Szukaj

Wady i zalety penthouse

Penthouse - tym mianem określa się duże, luksusowe mieszkania o podwyższonym standardzie. Tego typu lokale deweloperzy umieszczają na samym szczycie najwyższych budynków w mieście. Z taką lokalizacją apartamentu wiąże się wiele zalet, ale i wad.

Penthouse - wady i zalety

Duża popularność penthouse wśród gwiazd, ludzi sukcesu i artystów nie powinna nikogo dziwić. Tego typu mieszkania mają w sobie wyjątkowy magnetyzm. Oprócz tego, penthouse posiada również wiele innych zalet, np.:

Zalety penthouse

Ogromne tarasy

Podczas gdy mieszkając w lokalu na ostatnim piętrze w zwykłym bloku, możemy liczyć jedynie na balkon, tak w przypadku życia w penthouse zazwyczaj mamy do dyspozycji swój prywatny taras. Tarasy te często bywają bardzo dużych rozmiarów. Takie rozwiązanie oferuje spore możliwości jeśli chodzi o jego aranżację. Ogromne tarasy umożliwiają również zorganizowanie na nich imprez czy obiadów ze znajomymi.

Duże powierzchnie

Prestiż penthouse wynika nie tylko z jego usytuowania na najwyższej kondygnacji budynku, ale również z dużej powierzchni mieszkania. Tego rodzaju lokale mają powierzchnie porównywalną do domu wolnostojącego i liczą nawet kilkaset metrów kwadratowych. Często zdarza się, że są one dwupoziomowe, a z każdego poziomu rozpościera się piękny widok z okna.

Wysoki standard

Jednym z warunków, który musi spełnić mieszkanie na ostatnim piętrze w budynku, aby móc zostać uznanym za penthouse jest wysoki standard. Dotyczy to przede wszystkim wykończenia mieszkania – wszystkie materiały użyte do budowy muszą być trwałe, najwyższej jakości i do tego atrakcyjne wizualnie. Również sprzęty i urządzenia, w które wyposażony jest penthouse muszą pochodzić od najlepszych producentów. Ta sama zasada dotyczy również aranżacji wnętrza. Penthouse bowiem często są wystawiane na sprzedaż już jako urządzone mieszkania. Deweloperzy do aranżacji takich luksusowych lokali zatrudniają najlepszych architektów i dekoratorów wnętrz, przez co wystrój wnętrza wygląda oszałamiająco i jest dopracowany w nawet najmniejszym szczególe.

Poczucie prestiżu

Penthouse mają w sobie coś, co sprawia, że ludzie, którzy w nim mieszkają czy przebywają, czują się potężni i wolni. Prawdopodobnie dzieje się tak za sprawą wysokiego położenia mieszkania i tego, że przez okno można spojrzeć na wszystko z góry, mając wrażenie, że ma się u swoich stóp całe miasto.

Panoramiczny widok z okien

Wiele luksusowych budynków z penthouse buduje się nad morzem, w górach lub w miastach w dzielnicach, z których można podziwiać panoramę całego miasta. Panoramiczny widok z okien to jedna z największych zalet mieszkania na ostatnim piętrze. Możliwość oglądania z góry budzącego się do życia miasta przy filiżance porannej herbaty jest niesamowita i daje energię oraz natchnienie na cały dzień.

Oświetlenie mieszkania

W penthouse często montuje się duże, panoramiczne okna. To zaś, w połączeniu z dużą wysokością, na której położone jest mieszkanie, sprawia, że pomieszczenia w penthouse są doskonale oświetlone naturalnym światłem.

Prywatność i spokój

Mieszkając na ostatnim piętrze można mieć poczucie ciszy, bezpieczeństwa i prywatności. Dlaczego? Otóż na tak dużą wysokość nie dochodzą odgłosy i hałasy z podwórka i ulicy. Odchodzi też problem hałasujących i tupiących nam nad głową sąsiadów z mieszkania wyżej. Znacznie mniejszy jest również ruch na klatce schodowej, gdyż na ostatnie piętro windą dojeżdżają tylko mieszkańcy żyjący na tej kondygnacji.

Nowoczesne budynki

Penthouse nie znajdują się w starych i zniszczonych blokach, tylko w nowoczesnych i komfortowych apartamentowcach. W takich budynkach często dostępne są dla mieszkańców dodatkowe udogodnienia, np. baseny, siłownie, sauny czy nawet restauracja.

Penthouse to lokal, który jest niemal pozbawiony wad. W związku z bardzo wysokim standardem tego typu mieszkań oraz budynków, w których się znajdują, penthouse nie dotyczą typowe problemy mieszkań położonych na ostatnim piętrze zwykłego bloku, np. kłopoty z nieszczelnym dachem czy temperaturą. Mimo to, można znaleźć kilka negatywnych stron takich lokali, np.:

Wady penthouse

Wysoki koszt zakupu

Jeszcze do niedawna zakup penthouse był luksusem, na który mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi – bogaci biznesmeni, zamożni sportowcy, znani artyści czy gwiazdy show biznesu. Obecnie, na budowę takich lokali decyduje się już coraz więcej deweloperów. I chociaż sprawia to, że takie apartamenty są przez to dostępne finansowo dla coraz szerszego grona ludzi, to nie da się ukryć, że nadal nabycie penthouse to ogromny wydatek w porównaniu z kupnem zwykłego mieszkania.

Konieczność wchodzenia po schodach, gdy winda się popsuje

Penthouse ulokowane są na szczycie bardzo wysokich, nawet kilkunastopiętrowych, wieżowców. Aby dostać się do takiego mieszkania niemal konieczne jest skorzystanie z windy. W nowym budownictwie, a szczególnie w luksusowych budynkach, w których znajdują się penthouse, awarie wind zdarzają się niezwykle rzadko, ale nie można wykluczyć, że kiedyś nastanie taka sytuacja, kiedy ich usterka będzie miała miejsce. Wtedy zaś należy liczyć się z koniecznością wejścia po schodach o własnych siłach, co w przypadku dostania się do penthouse może być nie lada wyczynem, szczególnie dla osób ze słabą kondycją, z dziećmi lub z zakupami

Niezadaszone balkony

Penthouse często zamiast zwykłego, zadaszonego balkonu posiada duży, odsłonięty taras. Jest to oczywiście bardzo wygodne i komfortowe, jednak przez brak zadaszenia lub tylko częściowe zadaszenie, balkon nie może pełnić funkcji magazynowych. Nie można tam przechowywać np. zapasów jedzenia czy tymczasowo nieużywanych sprzętów, gdyż będą one narażone na różnego rodzaju zjawiska atmosferyczne, które mogą im zaszkodzić.

Plusy i minusy penthouse - podsumowanie

Nie da się ukryć, że penthouse posiada o wiele więcej zalet niż wad. To wymarzone miejsce dla osób, które chcą połączyć komfort, prywatność i dużą powierzchnię związaną z mieszkaniem w domku jednorodzinnym z wygodą życia w mieście. O ile ktoś nie ma lęku wysokości i lęku przed otwartą przestrzenią, to penthouse jest idealnym mieszkaniem, do którego z przyjemnością wraca się po ciężkim dniu. Komfortowe wykończenie i najwyższej jakości sprzęty sprawiają, że jest to miejsce, które zaspokaja wszystkie potrzeby i którego nie chce się opuszczać. A dzięki temu, że nowe inwestycje są najczęściej pozbawione wad związanych z mieszkaniem na ostatnim piętrze, mieszkańcy penthouse mogą cieszyć się licznymi zaletami życia w takim miejscu.

Bibliografia / Netografia

  • artelis.pl, Mieszkanie typu penthouse, Data publikacji: 2016.09.01, Data odczytu: 2023.03.01
  • mojafirma.infor.pl, Mieszkanie na ostatnim piętrze – wady i zalety, Data publikacji: 2011.11.30, Data odczytu: 2023.03.01
  • smartage.pl, Dlaczego warto wynająć apartament typu penthouse?, Data publikacji: 2020.01.05, Data odczytu: 2023.03.01
penthouse wady i zalety

Podziel się opinią!

Jedna odpowiedź

  1. Zawsze marzyłem o takim apartamencie. Jednakże ceny takich mieszkań w Polsce są naprawdę abstrakcyjne. Słyszałem, że w Gruzji można znaleźć podobne nieruchomości w znacznie bardziej przystępnych cenach.

    Poza tym, co zostało wspomniane w artykule, chciałbym dodać kilka innych argumentów na temat penthouse. Po pierwsze, posiadanie takiego mieszkania jest symbolem statusu społecznego i wskazuje na pewien poziom osiągnięć życiowych. Po drugie, życie na takiej wysokości może pomóc w uniknięciu wielu codziennych problemów miejskich, takich jak zanieczyszczenie powietrza czy hałas uliczny. Po trzecie, penthouse oferuje unikalne doświadczenie życia w miejskim środowisku, jednocześnie zapewniając prywatność i luksus, których nie można znaleźć w tradycyjnych mieszkaniach.

    Mimo wszystko, zastanawiam się, czy warto inwestować w tak drogie mieszkanie w Polsce, skoro w innych krajach, takich jak Gruzja, można znaleźć podobne nieruchomości w znacznie bardziej atrakcyjnych cenach. Może warto rozważyć zakup penthouse za granicą i cieszyć się luksusem za mniejszą cenę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *