Szukaj

Wady i zalety bixyplastii

Bixyplastia to metoda wygładzania włosów, która - podobnie zresztą jak inne zabiegi fryzjerskie - ma swoje wady i zalety. Kluczową kwestią jak zawsze jest efekt. Czy bixyplastia działa podobnie jak keratynowe prostowanie włosów? W jakich przypadkach zabieg może nie zapewnić spodziewanego rezultatu? Rodzi się również pytanie, czy technika polegająca na zastosowaniu specjalistycznych kosmetyków i użyciu prostownicy, jest w pełni bezpieczna dla włosów.

Bixyplastia - zalety i wady

Bixyplastia ma swoje zalety, dzięki którym może być dobrą alternatywą dla keratynowego prostowania włosów, botoksu czy nanoplastii. Dlaczego warto zapytać w salonie fryzjerskim o ten zabieg?

Zalety bixyplastii

Efekt wygładzonych i prostych włosów

Bixyplastia to kolejny zabieg (obok keratynowego prostowania, nanoplastii, botoksu), dzięki któremu można ujarzmić falowane, kręcone czy napuszone włosy. Dzięki tej metodzie fryzura jest wygładzona i zdyscyplinowana, co docenią szczególnie te kobiety, które nie mają czasu ani ochoty na codzienne modelowanie. Włosy po bixyplastii stają się gładsze i proste, więc można zapomnieć o używaniu prostownicy czy specjalnych szczotek.

Uzdrowienie włosów

W bixyplastii efekt prostych i gładkich włosów jest niejako miłym skutkiem ubocznym. Podstawowym celem zabiegu jest bowiem zadbanie o zdrowszy wygląd fryzury. Zawarte w masce składniki aktywne – szczególnie olejki roślinne – odżywiają, regenerują i wzmacniają strukturę włosów. Efekt? Włosy stają się bardziej miękkie w dotyku, wyglądają na grubsze, przestają się elektryzować i mają zdrowy blask. Ze względu na dobroczynne działanie bixyplastia zalecana jest w takich przypadkach jak:

  • suche, osłabione włosy;
  • włosy matowe, bez połysku;
  • powolny wzrost włosów;
  • rozdwajające się, łamliwe włosy;
  • wypadanie włosów.

Łatwa pielęgnacja włosów po zabiegu

Zabieg bixyplastii może sprawić, że włosy – dotąd niepokorne i trudne do ujarzmienia – staną się łatwiejsze we współpracy. Metoda ta nie obciąża włosów, więc nie ma efektu oklapniętej fryzury ani wyraźnej utraty objętości. Pasma lepiej się układają i łatwiej rozczesują. Co ciekawe, bixyplastia może również opóźniać przetłuszczanie się pasm – dzięki temu można myć je rzadziej. Jeśli zaś chodzi o wymagania pielęgnacyjne po bixyplastii, to należy jedynie pamiętać o stosowaniu łagodnych szamponów bez parabenów i SLS oraz unikaniu wysokich temperatur (tzn. gorącej wody, prostownicy, zbyt ciepłego strumienia suszarki). Ponadto warto na jakiś czas zrezygnować z farbowania i rozjaśniania włosów – najlepiej zrobić to przed bixyplastią lub nie wcześniej niż miesiąc po zabiegu.

Natychmiastowy i długotrwały rezultat

Zabieg bixyplastii nie należy do najkrótszych, jednak te kilka godzin spędzone w salonie fryzjerskim rekompensuje natychmiastowy efekt. Włosy od razu stają się proste i gładkie w dotyku, a fryzura pięknie lśni. Co ważne, przy zachowaniu podstawowych zasad pielęgnacyjnych rezultat tafli utrzymuje się nawet do 3-5 miesięcy.

Bezpieczeństwo stosowania

Przy zachowaniu odpowiedniej procedury i zastosowaniu oryginalnych preparatów zabieg bixyplastii uważany jest za bezpieczny dla włosów. Jak już zostało wspomniane, głównym celem tej metody jest przywrócenie kosmykom zdrowego wyglądu, zaś efekt wyprostowania i wygładzenia występuje niejako „przy okazji”. Jednak żeby mieć pewność, że bixyplastia będzie korzystna dla włosów, najlepiej zdecydować się na zabieg u przeszkolonych fryzjerów, którzy mają doświadczenie w tej metodzie.

Bixyplastia ma kilka minusów, dlatego może budzić wątpliwości zwłaszcza u osób, które mają złe doświadczenia z podobnymi zabiegami fryzjerskimi. Co trzeba wiedzieć o tej metodzie?

Wady bixyplastii

Problemy z dostępnością

Bixyplastia jest stosunkowo nowym zabiegiem, jeszcze mało popularnym w naszym kraju. W związku z tym nie każdy salon fryzjerski może mieć taką usługę w swojej ofercie. Teoretycznie można wykonać bixyplastię samodzielnie, jednak kosmetyki stosowane w tej metodzie są trudno dostępne w Polsce i nie należą do najtańszych.

Wysoki koszt

Koszt wykonania bixyplastii u fryzjera zależy od miejsca i długości włosów. W renomowanych salonach trzeba przygotować się na wydatek w granicach ok. 300-460 złotych. Z kolei profesjonalny zestaw do bixyplastii w zagranicznym sklepie internetowym kosztuje ok. 700 zł. Mimo wysokich cen warto uwzględnić fakt, że efekt bixyplastii utrzymuje się dość długo i może zastąpić inne zabiegi regeneracyjne lub prostujące włosy.

Trudności z samodzielnym wykonaniem

Choć bixyplastia nie należy do bardzo trudnych zabiegów, to wykonanie jej w domu może okazać się zbyt skomplikowane. Należy postępować ściśle według instrukcji, w przeciwnym razie efekt może być daleki od oczekiwań i włosy w niczym nie będą przypominać gładkiej, lśniącej tafli. Poza dokładną aplikacją preparatów bardzo ważne jest umiejętne używanie prostownicy. Trzeba dobrać odpowiednią temperaturę i liczbę przeprostowań w zależności od kondycji oraz rodzaju włosów. Należy przy tym wybierać bardzo cienkie pasma (nie grubsze niż 1 cm), więc w praktyce wykonanie takiego zabiegu bez pomocy drugiej osoby może być dość uciążliwe i czasochłonne.

Długi czas wykonania

Bixyplastia podczas przerwy na kawę? Niestety na zabieg trzeba poświęcić znacznie więcej niż pół godziny. W zależności od długości włosów trzeba zarezerwować sobie od dwóch do nawet pięciu godzin wolnego czasu.

Słabszy efekt niż w przypadku podobnych zabiegów

Zabieg bixyplastii opiera się na zastosowaniu aminokwasu (cysteiny) oraz innych składników o działaniu odżywczym, szczególnie ekstraktów i olejków roślinnych (marakuja, kopaiba, babaçu, urucum, pracaxi). Uzyskana w ten sposób mikstura nie działa agresywnie, w związku z czym efekt wyprostowania włosów jest nieco bardziej subtelny i utrzymuje się krócej niż w przypadku nanoplastii. Z tego względu bixyplastia może nie zapewnić spodziewanych rezultatów przy wyjątkowo kędzierzawych włosach czy fryzurze afro.

Przeciwwskazania do zabiegu

Mimo że podczas bixyplastii nie stosuje się agresywnej chemii, to zabieg nie jest zalecany w przypadku kobiet w ciąży i karmiących. Metody tej nie należy również stosować u osób, które są w trakcie leczenia onkologicznego, tj. chemioterapii. Ponadto przed zabiegiem należy upewnić się, że nie występuje alergia na składniki maski (niektóre olejki roślinne mogą powodować silne reakcje alergiczne). Ze względu na intensywne używanie prostownicy zabiegu nie powinno się również wykonywać przy bardzo zniszczonych i osłabionych włosach.

Plusy i minusy bixyplastii - podsumowanie

Bixyplastia to mało znana w Polsce metoda wygładzania i prostowania włosów, w związku z czym kosmetyki do zabiegu są trudno dostępne i nie każdy salon fryzjerski oferuje taką usługę. Należy również mieć na uwadze wysoką cenę oraz długi czas trwania zabiegu. Niemniej efekty bixyplastii są widoczne od razu – włosy są odżywione, zregenerowane i wzmocnione, czego dowodem jest idealna gładkość i zauważalny blask. Zabieg jest również doskonałym rozwiązaniem dla niesfornych włosów, które trudno skutecznie wyprostować i wymodelować w domowych warunkach.

Bibliografia / Netografia

  • decorexpro.com, All about hair bixiplasty, https://fashion-en.decorexpro.com/volosi/uhod/vse-o-biksiplastii/, Data odczytu: 2023.04.15
  • alisadopelo.es, Bixyplastia Smoothing, https://alisadopelo.es/en/categoria/alisado-de-pelo-profesional/alisado-bixyplastia/, Data odczytu: 2023.04.15
  • tagomagohair.pl, Bixyplastia, https://www.tagomagohair.pl/bixyplastia/, Data odczytu: 2023.04.15
plusy i minusy bixyplastii

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *