Psychoterapia online - zalety i wady
Według wielu osób psychoterapia online działa tak samo, jak zajęcia, prowadzone w gabinecie terapeutycznym. W przypadku psychoterapii online można jednak wyliczyć znaczenie więcej zalet, przede wszystkim:
Zalety domu z kontenerów
Większa anonimowość
Brak osobistych kontaktów z psychoterapeutą podnosi komfort całej terapii, ale również zapewnia większy poziom dyskrecji. To zaleta, którą doceniają nie tylko mieszkańcy mniejszych miejscowości. Także mieszkańcy większych aglomeracji cenią sobie anonimowość. Anonimowość w psychoterapii online dotyczy także kwestii osobistych spotkań z psychoterapeutą. Ponadto brak osobistego kontaktu sprawia, że osoby są mniej skrępowane i chętniej opowiadają o swoich problemach.
Większa elastyczność w umawianiu terminów
Psychoterapia online dostępna jest często od zaraz. Pacjenci nie muszą czekać miesiącami na umówienie terminu, bo mogą korzystać z sesji online, ale też z programów, do samodzielnego przepracowania w domu. Dzięki takim udogodnieniom łatwiej jest też dopasować sesję do własnego harmonogramu dnia czy pracy.
Niższe koszty terapii
To zaleta, która również pozwala większej ilości osób sięgać po tego typu narzędzia. Redukcja kosztów wynika jednak nie tylko z formy prowadzenia psychoterapii, ale również z innego typu udogodnień. Między innymi nie trzeba dojeżdżać do gabinetu, czy przepłacać na parkingach w centrum miasta.
Rozważając opcję leczenia zdrowia psychicznego bez wychodzenia z domu, trzeba mieć świadomość, że psychoterapia online ma swoje minusy. Choć wiele zależy od osobistych preferencji pacjentów, to do najczęstszych wad psychoterapii online zalicza się:
Wady psychoterapii online
Problemy techniczne
To chyba największy problem w prowadzeniu psychoterapii online. Niska jakość łącza internetowego, ale też sprzętu może rzutować na jakość prowadzonej sesji, udziału w webinarium czy odtwarzanie przygotowanych materiałów. Przy zerwaniu połączenia podczas sesji indywidualnych, istnieje duże ryzyko braku możliwości kontynuacji spotkania, ponieważ psychoterapeuta najczęściej ma określony czas na rozmowę z pacjentem. Konieczne jest więc powtórzenie sesji w innym terminie, co może wzbudzać odczucie poirytowania i zniechęcenia.
Brak właściwej atmosfery w domu
To, co wylicza się jako zaletę, może okazać się też wielką wadą. Otóż odbywanie sesji we własnym domu, może kolidować z obowiązkami innych domowników. Wchodząca do pokoju córka, czy syn słuchający głośnej muzyki, mogą skutecznie utrudniać koncentrację na sesji i odwracać uwagę od prowadzonego spotkania.
Brak dyscypliny w kontynuacji zajęć
W psychoterapii online niezbędna jest samodyscyplina w kontynuacji zajęć. Osoba biorąca udział w terapii, sama musi się mobilizować, by rozpocząć kolejny etap, czy zgłosić się do psychoterapeuty. Zajęcia realizowane przez internet wprowadzają bowiem nieco więcej luzu i czasem nawet uiszczenie pełnej opłaty, nie mobilizuje do dalszego udziału w sesji.
Wady i zalety terapii przez internet - podsumowanie
Decydując się na psychoterapię online koniecznie trzeba wziąć pod uwagę zarówno mocne, jak i słabsze strony takiego rozwiązania. Psychoterapia online mimo pewnych niedogodności, jest bez wątpienia świetnym antidotum na dysfunkcje zdrowia psychicznego. To skuteczny sposób na poprawienie samopoczucia, wyleczenie depresji czy zerwanie z nałogiem. O czym jednak należy pamiętać, to o właściwym podejściu do tematu, czy o wybraniu idealnego terminu, co pozwala w dużej mierze eliminować te słabsze strony takiej formy terapii.
Bibliografia / Netografia
- elpisonline.pl, Elpis Psychoterapia online | Psychologia przez internet, Data odczytu: 2022.11.27