Szukaj

Wady i zalety blachodachówki modułowej

Blachodachówka modułowa, mająca postać małych płatów, to alternatywa klasycznej blachodachówki sprzedawanej w dużych arkuszach. Jest lżejsza, tańsza i posiada wiele innych zalet, które sprawiają, że posiada dużo zwolenników. Warto jednak wiedzieć, że ma ona również i pewne wady. Sprawdźmy, jakie są blaski i cienie blachodachówki modułowej.

Blachodachówka modułowa - zalety i wady

Blachodachówka modułowa ma również liczne zalety.

Zalety blachodachówki modułowej

Duża różnorodność

Wiele osób decyduje się na blachodachówkę modułową ze względu na jej walory estetyczne i różnorodność modeli. Blachodachówka modułowa jest dostępna w wielu wersjach – na rynku bez problemu znaleźć można zarówno tradycyjne modele przypominające klasyczną dachówkę, jak i nieco bardziej nowoczesne i proste formy. Dodatkowo, blachodachówki modułowe są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej i w różnym wykończeniu. Dzięki tak dużej ilości wzorów, blachodachówkę modułową można łatwo dopasować do stylu budynku. Oprócz tego, tego typu pokrycie dachowe można malować specjalnymi, dedykowanymi farbami.

Szybki transport i montaż

Blachodachówka modułowa składa się z małych elementów, dlatego nie wymaga specjalistycznego transportu. Panele blachodachówki są zazwyczaj ułożone na paletach i zabezpieczone na czas transportu. Dodatkowo, mimo iż podczas montażu blachodachówki modułowej trzeba być bardzo dokładnym, to jest to dość szybki proces. Mały ciężar i podręczny format blachodachówek modułowych sprawiają, że sprawnie układa się je na dachu oraz łatwiej jest dopasować je do wymiarów i kształtu dachu.

Trwałość

Szacuje się, że dobrej jakości blachodachówka jest w stanie posłużyć przez 30-50 lat. Jest to więc krótszy okres niż w przypadku pokrycia ceramicznego, jednak posiada swoje charakterystyczne zalety. Przykładowo – blachodachówka modułowa nie nasiąka wodą i jest odporna na czynniki zewnętrzne. Specjalne powłoki sprawiają, że blachodachówka modułowa jest dobrze chroniona przed różnymi szkodliwymi czynnikami, np. takimi jak promieniowanie UV, niskie i wysokie temperatury czy uszkodzenia mechaniczne. Z faktu tego, wynika jeszcze jedna korzyść, mianowicie taka, iż blachodachówkę modułową łatwo jest utrzymać w czystości. Gładką, lakierowaną powierzchnię blachodachówki można umyć wodą – wystarczy obficie spłukać ją myjką ciśnieniową.

Przystępniejsza cena

W porównaniu z dachówkami ceramicznymi czy betonowymi blachodachówka jest bardzo przystępna cenowo.

Mały ciężar

Blachodachówka modułowa jest lekka, dlatego doskonale sprawdza się w przypadku dużych dachów, które z racji swojej powierzchni są ciężkie.

Jak każdy materiał budowlany, tak i blachodachówka modułowa ma swoje wady i zalety. Zobaczmy, co można zaliczyć do tych pierwszych:

Wady blachodachówki modułowej

Słaba izolacja akustyczna

Blachodachówka w porównaniu do pokrycia dachu wykonanego z ceramiki lub betonu jest dość „głośna”. Wynika to głównie z faktu, iż jest zrobiona z metalu, czyli materiału na którym wyraźnie słychać każde nawet najmniejsze uderzenie czy stuknięcie. Oznacza to, że krople deszczu, bryły gradu, liście czy gałęzie spadające na dach będą bardzo słyszalne wewnątrz domu. Słaba izolacja akustyczna blachodachówki modułowej sprawia, że jeśli osobom mieszkającym w nieruchomości mocno przeszkadzają takie hałasy to trzeba będzie dodatkowo wygłuszyć sufit, aby je nieco zminimalizować.

Konieczność montażu na dachu o określonym minimalnym kącie nachylenia

Blachodachówki modułowej nie można zamontować na każdym dachu. Musi on mieć minimalny kąt nachylenia wynoszący 10-14 stopni.

Krótsza gwarancja

Panuje powszechne przekonanie, że na blachodachówkę modułową obowiązuje krótsza gwarancja niż na inne metody pokrycia dachu. Faktem jest, że blachodachówki modułowe cechuje mniejsza trwałość w porównaniu z dachówką ceramiczną oraz betonową. Warto jednak pamiętać, że o trwałości pokrycia decyduje m.in. jakość i grubość powłoki zabezpieczającej stal i wybierając najgrubszą powłokę z poliuretanu można otrzymać nawet do 50 lat gwarancji.

Konieczność dokładnego montażu

Profil każdej części składającej się na całość blachodachówki modułowej jest skonstruowany, w taki sposób, aby jej poszczególne arkusze ściśle do siebie przyległy, a dach był szczelny i odporny. Aby tak jednak było blachodachówka ta musi być odpowiednio położona. Najczęściej popełniany błąd podczas montażu dotyczy samego składania blachy. Poszczególne elementy należy składać bardzo dokładnie, jedno do drugiego, żeby były do siebie dobrze dopasowane, szczególnie w problematycznych miejscach, np. przy kominie. Trwałą i estetycznie wyglądającą blachodachówkę modułową otrzymamy tylko montując ją precyzyjnie oraz zgodnie z zaleceniami producenta pokrycia.

Plusy i minusy blachodachówki modułowej - podsumowanie

Blachodachówka modułowa mimo kilku niedogodności cieszy się dużą popularnością. To doskonałe i o wiele tańsze rozwiązanie na pokrycie dachów, na których innego rodzaju dachówka byłaby zbyt ciężka. Jest polecana do pokrywania fantazyjnych dachów, których pokrycie dużymi arkuszami blachy wymagałoby wielu docinek. Blachodachówka modułowa prezentuje się doskonale, a po jej montażu nie widać żadnych złączeń. Wysoka estetyka utrzymuje się nawet po upływie wielu lat od założenia dachu, a w razie potrzeby, wygląd blachodachówki można w każdej chwili poprawić poprzez jej wyczyszczenie czy pomalowanie.

Bibliografia / Netografia

  • majsterbudowlany.pl, Blachodachówka – zalety i wady tego popularnego pokrycia dachowego, https://majsterbudowlany.pl/blachodachowka-zalety-i-wady-tego-popularnego-pokrycia-dachowego/, Data publikacji: 2020.01.01, Data odczytu: 2023.07.04
plusy i minusy blachodachówki modułowej

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *