Szukaj

Wady i zalety mieszkania za granicą

Wiele osób często rozważa, co by było, gdyby zdecydowały się przenieść za granicę. Czy zdają sobie jednak sprawę z tego, jak wygląda życie poza ojczyzną. Zobaczmy, jakie wady, a jakie zalety ma takie rozwiązanie.

Mieszkanie za granicą - zalety i wady

Mieszkanie poza ojczyzną to nie tylko wady, ale i zalety. Do atutów zaliczyć można:

Zalety mieszkania za granicą

Możliwość poznania nowej kultury

Obcowanie z inną kulturą może być szokujące, ale z pewnością poszerza horyzonty. Dzięki temu, dostrzegamy, że oprócz nas są na świecie inne kraje i kultury oraz uczymy się tolerancji.

Możliwość podszlifowania języka

Po przeprowadzeniu się za granicę, język obcy nagle zaczyna otaczać nas przez cały czas. Spotykamy się z nim wszędzie – słuchając rozmów na ulicy czy komunikatów w metrze oraz czytając menu w restauracji, billboardy czy prasę. Nawet jeśli na początku nie rozumiemy wszystkiego, to siłą rzeczy osłuchujemy się z danym językiem i z czasem zaczynamy rozumieć coraz więcej.

Większe możliwości

Często przeprowadzając się za granicę zyskujemy nowe możliwości – np. możemy zdobyć lepsze wykształcenie czy lepiej płatną pracę.

Nauka samodzielności

Wyjeżdżając za granicę, często jesteśmy zdani tylko na siebie. Musimy poradzić sobie w trudnych sytuacjach, czy tego chcemy czy nie. Pokonywanie trudności kształtuje charakter i uczy samodzielności oraz radzenia sobie w życiu.

Najważniejsze wady mieszkania za granicą to:

Wady mieszkania za granicą

Tęsknota za domem

Wiele osób mieszkających za granicą za największą wadę takiego rozwiązania uważa tęsknotę za domem. Ludziom zazwyczaj najbardziej brakuje bliskich osób i rodziny, która pozostała w kraju. Są też jednak tacy, którzy tęsknią za ojczyzną – krajobrazem, potrawami, zapachami czy nawet pogodą. U niektórych, tęsknota mija wraz z czasem, ale inni odczuwają ją cały czas.

Bariera językowa

Dla osób nieznających języka urzędowego, który obowiązuje w kraju, do którego się przeprowadzają, kontakty z innymi ludźmi mogą być trudne. Na szczęście, obecnie niemal wszędzie można dogadać się w języku angielskim, który jest tak powszechny, że jego podstawy znają prawie wszyscy, co znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Odmienna kultura

Po przeprowadzce do innego kraju można doznać szoku kulturowego. To, co w naszej ojczyźnie jest niecodziennym zachowaniem, w innym kraju może być uznawane za zupełnie normalne. Warto zapoznać się z kulturą obowiązującą w innym państwie jeszcze przed przeprowadzką, aby nie zaliczyć żadnej wpadki i nie wpakować się w tarapaty.

Możliwe wykluczenie ze względu na narodowość

Zdarza się, że obcokrajowcy są traktowani jako gorsi ludzie. Niektórzy traktują przybyszy z innych krajów jako „obcych”, nawet jeśli osoby te już długo mieszkają i pracują w danym kraju. Takie uszczypliwości na tle pochodzenia mogą doprowadzać do nieprzyjemnych sytuacji.

Plusy i minusy mieszkania za granicą - podsumowanie

Mieszkanie za granicą ma mnóstwo zalet, ale też i dużo wad. Z pewnością można stwierdzić, że nie jest to rozwiązanie dobre dla wszystkich. Niektórzy ludzie są bardzo mocno związani z bliższą i dalszą rodziną oraz ze znajomymi, a nawet z samą ojczyzną i kulturą w niej obwiązującą, i nie wyobrażają sobie życia w innym środowisku. Inni zaś nie przywiązują się aż tak bardzo do ludzi i otoczenia i dzięki temu, że nie czują dużych więzi, mogliby się przeprowadzać w inne miejsce nawet co pół roku. Bezapelacyjnie można jednak powiedzieć, że mieszkanie za granicą, nawet przez krótki okres czasu to ciekawe doświadczenie. Konieczność poradzenia sobie w obcym kraju i mus komunikowania się w codziennym życiu w innym niż ojczysty języku jest nie lada wyzwaniem, ale rozwija i uczy zachowywania się w trudnych i stresujących sytuacjach.

Warto również pamiętać, że wyjeżdżając do innego kraju nie musimy zostawać w nim na zawsze. Wiele osób wyjeżdża w celu zarobkowym tylko na kilka miesięcy lub lat, aby zarobić pieniądze na ustalony przez siebie cel, np. na budowę domu. To całkiem dobry pomysł, gdyż pracując w kraju, zazwyczaj nie jesteśmy w stanie oszczędzić tyle co za granicą. Jak widać, to czy warto mieszkać poza ojczyzną czy też nie, zależy w dużej mierze od sytuacji życiowej i tego, jakie kto ma potrzeby.

Bibliografia / Netografia

  • simplelife.pl, 15 powodów dla których warto mieszkać za granicą, https://simplife.pl/2017/07/05/mieszkac-za-granica-dlaczego-warto/, Data publikacji: 2017.07.04, Data odczytu: 2023.06.24
plusy i minusy mieszkania za granicą

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *