Szukaj

Wady i zalety cocker spaniela

Cocker spaniel to rasa pochodząca z Wielkiej Brytanii, która ma swoje wady i zalety. Co ważne, większość minusów można wyeliminować we własnym zakresie. W jaki sposób? Przede wszystkim należy wybrać psa z legalnej i sprawdzonej hodowli, a następnie zadbać o jego właściwe ułożenie. Nie jest to co prawda bardzo wymagająca rasa, jednak bez odpowiedniego podejścia cocker spaniel nie ujawni w pełni swojego potencjału i może sprawiać niewielkie problemy.

Cocker spaniel - zalety i wady

Cocker spaniel to przemiły pies, która ma więcej zalet niż wad. Jego wyjątkowa uroda idzie w parze z dobrym charakterem, co wróży długie lata bezkonfliktowej przyjaźni z człowiekiem.

Zalety cocker spaniela

Efektowny wygląd

Wyjątkową urodę psów tej rasy doceniła nawet wytwórnia Walta Disney’a, choć dzisiaj niektórzy mają wątpliwości, czy Lady z Zakochanego Kundla to rzeczywiście cocker spaniel, czy może raczej cavalier king charles spaniel. W każdym razie omawianemu spanielowi nie można odmówić wyjątkowego wyglądu. Elegancka sylwetka, jedwabista sierść i długie uszy pokryte pofalowanym włosem sprawiają, że pies zadaje szyku nie tylko na wystawach. Znakiem charakterystycznym tej rasy są również wyraziste oczy, które nadają psiej fizjonomii inteligentny i nieco melancholijny wyraz.

Radosne usposobienie

Wesoły pies, który „rozbroi” najbardziej ponurą minę? Tak, to może być właśnie cocker spaniel. Pupil tej rasy wie, co to dobra zabawa i chętnie to okazuje chociażby za pomocą merdającego ogona. Na spacerze daje z siebie wszystko – tropi z nosem przy ziemi, obwąchuje każdy zakamarek, z przyjemnością aportuje, bez wahania zapuszcza się w gęstwiny. Jeśli będzie taka możliwość, spaniel chętnie wskoczy również do wody, dzięki czemu psa tej rasy nie trzeba specjalnie zachęcać do kąpieli.

Umiejętność dostosowania się

Choć tytułowa rasa słynie z żywiołowego usposobienia, to spaniel nadaje się również do życia w mieście. Po odpowiedniej dawce ruchu pies bez trudu „przestawi się” na spokojny tryb. Może bez problemu spędzić cały wieczór na kanapie czy ulubionym dywanie – byleby w otoczeniu bliskich osób. Przy umiejętnym prowadzeniu spaniel nie wykazuje skłonności do buntowania się, choć oczywiście ma swoje potrzeby, które trzeba respektować.

Dobre zachowanie podczas spacerów

Mimo niewyczerpujących się pokładów energii spaniel nie sprawia większych problemów podczas spacerów. Nie zaczepia innych psów, nie wchodzi w konfrontacje, nie ma skłonności do dominacji. Dobrze ułożony osobnik nie ucieka właścicielowi i nie rzuca się w pogoń, nawet jeśli zauważy lub wyczuje coś obiecującego. Należy jednak pamiętać, że spaniele to psy myśliwskie i w związku z tym czasami mogą instynktownie zaatakować drobną zwierzynę (np. ptaki).

Łatwość uczenia się

Spaniele to inteligentne psy, które lubią wyzwania równie mocno jak ruch na świeżym powietrzu. Chętnie uczą się nowych rzeczy i umiejętności, a przy tym mogą bez końca aportować wysłużoną piłkę. Z uwagi na żywiołowość nie można zaniedbać ich szkolenia, ale na szczęście nie jest to trudne – spaniel to pojętny uczeń, który uwielbia być nagradzany za poprawne wykonywanie komend i posłuszeństwo.

Zdolności tropiące

Jak przystało na psa myśliwskiego, spaniel doskonale wie, jak zrobić użytek ze swojego nosa. Myśliwi do dzisiaj używają psów tej rasy do płoszenia dzikiej zwierzyny, z kolei służby (szczególnie brytyjskie) wykorzystują spaniele do wykrywania nielegalnych substancji, broni czy materiałów wybuchowych. Również w codziennym życiu spaniel wykazuje się ponadprzeciętną czujnością i reaguje na każdy najcichszy szmer, przy czym nie nadaje się na stróża domu.

Przywiązanie do właściciela

Niektórzy uznają to jako wadę, inni wręcz przeciwnie. Osoby, które zaliczają się do drugiej grupy, będą zachwycone silnym przywiązaniem spaniela do swojego właściciela. Co ważne, psy tej rasy lubią otaczać się większą liczbą osób (np. wśród rodziny), ale jednocześnie są najbardziej lojalne wobec „swojego” człowieka. Odpowiednio prowadzone nie będą sprawiały kłopotu swoją psią miłością, o ile właściciel nie będzie znikał na całe dnie i zapewni im solidną dawkę ruchu.

Dobre zdrowie

Rasowe psy są mniej lub bardziej podatne na wady wrodzone i choroby. W przypadku spanieli częstym problemem są stany zapalne uszu oraz schorzenia oczu, które mogą doprowadzić nawet do ślepoty zwierzęcia. Niestety cocker spaniel może odziedziczyć po rodzicach również śmiertelną chorobę nerek. Poza tym psy tej rasy zazwyczaj nie odwiedzają weterynarza zbyt często i mogą przeżyć w dobrym zdrowiu nawet do 14 lat.

Cocker spaniel ma kilka wad, przy czym wiele zależy od oczekiwań właściciela. Dla niektórych osób będzie to idealna rasa, natomiast inne powinny pomyśleć o mniej wymagającym pupilu.

Wady cocker spaniela

Ma duże wymagania pielęgnacyjne

Cocker spaniel nie jest psem, którego można zaniedbać pod względem higieny. Wręcz przeciwnie, średniej długości i jedwabisty włos wymaga skrupulatnej pielęgnacji. Regularne czesanie, przycinanie i usuwanie martwych włosów jest konieczne, w przeciwnym razie sierść psa może ulec skołtunieniu i sfilcowaniu. Szczególną uwagę trzeba poświęcić pofalowanej sierści na uszach, która często brudzi się ze względu na upodobanie psa do brodzenia nosem w trawie (spaniel to urodzony tropiciel). Poza tym właściciel musi pamiętać o usuwaniu uszu z zanieczyszczeń i zalegającej woskowiny.

Potrzebuje towarzystwa

Spaniele wykazują ograniczoną tolerancję na samotność, ponieważ lubią przebywać wśród ludzi i mocno przywiązują się do wybranego członka rodziny. Pies pozbawiony towarzystwa przez dłuższy czas może dać upust swojej frustracji, zmieniając mieszkanie w małe pobojowisko. Z pewnością nie jest to rasa dla osób, które pracują od rana do wieczora i nie mają czasu na regularną zabawę z pupilem.

Wymaga aktywności fizycznej

Psy tej rasy są wysportowane i pełne energii, którą muszą spożytkować. Jeśli nie na długich spacerach i wycieczkach, to podczas uprawiania psich sportów (np. agility). W związku z tym spaniel to doskonały towarzysz dla osób, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, np. jeździć na rowerze, biegać czy uprawiać trekking. Z drugiej strony taki pies może okazać się zbyt męczący dla osób starszych, nie w pełni sprawnych czy stroniących od aktywności fizycznej.

Impulsywny charakter w przypadku niektórych osobników

Niestety ze względu na dużą popularność cockera spaniela, psa tej rasy można bez problemu kupić w tzw. pseudohodowli. Takie psy są co prawda tańsze niż osobniki oferowane przez legalnych hodowców, jednak niekontrolowane rozmnażanie (nierzadko w fatalnych warunkach) zwiększa podatność pupila na choroby. Ponadto psy pochodzące z niepewnego źródła często wykazują oznaki zaburzeń behawioralnych. W przypadku rasy cocker spaniel można trafić na nadpobudliwego, lękliwego czy wręcz agresywnego osobnika. To właśnie pseudohodowcy sprawili, że te z natury łagodne i wesołe stworzenia zyskały złą reputację.

Plusy i minusy cocker spaniela - podsumowanie

Wesoły cocker spaniel podbije serce niejednego miłośnika psów. To inteligentny i czuły kompan, który najlepiej czuje się w bliskim towarzystwie swojego właściciela. Jednak prawdziwa natura spaniela dochodzi do głosu dopiero na długich spacerach, wycieczkach i podczas intensywnych aktywności. Trzeba bowiem pamiętać, że psy tej rasy mają niespożyte pokłady energii i wobec tego wymagają codziennej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Po powrocie do domu często trzeba doprowadzić je do ładu, ponieważ w ferworze dobrej zabawy za nic mają swój elegancki wygląd.

Bibliografia / Netografia

  • zkwp.pl, Cocker spaniel angielski, Wzorzec FCI nr 5 / 23.11.2012, https://www.zkwp.pl/wzorce/5.pdf, Data odczytu: 2023.04.20
  • piesporadni.pl, Cocker spaniel angielski, http://www.piesporadnik.pl/title,pid,45,oid,47,cid,33.html, Data odczytu: 2023.04.30
plusy i minusy cocker spaniela

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *