Szukaj

Wady i zalety mieszkania z kimś

Wspólne zamieszkanie z przyjaciółmi czy drugą połówką brzmi jak marzenie. Jednak czy aby na pewno rzeczywistość jest tak kolorowa? Niekoniecznie, gdyż wspólne mieszkanie z kimś, nawet z bliską osobą, ma nie tylko swoje zalety, ale również i wady.

Mieszkanie z kimś - zalety i wady

Mieszkanie z inną osobą lub osobami to nie tylko wady, ale również zalety. Do najważniejszych należy zaliczyć:

Zalety mieszkania z kimś

Podział kosztów

Mieszkanie z kimś jest o wiele tańsze niż mieszkanie samemu. Kiedy mamy współlokatorów, czynsz i inne opłaty za prąd, wodę czy media zazwyczaj są dzielone po równo na wszystkich lokatorów. W przypadku, gdy mieszkamy samodzielnie, to za wszystko musimy płacić sami. Z tego względu współdzielenie mieszkania jest o wiele bardziej opłacalne niż wynajmowanie lokalu w pojedynkę. Czasem, szczególnie w przypadku studentów czy młodych ludzi zaczynających swoją karierę na rynku pracy, mieszkanie samemu w lokalu o wyższym standardzie byłoby niemożliwe, a ze współlokatorami jest jak najbardziej realne.

Brak samotności

Mieszkając samemu niektórym osobom może doskwierać samotność. Część ludzi nie lubi spożywać posiłków w samotności czy kiedy nie ma z kim porozmawiać. Mając współlokatora, zwłaszcza o podobnych zainteresowaniach, można spędzać wspólnie wolny czas – chodzić na imprezy, gotować czy oglądać filmy. Z drugą osobą dużo łatwiej jest również rozwiązywać różnego rodzaju problemy życia codziennego.

Podział obowiązków domowych

Kiedy mieszkamy sami, to wszystkie obowiązki domowe musimy wykonywać samodzielnie. Nie zawsze ma się siłę i chęci, aby sprzątać czy zmywać naczynia. Mieszkając z kimś, można się takimi pracami dzielić, co sprawi, że nie będą one tak męczące. Podział może odbywać się na zasadzie grafiku, np. w jednym tygodniu sprząta jedna osoba, w drugim, druga lub na zasadzie ustalenia stałych obowiązków – np. jedna osoba woli wynosić śmieci niż zamiatać, więc regularnie dba, aby pojemniki na odpady były puste, ale nie dotyka miotły.

Większe bezpieczeństwo

Mieszkając z przyjaciółmi lub partnerem można czuć się bardziej bezpiecznie niż mieszkając samemu. Każdego dnia w domu zdarza się mnóstwo wypadków, a obecność współlokatora zwiększa szansę, że ktoś udzieli nam pomocy na czas. To szczególnie ważne w przypadku osób w podeszłym wieku. Oprócz tego, stała obecność domowników odstrasza złodziei.

Kiedy z kimś mieszkamy, możemy spotkać się z następującymi nieudogodnieniami:

Wady mieszkania z kimś

Możliwe konflikty w kwestii sprzątania

Sprzątanie to u dużej liczby osób bardzo drażliwa kwestia. Niektórym przeszkadza najmniejszy okruch pozostawiony na blacie, a inni uważają, że trzeba posprzątać dopiero kiedy zaczyna brakować czystych talerzy i sztućców. Problem jest, kiedy dwie osoby o tak odmiennych poglądach na tę sprawę, zamieszkają ze sobą. Konflikty w takiej sytuacji są nieuniknione. Współlokator, który przykłada większą uwagę do czystości może nawet początkowo próbować sprzątać po osobie, która bałagani, jednak w pewnym momencie nie wytrzyma i wybuchnie kłótnia.

Mniejsza prywatność

Decydując się na zamieszkanie z kimś, należy zdawać sobie sprawę, że godzimy się na mniejszą prywatność. Nawet jeśli w grę wchodzi mieszkanie w oddzielnych pokojach, to ze współlokatorem będziemy dzielić części wspólne mieszkania – kuchnię, łazienkę, przedpokój czy balkon. Osoba, która z nami mieszka będzie widziała i słyszała co, i o której godzinie robimy, co jemy czy jak spędzamy wolny czas w domu. Taki ciągły brak prywatności i mniejsza swoboda mogą być męczące. To również kłopotliwe, jeśli chcemy zaprosić do mieszkania swojego partnera czy partnerkę.

Niezgodność charakterów

Ludzie są różni – mają odmienne charaktery i temperamenty. Niektórzy są introwertykami, a niektórzy ekstrawertykami. Jeśli dwie osoby o odmiennym usposobieniu zdecydują się ze sobą zamieszkać, to może się zdarzyć, że skończy się to źle. Mówi się, że przeciwieństwa się przyciągają i faktycznie, bardzo często zdarza się, że mamy przyjaciół, którzy są zupełnie inni od nas. O ile nie jest to żadnym problemem, kiedy spotykamy się z nimi, o tyle może to zacząć sprawiać kłopot jeśli z nimi zamieszkamy. Druga osoba, może okazać się po czasie bardzo denerwująca, np. jeśli często puszcza głośną muzykę czy stale bez zapowiedzi zaprasza gości. Kolejną kwestią niejako połączoną z charakterem są nałogi. Zapach tytoniu zdecydowanie nie jest przyjemny, a wystarczy gdy tylko jedna osoba mieszkająca w lokalu pali, i nawet jeśli robi to na balkonie, to zazwyczaj całe mieszkanie przesiąknięte jest wonią papierosów. Dla niepalacza może to być nie do zniesienia.

Różnice w planie dnia

Każdy może mieć inne obowiązki – inaczej będzie wygląd plan dnia studenta, a inaczej kogoś, kto pracuje na etacie. Niepokrywające się plany dnia również mogą być wadą wspólnego mieszkania z kimś. Współlokator może budzić nas budzikiem ustawionym na wczesne godziny lub nocnymi powrotami z pracy. Nie ma problemu, o ile osoba mieszkająca z nami potrafi uszanować, to, że ktoś śpi, ale problem zaczyna się, kiedy mimo świadomości, że ktoś w pokoju obok odpoczywa, współlokator trzaska drzwiami czy głośno ogląda telewizję.

Plusy i minusy mieszkania z kimś - podsumowanie

Mieszkanie z kimś wiąże się z wadami i zaletami. Współdzielenie czterech ścian może okazać się sprawdzianem przyjaźni czy związku. Szczególnie na początku, mogą występować z dogadaniem się. Z pewnością bardzo pomaga ustalenie na początku zasad i organizacji wspólnego życia. Duże rzeczy, zależy jedynie od kwestii wspólnego dogadania się. Bardzo ważna jest rozmowa i bieżące rozwiązywanie wszelkich problemów i konfliktów, aby nie narastały. Warto być również wyrozumiałym i raz na jakiś czas przymknąć oko na to, że współlokator ma gorszy dzień i nie wywiąże się ze swoich obowiązków. Mieszkanie z kimś to doskonała opcja dla osób, które są towarzyskie, nie znoszą samotności i bardzo cenią sobie kontakty z innymi ludźmi.

Bibliografia / Netografia

  • duzarodzina.pl, Mieszkanie samemu czy z kimś? Co się bardziej opłaca?, https://duzarodzina.pl/mieszkanie-samemu-czy-z-kims/, Data publikacji: 2020.04.11, Data odczytu: 2023.06.26
plusy i minusy mieszkania z kimś

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *