Szukaj

Wady i zalety chodzenia do dentysty

Właściwie biorąc pod uwagę zdrowie jamy ustnej, regularne wizyty u dentysty mają same zalety. Jednakże, jak w każdym przypadku, tak i w tym znajdą się też te ujemnie strony. Jakie więc wady i zalety można wymienić przy uczęszczaniu do dentysty?

Chodzenie do dentysty - zalety i wady

Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym to inwestycja na długie lata, by jak najdłużej cieszyć się własnymi, mocnymi zębami. Kontrolowanie stanu uzębienia ma jednak więcej zalet i wśród tych najczęstszych wskazuje się:

Zalety chodzenia do dentysty

Zdrowe i mocne zęby na długi czas

To największa zaleta chodzenia do dentysty. Regularne czyszczenie i leczenie zębów pozwala zapewnić pełny stan uzębienia przez bardzo długi czas. Takie działanie zapobiega rozprzestrzenianiu się próchnicy i eliminuje konieczność usuwania chorych zębów. Częste chodzenie do dentysty pozwala też szybko reagować w przypadku ubytków, a im szybciej lekarz podejmie leczenie, tym niższe koszty leczenia i mniejsze ryzyko leczenia kanałowego czy usunięcie zęba.

Ładny, zadbany uśmiech

Kolejną zaletą chodzenia do dentysty jest piękny uśmiech. Widoczne ubytki czy braki w uzębieniu zdecydowanie psują zewnętrzną aparycję, a przy tym odbierają pewność siebie. Ładne zęby są synonimem zdrowia, ale też dbałości o swój wygląd. Warto dodać, że kontrolowanie stanu uzębienia, regularne usuwanie kamienia nazębnego przekłada się też na świeży oddech.

Wyeliminowanie groźnych chorób w przyszłości

Warto zacząć od tego, że nadmiar kamienia nazębnego może prowadzić do poważnych chorób serca i nerek oraz paradontozy, dlatego niezmiernie istotne jest jego regularne usuwanie, przynajmniej dwa razy w roku. Również nieleczone stany zapalne i próchnicze mogą prowadzić do poważnych chorób sercowych. Leczenie ubytków oraz usuwanie kamienia nazębnego, są więc bardzo istotne dla osób, które troszczą się o swoje zdrowie.

Gdyby chodzenie do dentysty miało same zalety, to pewnie nikogo nie trzeba by było przekonywać do umawiania się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Jednakże chodzenie do dentysty też ma swoje minusy. Do tych najczęstszych wad chodzenia do dentysty zalicza się:

Wady chodzenia do dentysty

Konieczność inwestowania własnych pieniędzy

Niestety usługi stomatologiczne w dużej części nadal nie są refundowane z kasy chorych i trzeba do nich dopłacać z własnej kieszeni. Koszty leczenia czy dbania o higienę jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym są naprawdę wysokie. Dopłacać też trzeba do wyższej jakości znieczulenia czy rodzaju plomb, mostków i koron. Warto jednak traktować to jako inwestycję we własne zdrowie i piękny uśmiech.

Odczuwanie bólu

Leczenie zębów wiąże się z mniejszym czy większym dyskomfortem i bólem. Już samo czyszczenie zębów przy sporej nadwrażliwości jest bardzo nieprzyjemnym zabiegiem. To jeden z tych powodów, dla którego wiele osób rezygnuje ze spotkania z dentystą. Trzeba jednak pamiętać, że nieleczone zęby mogą prowadzić do wielu poważnych powikłań zdrowotnych w przyszłości, a w nowoczesnym gabinecie stomatologicznym oferowane są zabiegi i preparaty na niwelowanie bólu.

Ryzyko nieprofesjonalnie przeprowadzonego leczenia

Na rynku prosperuje wiele gabinetów stomatologicznych, ale nie każdy odznacza się profesjonalizmem i odpowiednim doświadczeniem. Może zdarzyć się więc, że pacjent trafi na niekompetentnego lekarza, który skutecznie zniechęci go do dalszego leczenia zębów. Jednakże skrupulatne wyselekcjonowanie specjalistów na rynku stomatologicznym, pozwoli wyeliminować tego typu doświadczenia.

Wady i zalety chodzenia do dentysty - podsumowanie

Dentysta jest niezwykle ważnym lekarzem. Już u dzieci warto wyćwiczyć nawyk kontrolowania stanu uzębienia, by wyeliminować w przyszłości poczucie strachu i niechęci. Zdrowe zęby, to nie tylko piękny uśmiech, ale przede wszystkim unikanie poważnych powikłań zdrowotnych. Choć chodzenie do dentysty wiąże się z inwestowaniem sporych środków finansowych, to warto pamiętać, że to inwestycja we własne zdrowie.

Bibliografia / Netografia

chodzenie do dentysty wady i zalety

Polecane firmy

Podziel się opinią!

Jedna odpowiedź

  1. Naprawdę cenny artykuł, który podkreśla, jak ważne są regularne wizyty u dentysty. Chciałbym dodać, że unikanie wizyt u dentysty to wręcz proszenie się o problemy w późniejszym czasie.

    Po pierwsze, zaniedbane zęby mogą prowadzić do chronicznego stanu zapalnego w organizmie, co obciąża układ immunologiczny.

    Po drugie, problemy z zębami mogą znacznie wpłynąć na jakość życia – bóle zębów są często nie do zniesienia i mogą powodować problemy ze snem oraz koncentracją w ciągu dnia.

    Ponadto, zaniedbane zęby mogą być przyczyną problemów z układem pokarmowym. Nieprawidłowy zgryz i ból podczas jedzenia mogą prowadzić do nieodpowiedniej diety, co w konsekwencji może skutkować niedożywieniem czy problemami z nadwagą.

    Dlatego warto inwestować w regularne wizyty u stomatologa, zamiast narażać się na kosztowne i bolesne leczenie w przyszłości. Przysłowiowe „lepiej zapobiegać niż leczyć” w tym przypadku nabiera szczególnego znaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *