Szukaj

Wady i zalety bycia pszczelarzem

Pszczelarstwo jest zajęciem wyjątkowo wdzięcznym. Zazwyczaj hodowle pszczół zaczynają pasjonaci, osoby które realnie chcą hodować pszczoły i wiążą swoje życie z biznesem pszczelarskim. Są także pszczelarze amatorzy traktujący to zajęcia jako hobby i pasję realizowaną obok właściwej pracy. Niezależnie, jaką drogą idzie osoba zajmująca się hodowlą owadów, zauważyć można pewne wady i zalety bycia pszczelarzem.

Bycie pszczelarzem - zalety i wady

Posiadanie pasieki i dbanie o pszczoły, profity płynące z hodowli owadów oraz pozyskiwania miodu są tak liczne, że wiele osób z chęcią decyduje się na postawienie uli i powiązanie swojego życia z pszczelarstwem. Zalet bycia pszczelarzem jest wiele, a najważniejsze jakie można wymienić to:

Zalety bycia pszczelarzem

Kontakt z naturą i zdrowy, aktywny tryb życia

Bycia pszczelarzem wiąże się z aktywnym trybem życia. Pracy przy ulach jest ogrom, a zdecydowana większość z nich jest wykonywana na świeżym powietrzu. Dodatkowo duże, komercyjne pasieki stawiane są zazwyczaj na terenach zielonych, wiejskich, czystych ekologicznie. Dobry, korzystny dla pszczół mikroklimat i ekologicznie korzystne warunki są też dobre dla ludzi.
Pszczelarz jest w ciągłym ruchu, pracuje wiele na świeżym powietrzu, ciągle ma jakieś zadania do wykonania, w związku z czym prowadzi aktywny tryb życia, który jednoznacznie przekłada się na zdrowie i dłuższe życia.

Przychody płynąc z dobrze prowadzonej pasieki

Doświadczenie i dobrze prowadzona pasieka powodują, że ze sprzedaży miodu oraz innych produktów pszczelich można czerpać duże, stałe dochody pozwalające na utrzymanie siebie i prężnie działającej pasieki. Wzrost popularności miodu jako produktu działającego prozdrowotnie, popularność świec woskowych czy apiterapii powodują, że pasiecznictwo bywa coraz popularniejsze. Produkty pszczele trafiają na rynek zbytu. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, w czasie świąt wzrasta zainteresowanie miodami, świecami, pyłkiem czy pierzgą. Dobrze prowadzona pasieka i zadbane, zdrowe pszczoły przynoszą wiele produktów, którymi można handlować przez cały rok.

Możliwość realizacji swoich pasji i zainteresowań

Nie można związać swojego życia z pszczelarstwem nie lubiąc hodowli pszczół. Jest to niezwykle istotny aspekt tego zajęcia. Owady te, by móc czerpać korzyści finansowe z ich pracy, same wymagają dużego nakładu wysiłku i pracy oraz inwestycji czasu oraz pieniędzy. Zazwyczaj pszczelarz jest pasjonatem. Wielu hobbystów mieszkających w mieście próbuje zakładać niewielkie pasieki na własny użytek. Jeśli ktoś kocha pszczoły, to bycie pszczelarzem jest najlepszym wyborem dla niego na całe życie.

Pasiecznictwo jest zajęciem niezwykle wdzięcznym, co nie znaczy, że nie ma wad. Z byciem pszczelarzem wiążą się różne, większe i mniejsze trudności, których pojawianie się może się przerodzić w zniechęcenie lub znacząco utrudnić realizowanie się w tym zawodzie.

Wady bycia pszczelarzem

Czasochłonność zajęcia

Pszczelarstwo jest niezwykle pracochłonne i czasochłonne. Prace przy ulach zajmują ogrom czasu i wysiłku. Aby móc utrzymać się z pasiecznictwa, trzeba mieć co najmniej sto uli, a co za tym idzie, w czasie miodobrania zebrać, odsklepić i wywirować ponad tysiąc ramek. Dochodzi do tego wiosenny przeglądu uli, dokarmiania, leczenie, łączenie rodzin, rozwój gniazda, by pobudzić czerwienie i wiele innych czynności, będących codziennym życiem pasiecznika. Dodatkowo, decydując się na pasiekę wędrowną, zorganizować trzeba transport i ciągle podążać za pożytkami, by zapewnić robotnicom stałą pracę, a sobie większą ilość produkowanego miodu.

Narażenie na użądlenia pszczół

Wykonując codzienne prace w pasiece narażamy się na użądlenia pszczół. Zazwyczaj są one dość częste, szczególnie na początku i w przypadku nabywania doświadczenia w obchodzeniu się z pszczołami. Wielokrotne użądlenia mogą wprawdzie doprowadzić do całkowitego uodpornienia na jad pszczół, niewykluczony jednak jest także wzrost wrażliwości na jad błonkówek i wystąpienie w każdym momencie ciężkiej reakcji anafilaktycznej. Dlatego też każdy pszczelarz zawsze pod ręką powinien posiadać apteczkę pszczelarską, zawierająca substancje pomocne w hamowaniu ciężkiej reakcji alergicznej.

Konieczność zdobycia wiedzy i doświadczenia, by czerpać dochody z hodowli pszczół

Pszczelarstwo nie jest prostą drogą. Hodowla tych owadów wymaga wiele doświadczenia i czasu. Wiedza, jaką trzeba zdobyć, nie jest łatwa, a najlepsze pszczelarskie podręczniki nie przełożą się na praktykę. Zazwyczaj początkujący pszczelarz ponosi porażkę, a zimę przeżywa nieliczna część jego pasieki. Dodatkowo choroby oraz zagrożenie ze strony pasożytów powodują, że początki bywają trudne.

Plusy i minusy bycia pszczelarzem - podsumowanie

Pszczelarstwo, jak każde zajęcie, ma swoje mocne i słabe strony. Najważniejsze, przy podejmowaniu decyzji, że swoje życie wiąże się z pszczelarstwem, jest chyba to, by oprócz korzyści finansowej widzieć w tym zajęciu także swój sposób na życia. Pasiecznictwo to piękna praca, ale wymagającą. Pszczelarz jest narażony na niepowodzenia, ale wytrwałość w obranej drodze zazwyczaj kończy się profitami i sukcesem.

Bibliografia / Netografia

  • Kurek-Górecka A. Balwierz i in., Dietetyczne aspekty zastosowania pyłku pszczelego, https://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2017/Nr%203/Bromatologia%203_2017%20art%2001%20s%20191-200.pdf, Data dostępu: 2022.11.15
  • Praca zbiorowa, Podręcznik dla pszczelarzy, http://pasiekamichalow.weebly.com/uploads/5/9/5/4/5954604/jadoxdocument_12454_124859.pdf,
    Data dostępu: 2022.12.02
  • portalpszczelarski.pl, Pszczelarstwo miejskie utrudnienia,
    https://www.portalpszczelarski.pl/artykul/341/pszczelarstwo_miejskie__utrudnienia.html, Data dostępu: 2022.12.05
  • Ślósarz J., Miesięczne zalecenia pasieczne, https://modr.pl/sites/default/files/brochures/miesieczne_zalecenia_pasieczne.pdf, Data dostępu: 2022.12.06
bycie pszczelarzem wady i zalety

Podziel się opinią!

Jedna odpowiedź

  1. Chciałabym podzielić się moją obserwacją dotyczącą mojego wujka, który od wielu lat jest pszczelarzem. Można by rzec, że jego zdrowie kwitnie, a ja jestem przekonana, że to właśnie dzięki jego zawodowi. Przede wszystkim, bycie pszczelarzem wiąże się z ciągłym kontaktem z naturą i prowadzeniem aktywnego trybu życia na świeżym powietrzu. Wujek zawsze podkreśla, jak ważne jest dla niego oddychanie powietrzem ulowym, które jest nasycone cennymi substancjami i ma właściwości lecznicze. Dodatkowo, regularne spożywanie produktów pochodzenia pszczelego, takich jak miód, pyłek czy pierzga, dostarcza organizmowi wielu niezbędnych składników odżywczych i wzmacnia odporność. Poza tym, co nie było wymienione w artykule, uważam, że praca z pszczołami uczy cierpliwości, obserwacji i szacunku do przyrody, co przekłada się na ogólną równowagę psychiczną i dobre samopoczucie. W moim przekonaniu, mojego wujka dobre zdrowie i witalność są w dużej mierze zasługą jego pasji i pracy z pszczołami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *