Szukaj

Wady i zalety bungalow

Bungalowy, czyli jednokondygnacyjne, podmiejskie domy mieszkalne stopniowo zyskują w naszym kraju na popularności. Trudno się dziwić, gdyż dobrze zaprojektowane, potrafią być bardzo funkcjonalne, a przy tym estetyczne. Zobaczmy, jakie wady i zalety posiada bungalow.

Bungalow - wady i zalety

Domy piętrowe nadal cieszą się w Polsce znacznie większą popularnością niż budynki parterowe. Tymczasem te drugie posiadają mnóstwo zalet, np.:

Zalety bungalow

Jedna kondygnacja

Zlokalizowanie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie pozwala uniknąć konieczności chodzenia po schodach. Daje to duży komfort poruszania się osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi i dzieciom.

Duże możliwości aranżacyjne

Dzięki temu, że wszystkie przestrzenie są rozmieszczone obok siebie, w bungalow można zrealizować wizję nowoczesnych, otwartych przestrzeni, które są bardzo modne i wyglądają efektownie. Dodatkowo, rozbudowany zazwyczaj plan budynku sprawia, że z łatwością można oddzielić od siebie poszczególne strefy domu.

Dostęp do promieni słonecznych

Bungalow jest niskim budynkiem o rozbudowanej bryle, która zapewnia duży dostęp do promieni słonecznych. Aby wzmocnić ten efekt, w tego typu domach stosuje się również duże przeszklenia. Najczęściej znajdują się one w pokojach dziennych.

Możliwość stworzenia wyjątkowego tarasu

Jak już zostało wspomniane, w domach parterowych często montuje się przeszklenia lub duże okna tarasowe. Okna te mogą prowadzić na werandę lub taras, który stanowi świetne zewnętrzne „przedłużenie” domu, jest bardzo atrakcyjny wizualnie oraz praktyczny.

Stosunkowo niskie koszty budowy

Bungalowy należą do budynków o stosunkowo niskich kosztach budowy. W takich obiektach nie ma kosztownych rozwiązań, takich jak np. dodatkowe stropy żelbetowe czy klatki schodowe. Koszty może zwiększyć jedynie skomplikowana konstrukcja dachu.

Szybkość budowy

Budowa domu parterowego jest nie tylko tańsza niż budowa domu piętrowego, ale również o wiele szybsza. Dodatkowo, dzięki temu mniej rzeczy może pójść nie tak podczas budowy, niż w przypadku wznoszenia domu piętrowego.

Przez wiele osób, bungalowy postrzegane są jako dobra opcja na domki letniskowe, a nie na całoroczny dom. Za największe minusy, przeciwnicy bungalowów podają m.in. rzeczy takie jak:

Wady bungalow

Specyficzna działka

Pod budowę bungalow potrzebna jest specyficzna działka budowlana. Przede wszystkim, musi ona być odpowiednio szeroka, aby dom się na niej zmieścił. Oprócz tego, ważne jest otoczenie działki. Nie powinno być w nim wysokich zabudowań, gdyż mogą nadmiernie zacieniać bungalow i sprawiać, że sąsiedzi będą widzieć co dzieje się w naszym domu.

Kosztowny dach

Wybudowanie bungalow z reguły jest tańsze niż budowa domu piętrowego, ale duże koszty może wygenerować dach. Pierwszym problemem jest to, że budowa dachów czterospadowych jest bardziej kosztowna od dachów płaskich lub dwuspadowych. Oprócz tego, bungalowy często mają nietypowy plan budynku, który także będzie komplikował budowę połaci. Dodatkowo, na jeszcze większe trudności może wpłynąć montaż świetlików i okien dachowych.

Problematyczne ogrzewanie

Dom o prostej bryle jest łatwiejszy do ogrzewania niż budynki bardziej rozbudowane, czyli takie jak bungalowy. Z tego względu, bungalowy zazwyczaj nie należą do budynków pasywnych.

Ograniczona powierzchnia użytkowa

Jedna kondygnacja sprawia, że bungalowy mają ograniczoną powierzchnie. Nie ma tu strychu, na którym można przechowywać niepotrzebne w danym momencie rzeczy, ani piwnicy, gdzie można chować przetwory. Każdy metr powierzchni w domu parterowym jest zagospodarowany.

Wady i zalety bungalow - podsumowanie

Bungalowy to idealne rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi. Jako domy pozbawione schodów, okien na piętrze oraz balkonów – dzieci są uchronione przed zagrożeniami takimi jak wypadnięcie przez okno czy upadek ze schodów. Najmłodsi mogą swobodnie biegać po całym budynku, a rodzice nie muszą martwić się, że pociechy spadną z wysokości.

Bungalow to również idealny dom dla osób starszych i z niepełnosprawnościami. W jednopoziomowym domu osoba, która ma trudności z poruszaniem się, nie będzie wyłączona z codziennych czynności i odizolowana od reszty domowników przez niemożność dostania się na piętro.

Budynki parterowe to także częsty wybór dokonywany przez pary w średnim i podeszłym wieku, które chcą zbudować lub kupić dom, w którym będą mieszkać do końca swoich dni. W obliczu pojawiających się na horyzoncie ewentualnych trudności ruchowych spowodowanych podeszłym wiekiem, bungalow to rozsądne rozwiązanie.

Bungalow nie sprawdzi się jednak u osób, które boją się mieszkać na parterze ze względu na łatwy dostęp do nieruchomości z zewnątrz. Istnieją bowiem ludzie, którzy przebywając na parterze odczuwają dyskomfort i czują się obserwowani.

Bibliografia / Netografia

  • muratordom.pl, Jakie zalety i wady ma dom parterowy? Domy parterowe opinie, Data publikacji: 2022.08.29, Data odczytu: 2023.02.28
bungalow wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *