Szukaj

Wady i zalety open space

Open space, jak sama nazwa wskazuje, to otwarta przestrzeń pomieszczenia. Tego typu rozwiązania najczęściej stosuje się w biurach zwłaszcza w korporacjach, ale można je wykorzystać także w mieszkaniach - np. łącząc kuchnię i salon tworząc wnętrze bez podziału na pokoje. Sprawdźmy wady i zalety open space w pracy i w domu.

Open space - wady i zalety

Do najważniejszych zalet open space w biurach zaliczyć można:

Zalety open space w biurze

Mniejszy koszt zagospodarowania przestrzeni biurowej

Open space jest znacznie tańszą formą organizacji przestrzeni biurowej niż wydzielanie dla każdego pracownika lub zespołu pracowników oddzielnych pomieszczeń. Dzięki temu, znacznie zmniejszają się koszty prowadzenia biura, a oprócz tego jest ono łatwe do przearanżowania – bez problemu można bowiem usunąć lub dostawić kolejne stanowisko pracy.

Płynna komunikacja między pracownikami i łatwiejszy przepływ dokumentów

Pracownicy przebywający w open space mają lepszy dostęp do innych pracowników niż w przypadku tradycyjnych biur. Nie muszą oni biegać po różnych piętrach, od pokoju do pokoju aby porozmawiać czy wymienić się dokumentami z jakąś osobą, gdyż w przypadku open space, siedzi ona obok. Dodatkowo, pracownicy w open space mogą swobodnie wymieniać się swoimi pomysłami i tworzyć tzw. burze mózgów.

Podkreślenie równości pracowników

Biura typu open space pomagają pracodawcom w zapewnieniu pracowników, że każdy z nich jest równy i tak samo ważny. Każdy ma takie same biurko, takie sam fotel i siedzi wraz z innymi współpracownikami.

Integracja pracowników

Pracownicy siedzący w jednym i tym samym pomieszczeniu mają poczucie jedności. Nie ma mowy o izolacji pracowników i tworzeniu się grup, co może mieć miejsce w przypadku biur z osobnymi pokojami. Biuro typu open space skraca dystans oraz pomaga w budowaniu więzi i relacji między wszystkimi pracownikami firmy.

Do najważniejszych zalet open space w domach i w mieszkaniach zaliczyć można:

Zalety open space w mieszkaniu / w domu

Duża przestrzeń

Otwarte przestrzenie są bardzo wygodne w codziennym życiu. Dają poczucie wolności i sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe niż są w rzeczywistości. Oprócz tego ułatwiają szybkie poruszanie się po domu lub mieszkaniu dzięki braku konieczności otwierania i zamykania drzwi. Open space w nieruchomościach mieszkalnych pozwalają również na maksymalne wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni, co jest bardzo korzystne przy małym metrażu.

Nowoczesny wygląd

Wnętrza w tylu open space wyglądają bardzo nowocześnie i modnie. Idealnie wpisują się w aktualnie obowiązujące trendy wnętrzarskie, a odpowiednio zaaranżowane nadają nieruchomości efektownego wizerunku.

Praca w otwartej przestrzeni ma tyle samo przeciwników co zwolenników. Argumenty tych pierwszych to m.in.:

Wady open space w biurze

Wysoki poziom hałasu

W przypadku pracowania w biurze typu open space, nie ma mowy o ciszy. Duże skupiska ludzi charakteryzują się tym, że są głośne. Nawet rozmowa dwójki osób potrafi wygenerować szmer, a co dopiero, gdy w pomieszczeniu znajduje się 10-15 pracowników. Ludzie są różni i różnie zachowują się podczas pracy – jedni w skupieniu wykonują swoje obowiązki, a inni mówią do siebie pod nosem. Przez taki różny styl pracy, osoby zatrudnione mogą przeszkadzać sobie nawzajem.

Trudności w koncentracji

Wysoki poziom hałasu oraz obecność dużej liczby osób dookoła może spowodować, że nie będziemy mogli skupić się na swojej pracy. Słuchając służbowych rozmów pomiędzy pracownikami z biurka obok, rozmów telefonicznych, a nawet wysłuchiwanie prywatnych rozmów pracowników oraz plotek może powodować trudności w skupieniu się i zachowaniu koncentracji. Nadmiar bodźców nie sprzyja efektywnej pracy i bardzo negatywnie wpływa na produktywność. Oprócz tego, czujemy się rozdrażnieni i zmęczeni.

Szybsze rozprzestrzenianie się chorób

Bardzo dużym minusem open space w miejscu pracy jest fakt, iż takie rozmieszczenie pracowników powoduje gorszą jakość powietrza, która wynika z większego zagęszczenia ludzi na jednej powierzchni. Dodatkowo, duża ilość osób w jednym pomieszczeniu sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób. Według uczonych tego typu środowisko pracy sprawia, że liczba zachorowań jest o 20% wyższa niż w przypadku tradycyjnych biur.

Utrudniony dostęp do okna

Swobodny dostęp do światła dziennego oraz świeżego powietrza mają tylko ci pracownicy, którzy siedzą blisko okna. Tymczasem, niektórzy wolą pracować w jaśniejszym pomieszczeniu, a niektórzy w ciemniejszym. To samo dotyczy temperatury. W przypadku open space, niemal zawsze któryś pracownik będzie „poszkodowany” pod względem warunków pracy.

Zorganizowanie przestrzeni w domu lub w mieszkaniu w formie open space posiada kilka wad:

Wady open space w mieszkaniu / w domu

Brak prywatności

Nawet jeśli lubimy przebywać z pozostałymi domownikami, to każdy potrzebuje czasem poprzebywać w samotności. Open space w mieszkaniu utrudnia znalezienie chwili tylko dla siebie i ogranicza prywatność. Jest również kłopotliwy, jeśli musimy pracować lub się uczyć, a obok nas cały czas znajduje się ktoś inny, kto nas rozprasza.

Trudne utrzymanie porządku

Otwarta przestrzeń sprzyja powstawaniu bałaganu. W mieszkaniu z open space, gdzie pomieszczenia są połączone w jedno, wszystko jest „na widoku”. Z tego względu, aby uniknąć zagracenia trzeba regularnie dokładnie sprzątać i zawsze odkładać rzeczy na swoje miejsce, co czasem w pośpiechu życia codziennego może być trudne.

Zapachy unoszące się po całym mieszkaniu

Open space bardzo często przyjmuje formę otwartej kuchni połączonej z salonem. W takim przypadku kłopot mogą sprawiać zapachy przygotowywanych potraw. Czosnek, pieczone mięso czy gotowana zupa pachnie bardzo aromatycznie, ale lepiej jeśli ta woń pozostanie tylko w kuchni, a nie będzie unosiła się po całym mieszkaniu i wnikała w zasłony, koce i ubrania.

Plusy i minusy open space - podsumowanie

Organizacja przestrzeni pracy w modelu open space po raz pierwszy pojawiła się na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jej celem było polepszenie komunikacji między pracownikami i sprawny przepływu dużej ilości dokumentów. Jak widać po przedstawionych wyżej wadach i zaletach, cel ten w pewnym sensie udało się osiągnąć. Często stało się to jednak kosztem wygody pracy zatrudnionych w firmie osób. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że wielu pracowników ma złe zdanie na temat takiego zagospodarowania przestrzeni. Przeciwnicy takiego rozwiązania narzekają zazwyczaj na niski komfort wykonywania swoich obowiązków zawodowych, spowodowany hałasem, trudnością w koncentracji i nieustanną kontrolą.

Do zwolenników biur urządzonych w modelu open space należą natomiast pracodawcy. Ciężko się temu dziwić, gdyż dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania są oni w stanie zaoszczędzić nawet do 20% kosztów urządzenia przestrzeni. Mimo chęci oszczędzania, właściciele firm, którzy zdecydują się na takie zorganizowanie przestrzeni pracy, muszą zadbać, aby stanowiska spełniały wymogi określone w prawie oraz przepisy bhp. Konieczne jest zastosowanie ścianek i przegród, zapewnienie pracownikom odpowiedniej przestrzeni oraz umożliwienie swobodnego przejścia pomiędzy stanowiskami. Ważna jest także odpowiednia temperatura, wentylacja, oświetlenie, a także poziom hałasu.

Jeśli chodzi o zastosowanie open space w mieszkaniu lub domu, to takie rozwiązanie również ma swoich przeciwników i zwolenników. Z pewnością nie jest to dobre rozwiązanie jeśli w mieszkaniu żyje dwójka osób, i obie pracują zdalnie. Open space nie jest również korzystny dla studentów, gdyż nie zapewnia on własnego kąta do nauki czy odpoczynku. Mieszkanie z open space jest natomiast doskonałym wyborem dla singli i par, które pracują poza domem.

Bibliografia / Netografia

  • gowork.pl, Open space – jakie są wady i zalety pracy w otwartej przestrzeni biurowej?, Data publikacji: 2022.08.04, Data odczytu: 2023.03.03
  • wrenieruchomosci.pl, Mieszkanie z open space – zalety i wady, Data publikacji: 2019.05.14, Data odczytu: 2023.03.03 
open space wady i zalety

Podziel się opinią!

Jedna odpowiedź

  1. Po zapoznaniu się z treścią artykułu, muszę przyznać, że praca w takim środowisku nie jest dla mnie. Przede wszystkim, wysoki poziom hałasu w biurach typu open space jest dla mnie nie do zniesienia. Gdy w jednym pomieszczeniu pracuje 10-15 osób, rozmowy, dzwonienie telefonów i inne dźwięki mogą być bardzo rozpraszające. Trudności w koncentracji to kolejny problem – w takim otwartym środowisku łatwo jest zostać rozproszonym przez rozmowy kolegów z biurka obok czy słuchanie prywatnych rozmów innych pracowników. Ponadto, jestem przekonana, że takie biura sprzyjają szybszemu rozprzestrzenianiu się chorób z powodu gorszej jakości powietrza i większego zagęszczenia ludzi na jednej powierzchni. Utrudniony dostęp do okna to jeszcze jeden minus – nie każdy pracownik ma równy dostęp do światła dziennego, co może wpływać na samopoczucie. Poza tym, co nie było wymienione w artykule, uważam, że praca w open space może prowadzić do poczucia braku prywatności i ciągłego nadzoru, co może wpływać na poczucie komfortu i satysfakcji z pracy. W moim przekonaniu, każdy pracownik powinien mieć swoje indywidualne miejsce pracy, które pozwoli mu na skupienie i efektywność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *