Szukaj

Wady i zalety drzwi drewnianych

Drewno to dla większości ludzi ponadczasowa klasyka i jedyny słuszny materiał na drzwi do domu czy mieszkania. Czy takie rozwiązanie ma jednak wyłącznie zalety? Sprawdzimy to w poniższym artykule.

Drzwi drewniane - zalety i wady

Drzwi drewniane mają o wiele więcej istotnych zalet niż wad. Do najważniejszych korzyści z nimi związanych można wymienić:

Zalety drzwi drewnianych

Naturalny materiał

Drewno to całkowicie naturalny i ekologiczny materiał. Cecha ta z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom naturalnych rozwiązań oraz ekologicznego stylu życia. Dodatkowo, materiał ten jest nieszkodliwy dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt.

Ponadczasowy styl i szeroki wybór wzorów

Drewniane drzwi są uważane za klasykę, która nigdy nie wyjdzie z mody. Ciężko zaprzeczyć, że drzwi drewniane są jednymi z najbardziej stylowych. Pasują one do wielu aranżacji – doskonale będą się prezentować zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnie urządzonych wnętrzach. Ponadto, na rynku dostępny jest ogromny wybór drzwi drewnianych w najróżniejszych wzorach i kolorach, dlatego można znaleźć model, który w pełni wpisze się w nasz gust. Jeśli jednak ktoś zamarzy sobie wyjątkowo wymyślne drzwi i nie będzie mógł ich znaleźć w sklepach, to również nie będzie to stanowiło problemu, gdyż drewno to materiał, który charakteryzuje się łatwą obróbką, pozwalająca wykonać drzwi na indywidualne zamówienie. Drzwi drewniane to również doskonały wybór dla osób, które lubią dokonywać częstych zmian w swoim otoczeniu, gdyż można łatwo zmienić ich wygląd poprzez pomalowanie.

Duża trwałość i wytrzymałość

Drewno to niezwykle wytrzymały materiał, szczególnie jeśli jest konserwowany. Z tego powodu, drzwi drewniane cechuje wyjątkowa trwałość oraz solidność. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie czynników atmosferycznych. Szacuje się, że takie drzwi świetnie sprawdzają się nawet przez 50-80 lat użytkowania.

Dobra izolacja termiczna i akustyczna

Drewniane drzwi charakteryzują się doskonałą izolacją termiczną oraz akustyczną. To ważne szczególnie w przypadku drzwi zewnętrznych, gdyż zimą zapobiegną uciekaniu ciepłego powietrza poza nieruchomość, a latem zabezpieczą wnętrze domu przed gorącem. Dobra izolacja akustyczna sprawi zaś, że domowników nie będą niepokoiły żadne dźwięki pochodzące z zewnątrz.

Drzwi drewniane, mimo iż bardzo porządne i eleganckie, posiadają kilka wad, takich jak:

Wady drzwi drewnianych

Konieczność konserwacji

Drewno to solidny i mocny materiał, który jest w stanie przetrwać w dobrym stanie przez wiele lat. Aby jednak było to możliwe, konieczna jest jego regularna konserwacja. Bez odpowiedniej ochrony i pielęgnacji, drewniane drzwi mogą łatwo ulec zniszczeniu. Dotyczy to zarówno drzwi wewnętrznych, jak i zewnętrznych, przy czym z oczywistych względów dużo większe znaczenie ma to przy tych drugich. O ile drzwi wewnętrzne wystarczy polakierować, o tyle drzwi służące do wchodzenia i wychodzenia z budynku wymagają większej troski. Jest to spowodowane tym, że są one narażone na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, śnieg, wiatr czy słońce. Z tego względu oprócz lakierowania dobrze jest stosować specjalne mleczka, które przeciwdziałają utlenianiu się lakieru. Zabiegi pielęgnacyjne zabezpieczają drzwi drewniane przed wnikaniem wilgoci w strukturę drewna, dzięki czemu drzwi nie pleśnieją oraz nie pęcznieją. Dodatkowo, dbanie o drzwi sprawia, że cały czas są w świetnym stanie nie tylko technicznym, ale i wizualnym – ich kolory są intensywne, a powierzchnia błyszcząca.

Wysoka cena

Z pewnością dużą wadą drzwi drewnianych jest ich cena. Nie da się ukryć, że koszt drzwi drewnianych będzie sporo wyższy niż cena drzwi wykonanych z innego materiału. Warto jednak mieć na uwadze, że drzwi drewniane to produkt wysokiej jakości, który posłuży przez wiele długich lat, a więc jest swego rodzaju inwestycją.

Duża waga

Drzwi drewniane to drzwi porządne i masywne, a to sprawia, że potrafią osiągać dużą wagę. Niektórym osobom może to przeszkadzać. Co prawda, współczesne rozwiązania w zakresie okuć eliminują uciążliwości z tego tytułu, jednak nieprawidłowo zamontowane drzwi mogą sprawiać, że faktycznie obsługa drzwi drewnianych będzie ciężka.

Plusy i minusy drzwi drewnianych - podsumowanie

Drzwi drewniane nie bez powodu są uważane za ponadczasową klasykę. Nie tylko doskonale wyglądają zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, ale są również bardzo wytrzymałe. Odporność na czynniki pogodowe, świetna izolacja termiczna i akustyczna oraz solidność to rzeczy, które sprawiają, że drzwi drewniane to doskonały zakup, który posłuży domownikom przez wiele długich lat. Oczywiście decydując się na drzwi drewniane należy pamiętać o konieczności ich regularnej konserwacji, jednak jest to zdecydowanie małe poświęcenie, które trzeba ponieść w zamian za otrzymanie porządnych i trwałych drzwi.
Przy wyborze drzwi drewnianych warto kierować się ich parametrami. Powinny one być dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań. Dobrze jest również zwracać uwagę na czas gwarancji, jaki daje producent na dane drzwi oraz – w przypadku drzwi zewnętrznych – czy posiadają one system antywłamaniowy.

Bibliografia / Netografia

  • new-house.com.pl, Co warto wiedzieć o drewnianych drzwiach?, https://new-house.com.pl/blog-akademia-budowlana/post/1189, Data odczytu: 2023.06.30
  • extradom.pl, Drewniane drzwi – co warto wiedzieć przed ich wyborem?, https://www.extradom.pl/porady/artykul-drewniane-drzwi-co-warto-wiedziec-przed-ich-wyborem, Data publikacji: 2020.09.15, Data odczytu: 2023.06.30
  • texo-bramy.pl, Drzwi Wiśniowski, Data odczytu: 2023.08.19
plusy i minusy drzwi drewnianych

Podziel się opinią!

Jedna odpowiedź

  1. Czytając ten artykuł, człowiek od razu zrozumie, że drzwi drewniane to nie tylko estetyczny, ale i praktyczny wybór. Fascynuje mnie to, że drewno, będące materiałem naturalnym, oferuje tak wspaniałą izolację termiczną i akustyczną – jak widać, natura wie, co robi!

    Zgadzam się z autorką, że regularna konserwacja to cena, którą trzeba zapłacić za piękno i trwałość drzwi, ale, patrząc na to z innej strony, to także okazja, byśmy zadbali o coś, co jest nieodłączną częścią naszego domu. W dobie, gdy coraz częściej sięgamy po rozwiązania ekologiczne, wybór drewnianych drzwi wydaje się być nie tylko kwestią estetyki, ale i świadomej decyzji na rzecz ochrony środowiska.

    Ponadto, warto dodać, że drzwi drewniane, ze względu na swój naturalny charakter, wnoszą do wnętrz ciepło i przytulność, czego nie da się osiągnąć przy użyciu innych materiałów. A to, że są cięższe? Cóż, dla mnie to synonim solidności i bezpieczeństwa, które drewno gwarantuje. W końcu, drzwi to nie tylko dekoracja, ale przede wszystkim strażnicy naszej prywatności i spokoju.

    Świetny artykuł, Zuzanno. Dokładnie i rzetelnie przedstawia wszystkie aspekty – zarówno te pozytywne, jak i te, na które warto zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na inwestycję w drewniane drzwi. Dzięki niemu, każdy, kto zastanawia się nad wyborem drzwi do swojego domu, może podjąć świadomą i przemyślaną decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *