czy pielęgnacyjnych i cieszą się dobrym zdrowiem, więc nie są drogie w utrzymaniu.

Plusy i minusy boston terriera - podsumowanie

Sympatyczny piesek, który nie sprawia problemów i chętnie przebywa wśród ludzi? Tak, to właśnie boston terrier. To idealny pies dla rodziny z dziećmi, choć równie dobrym towarzystwem będzie dlań singiel z pracą zdalną. Bostonek może mieszkać w dużym domu z ogrodem lub małym mieszkaniu – w zasadzie jest mu to obojętne, o ile właściciel zapewni mu solidną dawkę ruchu i wygodne posłanie. Przy umiejętnym prowadzeniu w zasadzie jedyną wadą tej rasy jest wysoka cena szczeniąt z dobrej hodowli. Niemniej nie warto tutaj oszczędzać, ponieważ zwierzęta kupowane z niepewnego źródła często są obarczone chorobami oraz wadami charakteru. Poza tym boston terrier nie wymaga szczególnej pielęgnacji i rzadko choruje, co zdecydowanie ułatwia jego utrzymanie.

Bibliografia / Netografia

  • piesporadnik.pl, Boston Terrier, http://www.piesporadnik.pl/title,pid,45,oid,47,cid,172.html, Data odczytu: 2023.04.21
  • zkwp.pl, Boston Terrier, Wzorzec FCI nr 140, https://www.zkwp.pl/wzorce/140.pdf, Data publikacji: 2014.06.24, Data odczytu: 2023.04.21
plusy i minusy boston terriera

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *