Szukaj

Wady i zalety mieszkania typu loft

Mieszkania typu loft, czyli lokale powstałe z przerobienia starych fabryk, od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Skąd taka moda? Czy to styl zupełnie pozbawiony wad? Sprawdzimy to w dzisiejszym artykule.

Loft - wady i zalety

Choć istnieją wady stylu loftowego, te nie zniechęcają jego miłośników. Twierdzą oni, że dużo ważniejsze są zalety takich lokali. Należą do nich m.in.:

Zalety mieszkania typu loft

Wyjątkowy klimat

Ciężko nie zgodzić się z tym, że mieszkania typu loft posiadają charakterystyczny dla siebie wyjątkowy klimat. To m.in. właśnie on sprawia, że styl ten jest tak popularny na całym świecie. Ogromne przestrzenie, na pierwszy rzut oka niezagospodarowane, ale w rzeczywistości dopracowane do najmniejszego detalu, industrialne dodatki, surowe ściany, odkryte rury to wszystko stwarza niepowtarzalny charakter i styl mieszkań loftowych.

Oświetlenie

Ze względu na wysokie okna obecne w niemal każdym lokalu w stylu loft, do mieszkania wpada duża ilość światła naturalnego. Przeszklenia, sięgające zazwyczaj aż do sufitu sprawiają, że miejsca takie są więc idealnie doświetlone, nawet w pochmurne dni.

Duże, otwarte przestrzenie

W mieszkaniu loftowym jedną z najważniejszych rzeczy jest duża i otwarta przestrzeń oraz wysoki sufit. W tym celu, minimalizuje się liczbę ścian, by pomieszczenia łączyły się w całość. Takie wielofunkcyjne i połączone ze sobą wnętrza dają mieszkańcom dużo miejsca do życia. To idealne rozwiązanie dla osób, które unikają zamkniętych i ciasnych przestrzeni.

Mieszkania typu loft, mimo iż w ostatnich latach są niezwykle popularne, dla niektórych ludzi są bardzo nieatrakcyjne. Wpływają na to m.in. następujące wady takich lokali:

Wady mieszkania typu loft

Możliwe zagrożenia dla dzieci

Dzieci z reguły dobrze czują się w mieszkaniach typu loft, ze względu na duże, otwarte przestrzenie po których mogą się swobodnie poruszać czy biegać. Styl ten nie jest jednak sprzymierzeńcem maluchów. Nieodłączną częścią mieszkań loftowych są betonowe podłogi, odsłonięte kable, wiszące żarówki oraz inne ciężkie, surowe i często wystające elementy. Mogą one stanowić duże zagrożenie dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych.

Drogie materiały

Lokale w stylu loft powinny być wykończone naturalnymi materiałami – cegłą, betonem, metalem czy naturalnym drewnem. To samo dotyczy dodatków i elementów wystroju wnętrza – często są one ze skóry czy Inu. Tego typu materiały są dość drogie, dlatego koszty związane z urządzeniem mieszkania loftowego mogą być duże. Oczywiście można skusić się na tańsze zamienniki powyższych materiałów, jednak wtedy należy mieć świadomość prawdopodobnej gorszej ich jakości.

Duże koszty eksploatacji

Ze względu na charakterystyczną budowę mieszkań loftowych oraz układ rozmieszczenia pomieszczeń wysokie sufity, duże, otwarte przestrzenie koszt ogrzewania takiego mieszkania może być zdecydowanie wyższy niż ogrzewanie standardowego lokalu.

Kłopotliwe sprzątanie

Dla niektórych osób dużym minusem jest kwestia sprzątania mieszkań loftowych. Zwykle utrzymanie czystości w takim miejscu jest bardzo pracochłonne. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o duże powierzchnie mieszkań oraz dość ciemne wykończenie np. mebli czy blatów, na których od razu widać kurz. Oprócz tego, problemem mogą być duże okna, które są nieodłącznym elementem aranżacji loftowych. Stanowią one bardzo widoczny element wystroju wnętrza, dlatego trzeba dbać, aby były czyste. Ich mycie natomiast, ze względu na wielkość może pochłaniać dużą ilość czasu i sił.

Plusy i minusy mieszkania typu loft - podsumowanie

Mieszkanie w stylu loftowym posiada wyjątkowy i specyficzny charakter. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to styl dla każdego. Nie wszyscy bowiem będą czuli się dobrze w takim klimacie. Niektóre osoby, w mieszkaniach loftowych mogą doznawać uczucia zimna i surowości. Nie każdemu to pasuje. Dla niektórych dom powinien być przytulny, ciepły i mieć rodzinny klimat, a lokale w stylu loft zdecydowanie takie nie są. Wszystko zależy od tego, co się komuś podoba i jakie są indywidualne oczekiwania co do lokalu mieszkalnego. Oczywiście istnieją osoby, które w mieszkaniu loftowym będą czuły się doskonale. Mowa tu o ludziach, którzy lubią oryginalne, minimalistyczne otoczenia i rozwiązania.

Bibliografia / Netografia

  • interaktywna.pl, Mieszkanie typu loft – jakie są jego plusy i minusy,  Data publikacji: 2022.07.20, Data odczytu: 2023.03.02
  • kul-bud.pl, Zalety i wady projektów mieszkań w stylu loft, Data publikacji: 2022.10.31, Data odczytu: 2023.03.02
  • pinesska.pl, Zalety i wady mieszkania typu loft, Data publikacji: 2020.12.03, Data odczytu: 2023.03.02
loft wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *