Szukaj

Wady i zalety Build-To-Suit (BTS)

Ideą "build to suit" jest projektowanie oraz budowa obiektów biurowych, magazynowych lub handlowych według ściśle określonych potrzeb konkretnego najemcy. BTS posiadają swoje wady i zalety.

Build-To-Suit (BTS) - wady i zalety

Na polskim rynku powstaje coraz więcej obiektów realizowanych w formule BTS. Wpływ na to mogą mieć następujące zalety takiego rozwiązania:

Zalety Build-To-Suit (BTS)

Dostosowanie budynku do potrzeb firmy

Inwestycje typu Build-To-Suit (BTS) umożliwiają jak najlepsze dostosowanie budynku do przyszłych potrzeb firmy. Tymczasem, odpowiednie zorganizowanie przestrzeni lokalowej wpływa na zwiększenie wydajności i podniesienie poziomu pracy. Budynki BTS cechuje dowolność w wyborze lokalizacji, wielkości powierzchni oraz funkcji.

Dowolna lokalizacja budynku

Zamawiający może zdecydować się na budowę budynku BTS na gruncie należącym do dewelopera lub wskazać nową lokalizację. Lokalizacja jest dowolna i zależy od np. od rodzaju wykonywanej działalności, odległość od punktu wskazanego przez inwestora czy dostępności gruntów.

Koszty

Na pierwszy rzut oka inwestycje BTS mogą wydawać się droższym przedsięwzięciem niż klasyczny najem lokalu. Warto jednak pamiętać o korzyściach płynących z takiego rozwiązania w perspektywie długofalowej współpracy. Jak już zostało wspomniane, będą to m.in.:

  • maksymalne dostosowane budynku do rodzaju działalności,
  • zwiększenie wydajności pracy oraz
  • zoptymalizacja kosztów eksploatacyjnych i produkcyjnych.

Profesjonalne doradztwo

Inwestorzy mogą liczyć na profesjonalne doradztwo ze strony deweloperów budynków build to suit oraz na współpracę z dedykowanym zespołem. Wyspecjalizowane firmy służą doradztwem w zakresie budownictwa oraz pomocą w wyborze najlepszej lokalizacji dla inwestycji.

Przeciwnicy build to suit za największe wady takich rozwiązań podają:

Wady Build-To-Suit (BTS)

Długi okres najmu

Czas trwania umowy najmu budynku ustala się indywidualnie, jednak z założenia najem inwestycji BTS jest długoterminowy – zwykle około 10-letni. Znacznie dłuższy okres najmu BTS w porównaniu do najmu standardowego wynika z faktu, iż budynek BTS powstaje z myślą o konkretnym zleceniodawcy i jego potrzebach. Inwestycja będzie posiadała charakterystyczne, często niestandardowe parametry, w związku z czym nie byłoby łatwo znaleźć na nią innego najemcę. Czasem, w wyjątkowych sytuacjach, gdy projekt BTS jest dość standardowy i nadaje się do łatwej, dalszej komercjalizacji, deweloper przystaje na skrócenie okresu najmu do 5 lat. Takie przypadki są jednak rzadkie.

Czas realizacji inwestycji

Inwestycje BTS nie są odpowiednie dla firm, które potrzebują budynków „na już”. Od chwili zlecenia stworzenia budynku do momentu, gdy budynek jest gotowy do użytku, mija sporo czasu. Zwykle realizację projektu budynku BTS należy rozpocząć minimum rok, a nawet szybciej przed planowanym rozpoczęciem korzystania z magazynu. Długi okres oczekiwania wynika z konieczności uzyskania wszystkich pozwoleń oraz samej budowy skomplikowanego i niestandardowego budynku.

Stabilna sytuacja finansowa najemcy

Inwestor chcący zamówić budynek BTS musi mieć stabilną sytuacje finansową. Deweloperzy zabezpieczają swoje interesy i wymagają od zamawiających przedstawienia dokumentów finansowych i dokonania zabezpieczenia realizacji umowy, np. w formie kaucji czy gwarancji bankowych.

Plusy i minusy Build-To-Suit (BTS) - podsumowanie

Inwestycje build to suit dotyczą różnych obiektów, jednak najczęściej są to magazyny, biura i hale produkcyjne. Ich głównym celem jest maksymalne dopasowanie parametrów budynku do potrzeb i wymagań klienta. W tego typu rozwiązaniach można precyzyjnie zaplanować, zagospodarować i optymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń, tak, aby spełniała warunki wynikające z charakteru prowadzonej przez działalności. Tego typu inwestycje są polecane wszystkim przedsiębiorcom, którzy nie mogą znaleźć obiektów spełniających ich specjalne wymagania.

Bibliografia / Netografia

  • magazyny.online, Magazyn „szyty na miarę” – wady i zalety rozwiązań BTS/BTO, Data odczytu: 2023.03.02
build-to-suit bts wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *