Szukaj

Wady i zalety czarnej armatury

Jeszcze do niedawna czarna armatura była spotykana głównie w miejscach publicznych - eleganckich restauracjach, knajpach czy muzeach. Obecnie jednak, takie elementy wyposażenia coraz częściej można zauważyć również i w prywatnych domach czy mieszkaniach. Zobaczmy, czy wybór czarnej armatury to dobry pomysł.

Czarna armatura - zalety i wady

Dlaczego mimo wad, grono miłośników czarnej armatury stale się powiększa? Bez wątpienia mają na to wpływ zalety, które posiadają te ciemne elementy wyposażenia wnętrz.

Zalety czarnej armatury

Idealne wpasowanie do niemal każdego stylu wykończenia wnętrz

Czerń to ponadczasowy kolor, nie tylko w modzie, ale również w wystroju wnętrz. Z tego powodu, mimo iż czarna armatura jest mocnym akcentem, to dobrze współgra z większością kolorów. Stanowi ciekawy element, przyciągający wzrok i dodaje charakter pomieszczeniu. Dodatkowo, istnieje wiele różnych stylów armatury łazienkowej i kuchennej w ciemnym odcieniu. W związku z tym, doskonale sprawdzi się ona zarówno w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach, surowych, industrialnych wystrojach, jak i w łazience czy kuchni w stylu vintage, glamour oraz klasycznym.

Odporność na zarysowania

W sklepach dostępne są dwa rodzaje wykończenia czarnych armatur – z powłoką malowaną oraz z powłoką galwaniczną. Zdecydowanie lepszym wyborem jest ta druga opcja. Dzięki galwanicznemu wykończeniu czarne baterie łazienkowe i kuchenne, są stosunkowo odporne na zarysowania i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Oryginalny wygląd

Mimo iż czarna armatura od lat zyskuje na popularności, to wciąż większość osób ma w domu klasyczne białe lub chromowane umywalki, zlewy i baterie. Z tego względu, posiadając ciemną armaturę możemy mieć świadomość, że nasz wystrój wnętrza jest w pewnym sensie wyjątkowy i oryginalny.

Brak widoczności odcisków palców

Kwestia widoczności plam została poruszona w wadach czarnej armatury. Warto jednak wiedzieć, że na bateriach w kolorze czarnym zdecydowanie mniej, niż na baterii chromowanej, widać odciski palców i ciemne plamy. Z tego względu, czarne armatury doskonale sprawdzą się w nieruchomościach prywatnych, w których mieszkają małe dzieci, ale również w przestrzeniach publicznych i firmach, gdzie z łazienki czy kuchni korzysta więcej osób.

Dla niektórych ludzi, czarna armatura w łazience lub kuchni jest zbędną ekstrawagancją. Osoby te, podkreślają ponadto wady takiego rozwiązania, a należą do nich:

Wady czarnej armatury

Wysoka cena

Pierwsza wada związana z czarną armaturą może ujawnić się już podczas kupowania tego elementu wyposażenia. Chodzi o cenę. Czarne wyposażenie do łazienki lub kuchni może kosztować więcej niż ich biały czy chromowany odpowiednik. Różnica w cenie jest spora i może wynosić nawet o 20% więcej.

Konieczność regularnego czyszczenia

Najczęściej podkreślaną wadą czarnej armatury jest konieczność jej regularnego czyszczenia. Tutaj jednak zdania są podzielone, gdyż nie każdy rodzaj plam jest na czarnej armaturze bardziej widoczny niż na takich samych elementach wykonanych z ceramiki lub chromu. Zwiększona widoczność dotyczy śladów z mydła, kamienia i wszelkiego rodzaju jasnych plam. Na bieżąco można usuwać zabrudzenia za pomocą zwykłej delikatnej ściereczki z mikrofibry, jednak co jakiś czas należy wyszorować armaturę nieco dokładniej. W celu łatwiejszego utrzymania czarnej armatury w nienagannym stanie, warto wybrać armaturę wysokiej jakości oraz cyklicznie czyścić ją za pomocą specjalnych detergentów przeznaczonych do pielęgnacji czarnej armatury.

Problemy w przypadku twardej wody

O ile zwykłe, wynikające z codziennego użytkowania, plamy na czarnej armaturze nie powinny stanowić problemu, o tyle sytuacja wygląda gorzej w przypadku domów i mieszkań, w których jest twarda woda. Woda z dużą zawartością rozpuszczonych minerałów zostawia widoczne osady. Co istotne, osady te są białe. Z tego względu będą one bardzo widoczne na czarnej powierzchni armatury. Jest to problem, którego nie da się uniknąć – aby zapobiec osadzaniu się kamienia, należałoby dokładnie czyścić i osuszać armaturę po każdym użyciu, a przecież jest to niemożliwe podczas codziennego użytkowania. Białe osady wywołane twardą wodą przekładają się na częstszą potrzebę sprzątania i konieczność używania silnych detergentów, które mogą niszczyć powierzchnie ciemnych elementów, a nawet mimo to jasny osad będzie widoczny na zlewach, umywalkach czy bateriach.

Plusy i minusy czarnej armatury - podsumowanie

Dawniej, czarna armatura w łazience czy kuchni w domu lub mieszkaniu była czymś niespotykanym i budzącym zdziwienie. Czasy się jednak zmieniły i właściciele nieruchomości coraz chętniej decydują się na oryginalny i wyróżniający się wystrój wnętrz. W związku z tym, wiele osób porzuciło powszechnie stosowaną białą ceramikę i chrom na rzecz czarnych elementów. To obecnie jeden z najmodniejszych trendów nie tylko łazienkowych, ale także kuchennych.

Aby czarna armatura prezentowała się doskonale przez długie lata należy zwrócić uwagę na kilka kwestii przy zakupie. Bez wątpienia najważniejsze jest to, by wybierać czarną armaturę nie z powłoką malowaną tylko z galwanizowaną. Jest ona bardziej odporna na zarysowania, dlatego przez znacznie dłuższy czas będzie wyglądać dobrze. Czarne baterie łazienkowe i kuchenne to zdecydowany i mocny akcent, który z pewnością spodoba się osobom, które w swoim otoczeniu cenią sobie wyjątkowość, elegancję i niepowtarzalny styl. Mimo swoich wad, czarna armatura posiada swój niezaprzeczalny urok i charakter, który sprawia, że warto ją zamontować we wnętrzu, nawet kosztem konieczności częstszego czyszczenia.

Bibliografia / Netografia

  • homebook.pl, Czarne bateria łazienkowe – chwilowa moda czy ponadczasowy trend?, https://www.homebook.pl/artykuly/4983/czarne-baterie-lazienkowe-chwilowa-moda-czy-ponadczasowy-trend, Data odczytu: 2023.07.02
  • czasnawnetrze.pl, Czarna armatura w łazience – wady, zalety, czyszczenie i pomysły na aranżację, https://czasnawnetrze.pl/wnetrza/pomieszczenia/lazienka/52807-czarna-armatura-w-lazience-wady-zalety-czyszczenie-i-pomysly-na-aranzacje, Data odczytu: 2023.07.02
wady i zalety czarnej armatury

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *