Szukaj

Wady i zalety domów modułowych

Domy modułowe to budowle, które powstają z połączenia kilkunastu gotowych elementów. Elementy te, są wytwarzane są w fabryce, a następnie składane w całość na miejscu budowy. Istnieją zwolennicy i przeciwnicy takiego sposobu wznoszenia domów. Zobaczmy, jakie są ich argumenty.

Domy modułowe - zalety i wady

Wśród zalet domów modułowych, wymienić można:

Zalety domów modułowych

Szybki czas budowy

Budowa domu modułowego ma jedną, bardzo poważną zaletę i jest to czas wznoszenia budynku. Można powiedzieć, że zbudowanie nieruchomości z prefabrykatów, to najszybszy sposób na zyskanie własnego domu. Wznoszenie tradycyjnego, murowanego budynku, trwa zazwyczaj powyżej roku. Tymczasem stawianie domu modułowego zajmuje bardzo mały okres czasu. Same prefabrykaty składa się w kilka dni, jednak przeważnie trzeba poczekać aż zostaną one wyprodukowane w fabryce. Mimo to, własny dom modułowy można mieć już po 1-3 miesiącach od złożenia zamówienia. Dzieje się tak z powodu, iż w przypadku domów modułowych nie trzeba robić przerw koniecznych na zamknięcie niektórych etapów prac, np. odpada okres oczekiwania na dojrzewanie betonu. Ponadto, technologia modułowa uniezależnia nas od pogody, a domy można stawiać nawet w zimie.

Oszczędność nerwów

Podczas budowy domu modułowego wszystkim zajmuje się wyspecjalizowana ekipa budowlana. Oznacza to, że nie musimy poświęcać swojego czasu ani strzępić nerwów na angażowanie się w proces budowy. Negocjacje ze sprzedawcami materiałów budowlanych, pilnowanie murarzy, organizowanie transportu materiałów z hurtowni – tym wszystkim i wieloma innymi kwestiami nie musimy się przejmować.

Cena

Kwestie kosztów domów modułowych, co prawda zostały poruszane w wadach, jednak należy mieć świadomość, że nawet za zaawansowany model domu modułowego zapłacimy mniej niż za budowę tradycyjnego, murowanego domu. Dużo oczywiście zależy od wyborów samego inwestora i materiałów na jakie się zdecyduje, ale zazwyczaj domy modułowe są tańsze niż ich murowane odpowiedniki o takiej samej powierzchni.

Czysta budowa

Budowa domu modułowego jest „czysta”. Co to oznacza? Elementy konstrukcyjne są idealnie do siebie dopasowane i nie trzeba ich docinać na placu budowy. Ponadto, są ze sobą łączone, a nie murowane. Dzięki temu po zakończonej budowie nie ma konieczności dużego sprzątania terenu, na którym dom był wznoszony.

Domy modułowe są przez niektórych ludzi uważane za „zabawkowe” imitacje budynków. Za główne wady, podają oni takie argumenty jak:

Wady domów modułowych

Ograniczenia dotyczące konstrukcji

Wszystkie domy modułowe wyglądają zazwyczaj podobnie – są to różnie skonfigurowane prostopadłościany zwieńczone płaskimi dachami. Dzieje się tak, gdyż technika budowania domów z gotowych elementów stawia bowiem duże ograniczenia w kształtowaniu ich formy. Niektórym osobom, taka minimalistyczna bryła i wygląd bardzo odpowiada, ale inni mogą mieć z tym problem, gdyż woleliby np. skorzystać z możliwości wdrożenia większej dowolności w architekturze swoich czterech kątów.

Ograniczenia lokalizacyjne

Domu modułowego nie można postawić wszędzie tam, gdzie się chce. Głównym ograniczeniem jest to, że do wzniesienia domu modułowego niezbędny jest dźwig. Aby tak duża maszyna, mogła swobodnie pracować, w jej zasięgu nie mogą znajdować się przeszkody, takie jak drzewa, słupy czy linie energetyczne. Oprócz tego, do działki, na której ma stanąć dom modułowy musi być zapewniony bezproblemowy dojazd dla dużych ciężarówek.

Brak możliwości modyfikacji projektu

W tradycyjnych domach, które są murowane, projekt budynku, zastosowane w nim rozwiązania, podział powierzchni oraz ostateczny wygląd można modyfikować jeszcze podczas jego budowy. W przypadku domów modułowych nie mamy takiej szansy. Etap planowania musi zakończyć się przed zamówieniem modułów, a wszystkie decyzje muszą zostać podjęte zanim zlecenie na prefabrykaty trafi do fabryki.

Dodatkowe koszty i sposób płatności

Tradycyjny dom murowany można budować powoli i etapami, tak, aby nie musieć od razu wykładać dużej ilości pieniędzy. Tymczasem, domy modułowe muszą być od razu całkowicie opłacone. Chociaż są one tańsze od murowanych, to jednorazowo trzeba na nie wydać więcej niż na dom stawiany metodami tradycyjnymi. Oprócz tego, murując nieruchomość mamy wybór pomiędzy materiałami z różnych półek cenowych, dzięki czemu możemy dopasować zakupy do naszego budżetu. W przypadku domów modułowych, nie mamy takiego wyboru i musimy kupić wszystkie narzucone elementy za ustaloną z góry cenę. Warto pamiętać również, że przedstawiana w katalogach cena domu modułowego zawiera zwykle tylko koszt zakupu prefabrykatów i ich złożenia na terenie klienta. Oprócz tego, należy jeszcze wydać pieniądze na dodatkowe usługi, takie jak wykonanie fundamentów, instalacji sanitarnych czy ocieplenia. Sprawia to, że prezentowana cena domu modułowego może ostatecznie sporo wzrosnąć.

Plusy i minusy domów modułowych - podsumowanie

Nie da się ukryć, że domy modułowe są bardzo ciekawym rozwiązaniem. Nie bez powodu, już wiele lat temu, tego typu budynki, przestały być traktowane jako domki letniskowe, a zaczęły służyć ludziom jako całoroczne miejsce do życia. Dzięki wysokiej jakości materiałów używanych do tworzenia domów modułowych, komfort użytkowania oraz estetyka budynku nie muszą wcale odbiegać od domu tradycyjnego. Aby jednak mieć tego gwarancję, należy zlecić budowę domu modułowego renomowanej i doświadczonej firmie wykonawczej, która specjalizuje się w tego typu obiektach. Bez wątpienia największą zaletą domów modułowych jest krótki okres ich realizacji, dlatego jest to świetne rozwiązanie dla ludzi, którym zależy na szybkiej przeprowadzce. Warunkiem jednak jest, aby osoby te były w stanie zaakceptować pewne ograniczenia jeśli chodzi o design takich nieruchomości.

Bibliografia / Netografia

  • muratordom.pl, Dom modułowy: zalety i wady. Szybka budowa, https://muratordom.pl/budowa/inne-technologie-budowlane/dom-modulowy-zalety-i-wady-szybka-budowa-aa-GmjH-XDWA-dCVS.html, Data publikacji: 2021.09.02, Data odczytu: 2023.04.28
plusy i minusy domów modułowych

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *