Szukaj

Wady i zalety zielonego dachu

Zielone dachy to nazwa konstrukcji dachu, w której zamiast tradycyjnej hydroizolacji występują warstwy umożliwiające uprawę na nim roślin. Zobaczmy, jakie wady, a jakie zalety posiada dach pokryty roślinnością.

Zielony dach - wady i zalety

Zielony dach posiada mnóstwo zalet. Oto najważniejsze z nich:

Zalety zielonego dachu

Gromadzenie wody deszczowej

Zielony dach chłonie wodę deszczową poprzez buforowanie jej w warstwie roślinnej, podłożu i warstwie drenującej. Przez fakt, iż rośliny magazynują wodę opadową, odciążają sieć kanalizacyjną oraz nawilżają powietrze. Oprócz tego, wilgotny, zielony dach umożliwia stworzenie naturalnej warstwy ognioodpornej na dachu budynku.

Oczyszczanie powietrza

Zielone dachy, szczególnie w miastach, przejmują część funkcji terenów zielonych. Pochłaniają dwutlenek węgla i wydzielają tlen. Rośliny w zielonym dachu filtrują pyły zawieszone w powietrzu, zatrzymują również kurz i inne zanieczyszczenia, przez co bez wątpienia przyczyniają się do oczyszczania powietrza.

Przedłużenie trwałości dachu

Zielony dach chroni pokrycie dachowe przed wpływami zewnętrznymi, takimi jak: wahania temperatury, słońce, deszcz i wiatr, przez co przedłuża żywotność dachu. Zielony dach posiada także trwałą i odporną na erozję warstwę zewnętrzną.

Zwiększenie bioróżnorodności

Różne gatunki roślin budujących zielony dach, stanowią schronienie dla owadów, a nawet małych ptaków. Jest to szczególnie pomocne dla zwierząt żyjących na terenach miejskich, gdzie wokoło znajduje się beton i brakuje bezpiecznych siedlisk.

Dobry wpływ na samopoczucie

Zielony dach posiada nie tylko cechy, które sprawiają, że jest on praktyczny, ale również walory estetyczne. Na takim dachu można urządzić sobie kącik do odpoczynku. Picie popołudniowej kawy czy herbaty wśród zieleni odpręża, uspokaja, redukuje stres i ma niezwykle korzystny wpływ na poziom samopoczucia.

Izolacja cieplna

Zielona konstrukcja izoluje termicznie budynki. Sprawia to, że zimą nie trzeba tak mocno ogrzewać pomieszczeń, a latem budynek nie nagrzewa się aż tak bardzo.

Zielone dachy wiążą się niestety z kilkoma wadami:

Wady zielonego dachu

Koszt

Cena wykonania zielonego dachu to zdecydowanie jedna z jego największych wad. Do zrobienia takiej konstrukcji potrzebne są bowiem specjalistyczne materiały, które będą tworzyć poszczególne warstwy dachu oraz oczywiście rośliny. Porównując zielony dach z tradycyjnym dachem, np. pokrytym blachą, będzie on o wiele droższy w realizacji.

Ciężar dachu

Kolejną wadą jest duży ciężar zielonego dachu. Wynika on przede wszystkim z ilości warstw potrzebnych do stworzenia całej konstrukcji. Co więcej, oznacza to, że chcąc założyć zielony dach na nowopowstałym budynku musimy zastosować w nim rozwiązań konstrukcyjnych o podwyższonej nośności, a to z kolei może wiązać się z kosztami. W przypadku istniejących już nieruchomości, bardzo często przed montażem zielonego dachu zachodzi natomiast potrzeba wprowadzenia pewnych zmian konstrukcyjnych, które pozwolą na zwiększenie nośności.

Konieczność pielęgnacji

Wśród wad zielonego dachu wymienia się również konieczność pielęgnacji takiego dachu. W zależności do charakteru dachu, prace te można wykonywać samodzielnie lub zlecać firmom specjalizującym się w utrzymaniu dachów zielonych. Ta druga opcja jest wygodniejsza, ale o wiele bardziej kosztowna.

Wady i zalety zielonego dachu - podsumowanie

Roślinność na dachach budynków nie jest w Polsce częstym widokiem. A szkoda, gdyż w rzeczywistości zielony dach nie tylko zdobi nieruchomość, ale jeśli zostanie prawidłowo wykonany, przynosi praktyczne korzyści, które zostały przedstawione powyżej. Decydując się na założenie zielonego dachu należy jednak pamiętać, aby najpierw przeanalizować ten pomysł pod kątem tego czy nasz budynek nadaje się do pokrycia go roślinnością, a jeśli się nie nadaje, to jak trudne będzie jego dostosowanie do zielonego dachu. Na szczęście istnieją różnego rodzaju zielone dachy, które różnią się od siebie konstrukcją oraz przeznaczeniem, dlatego jest duże prawdopodobieństwo, że znajdziemy rozwiązanie odpowiednie dla naszego budynku.

Bibliografia / Netografia

  • fajnyogrod.pl, Zielone dachy – korzyści, zalety i wady z zakładania zielonych dachów, Data publikacji: 2023.02.08, Data odczytu: 2023.02.28
zielony dach wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *