Szukaj

Wady i zalety buldoga francuskiego

Buldog francuski to mały i szalenie sympatyczny pies, jednak jak każda rasa, ma swoje wady i zalety. Warto je poznać jeszcze przed wizytą w hodowli, ponieważ wbrew powszechnej opinii nie jest to pies dla wszystkich.

Buldog francuski - zalety i wady

Buldog francuski ma wiele zalet, dzięki którym nikt nie przejdzie obok niego obojętnie.

Zalety buldoga francuskiego

Wyjątkowy wygląd

Buldog francuski wygląda jak molos, który nie zdążył urosnąć. Krótki pyszczek o pofałdowanej skórze, szeroko rozstawione oczy i wielkie uszy, a do tego niewielkie, lecz masywne ciało – taka kombinacja sprawia, że buldożek wydaje się nad wyraz sympatycznym zwierzęciem. Oryginalną urodę tej rasy doceniali niegdyś arystokraci i władcy, a i dzisiaj nie brakuje sławnych osób, które upodobały sobie psa z uszami nietoperza. Z własnym frenchie fotografowali się m.in. Yves Saint Laurent, Leonardo DiCaprio i Reese Witherspoon.

Wesołe i towarzyskie usposobienie

Trudno znaleźć psa, który byłby bardziej skory do zabawy i pieszczot niż buldog francuski. Otoczenie nie ma tutaj większego znaczenia, ponieważ pies dobrze się czuje zarówno w dużym domu z ogrodem, jak i w małym mieszkaniu bez balkonu. Warunek jest jeden – musi mieć „swojego” człowieka do towarzystwa, w przeciwnym razie nawet najdroższe zabawki czy najciekawsze zakamarki nie robią na nim wrażenia. Jeśli chodzi o gości w domu, buldog francuski dość szybko przechodzi z początkowej nieufności do bezgranicznego uwielbienia – wystarczy, że obcy poświęci mu trochę czasu i nie zapomni o głaskaniu.

Przywiązany do ludzi

Buldogi francuskie bardzo mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Za codzienną porcję uwagi odwdzięczą się bezgraniczną miłością i lojalnością. Ale uwaga – osamotniony buldożek może wpaść w depresję, dlatego jest to rasa odpowiednia dla osób, które są w stanie zapewnić psu towarzystwo, np. z uwagi na pracę zdalną. Dużą rolę odgrywa również wychowanie, ponieważ pies nie może całkowicie uzależniać się od obecności swojego pana. Na szczęście frenchie to pojętny i posłuszny uczeń, któremu można dość łatwo wpoić zdrowe zasady relacji z człowiekiem.

Odpowiedni dla dzieci

Rodzice, którzy zastanawiają się, jaki pies dla dziecka będzie odpowiedni, mogą śmiało postawić na buldoga francuskiego. Rozrywkowy zwierzak z pewnością nie znudzi się maluchowi, a przy tym dostarczy mu wiele radości podczas wspólnych spacerów czy zabawy w ogrodzie. Poza tym buldożek jest łagodny i bardzo tolerancyjny, dzięki czemu zachowanie dziecka nie sprowokuje go do ataku. Z racji przyjaznego usposobienia, łagodności i inteligencji psy tej rasy mają zastosowanie w terapii dzieci ze spektrum autyzmu oraz z problemami w relacjach społecznych.

Przyjazny dla kotów

Buldog francuski dość dobrze „dogaduje się” również z kotami – toleruje ich obecność w swoim otoczeniu, nie boi się ich i nie wykazuje wobec nich agresji. Dzięki temu właściciele psów tej rasy mogą bez obaw powiększyć swój domowy zwierzyniec o mruczącego pupila.

Łatwy w pielęgnacji

Krótkowłosy frenchie nie wymaga specjalnej pielęgnacji, choć z uwagi na skłonność tej rasy do alergii warto stosować hipoalergiczne kosmetyki. Wystarczy, że właściciel będzie pamiętał o regularnym wyczesywaniu sierści oraz osuszaniu fałdów skórnych kufy z nagromadzonej wilgoci. Poza tym trzeba o niego dbać tak jak o każdego innego psa, tzn. czyścić po spacerze i od czasu do czasu wykąpać.

Niewymagający pod względem aktywności

Buldożki mają skłonność do nadwagi, dlatego wymagają pewnej dawki ruchu. Jednak nie jest to pies, z którym trzeba codziennie biegać czy bawić się na dworze przez całe popołudnie. Co więcej, mały molos nie potrzebuje wielkiego ogrodu czy kilometrowych korytarzy do wybiegania się. Nadmiar energii może spożytkować nawet w małym mieszkaniu, o ile właściciel poświęci mu trochę czasu na wspólną zabawę. Owszem, można wybrać się z nim na dłuższy spacer, ale jeśli zdradza oznaki zmęczenia, trzeba niezwłocznie wrócić do domu. Ze względu na niską tolerancję na wysiłek, pies doskonale sprawdzi się u osób, które prowadzą spokojny i mało aktywny tryb życia.

Mało kłopotliwy

Niektórzy rezygnują z posiadania psa, ponieważ obawiają się reakcji sąsiadów na głośnego lokatora. Z buldożkami ten problem nie istnieje – szczekają niewiele, a wydawane przez nich dźwięki (posapywanie, chrapanie, chrumkanie) są bardziej zabawne niż uciążliwe. Poza tym pozostawione samym sobie buldogi nie manifestują swojego niezadowolenia poprzez demolowanie mieszkania. Psy tej rasy nie mają w zwyczaju niszczyć mebli, drapać drzwi czy gryźć butów, więc w razie wyjścia z domu nie trzeba zamykać ich w osobnym pomieszczeniu.

Buldog francuski potrafi rozbawić największego ponuraka, ale ma swoje minusy. Mimo radosnego usposobienia pies bywa uciążliwy, jednak najważniejszą przeszkodą mogą być problemy zdrowotne wynikające ze specyficznej budowy zwierzęcia.

Wady buldoga francuskiego

Skłonność do zaborczości

Buldog francuski bardzo mocno przywiązuje się do właściciela, potrzebuje przy tym zabawy, pieszczot i bliskości człowieka. Z czasem robi się to uciążliwe, ponieważ nikt nie jest w stanie zajmować się psem 24 godziny na dobę. Zapatrzony we właściciela pupil może też źle znosić pojawienie się w domu innego psa lub nowego członka rodziny. Dlatego rasa ta wymaga dużego wyczucia i stawiania granic od samego początku, w przeciwnym razie pies może często ujawniać swoją skłonność do zazdrości.

Wrażliwość

Radosne usposobienie buldoga francuskiego bywa zwodnicze, ponieważ psy tej rasy miewają swoje humory i dość łatwo się obrażają (na szczęście nie na długo). Choć na takiego nie wygląda, buldożek jest też bardzo wrażliwy i może wpaść w depresję, np. z powodu długiej nieobecności właściciela czy ignorowania przez rodzinę. Człowiek musi uważać, żeby go nie urazić, ponieważ jest to inteligentny i dumny pies, który źle znosi przejawy niesprawiedliwego traktowania.

Zaczepianie innych psów

Buldog francuski odziedziczył waleczny charakter po swoim angielskim przodku, którego wykorzystywano do walk psów i szczucia byków. Niestety buldożki nie zawsze pamiętają o tym, że mierzą zaledwie ok. 30 cm w kłębie (suki 24-32 cm, psy 27-35 cm). Bywają dość buńczuczne i nie boją się zaczepić psa większego od siebie – zwłaszcza jeśli uznają, że ten zagraża ich właścicielowi. Niemniej ten mały pieszczoch jest zaczepny także w stosunku do innego psa w domu, któremu – w ich mniemaniu – właściciel poświęca zbyt dużo uwagi.

Wady anatomiczne

Przyszły właściciel buldoga francuskiego musi wziąć pod uwagę liczne wady wrodzone, które wynikają m.in. z brachycefalicznej anatomii głowy. Charakterystyczna dla takiej budowy krótka trzewioczaszka (tzw. kufa) sprawia, że nozdrza buldożka są zwężone, przez co pies może mieć kłopoty z oddychaniem. Występowaniu duszności sprzyjają również przerośnięte podniebienie miękkie oraz wrodzone wady krtani. W rezultacie pupil słabo toleruje wysiłek i wysokie temperatury, dlatego wymaga od właściciela dużej uważności (zwłaszcza podczas spacerów i upałów). Niestety to nie jedyne problemy, z jakimi mogą zmagać się te małe, ale waleczne pieski. Inne wady często występujące u buldogów francuskich:

  •  anomalia kręgosłupa, tzw. „motyli kręg”,
  • rozszczep podniebienia,
  • wypadanie trzeciej powieki,
  • dodatkowy rząd rzęs.

Liczne problemy zdrowotne

Wymienione wyżej wady anatomiczne sprawiają, że buldogi francuskie są częstymi bywalcami kliniki weterynaryjnej. Przykładowo brachycefaliczna budowa głowy i liczne problemy z nią związane mogą doprowadzić do rozwoju wad serca. Z kolei rozszczep podniebienia może być przyczyną zachłystowego zapalenia płuc, natomiast „motyli kręg” może skutkować paraliżem kończyn. Wady narządu wzroku mogą przyczynić się do owrzodzenia rogówki lub zapalenia spojówek. Przyszły właściciel powinien również mieć świadomość, że buldogi francuskie mają skłonność do alergii (zarówno pokarmowych, jak i kontaktowych).

Wysokie koszty (zakupu i utrzymania)

Za buldoga francuskiego z profesjonalnej hodowli trzeba zapłacić od 4500 zł do nawet 7000 zł. Na tym wydatki się nie kończą, ponieważ z racji predyspozycji do alergii pies potrzebuje wysokiej jakości, hipoalergicznych karm i kosmetyków. Poza tym liczne problemy zdrowotne mogą być dużym obciążeniem dla portfela – niektóre wady wrodzone wymagają bowiem kosztownego leczenia chirurgicznego. Jeżeli pies będzie rozmnażany, wówczas trzeba liczyć się z kosztem cesarskiego cięcia – szczenięta mają zbyt dużą głowę, poza tym ciąże u tej rasy często są pojedyncze, co utrudnia rozpoczęcie akcji porodowej.

Plusy i minusy buldoga francuskiego - podsumowanie

Buldogi francuskie to niezwykle sympatyczne i wesołe psy, które mocno przywiązują się do swojego właściciela. Są posłuszne i inteligentne, a pozostawione same w mieszkaniu nie będą naprzykrzać się sąsiadom ani niszczyć dobytku. Niemniej potencjalny właściciel musi wziąć pod uwagę, że psy tej rasy są obciążone wadami genetycznymi i mają specjalne potrzeby społeczne.

Bibliografia / Netografia

  • zkwp.pl. Berlińska R. (tłum.), Buldog francuski (Bouledogue francais), Wzorzec FCI nr 101, https://www.zkwp.pl/wzorce/101.pdf, Data odczytu: 2023.03.22
  • piesporadnik.pl, Buldog francuski (Bouledogue francais), http://www.piesporadnik.pl/title,pid,45,oid,47,-%20cid,176.html, Data odczytu: 2023.03.22
  • cowsierscipiszczy.pl, Sałek J., Buldog francuski: charakter i choroby [zalecenia weterynarza], https://cowsierscipiszczy.pl/buldozek-francuski/, Data publikacji: 2022.03.30, Data odczytu: 2023.03.23
plusy i minusy buldoga francuskiego

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *