Szukaj

Wady i zalety domów szkieletowych

Nazwa dom szkieletowy odnosi się do konstrukcji ścian. Podczas budowy takiego budynku, w pierwszej kolejności powstaje tzw. szkielet, stanowiący pionowe i poziome drewniane belki, które są następnie wypełniane materiałem izolacyjnym. Sprawdźmy, czy taka technologia wznoszenia domów ma więcej wad czy zalet.

Domy szkieletowe - zalety i wady

Domy szkieletowe posiadają sporo zalet, które sprawiają, że wiele osób jest bardzo zadowolonych z życia w takiej konstrukcji. Należą do nich:

Zalety domów szkieletowych

Szybkie ogrzewanie

Domy szkieletowe dość szybko wychładzają, ale jednocześnie też bardzo szybko nagrzewają. Sprawia to, że ogrzewanie domu szkieletowego jest bardziej ekonomiczne od budynku murowanego. Dodatkowo, technologia szkieletowa poprzez trzyetapowe ocieplenie budynku pozwala uzyskać status domu pasywnego. Budynek ten za pomocą swoich właściwości bardzo dobrze trzyma ciepło, co korzystnie wpływa na opłaty za ogrzewanie.

Szybkość budowy

Budynek szkieletowy, oprócz fundamentów, w całości powstaje w technologiach suchych. Dzięki temu, prace można wykonywać również zimą i nie ma potrzeby stosowania przerw technologicznych. Powoduje to duże skrócenie czasu budowy. Cała konstrukcja może powstać już w ciągu 3 miesięcy, a jeżeli skorzystamy z prefabrykowanych elementów, prace mogą być ukończone jeszcze szybciej.

Możliwość późniejszej rozbudowy

Technologa budowy domu szkieletowego, sprzyja rozbudowie konstrukcji. Na początku można postawić mniejszy budynek, a po kilku latach bez problemu powiększyć swoją mieszkaniową przestrzeń o dodatkowe pomieszczenia.

Wady domów szkieletowych to:

Wady domów szkieletowych

Niska dostępność drewna

Do budowy domu szkieletowego używa się odpowiednio przygotowanego drewna. Drewno to zostaje poddane zabiegom takim jak: suszenie komorowe, struganie i fazowanie. Dom szkieletowy musi wyróżniać się wysoką jakością użytych materiałów. Do budowy domu szkieletowego powinno być wykorzystywane wyłącznie drewno suszone przemysłowo (o wilgotności nie większej niż 18%), o gładkich powierzchniach i zaokrąglonych krawędziach. Niestety, w Polsce ze względu na koszty większość wykonawców używa drewna jedynie przetartego, o zbyt wysokiej wilgotności, co ma negatywny wpływ na późniejszy komfort użytkowania budynku. Dobrej jakości drewno do budowy domu szkieletowego jest ciężkie do zdobycia i niekiedy wymaga długiego okresu oczekiwania na dostarczenie.

Podatność ścian na zawilgocenie

W domach szkieletowych, podatność ścian na zawilgocenie wynika głównie z błędów wykonawczych na etapie tworzenia zadaszenia czy podłączeń hydraulicznych. W budynkach szkieletowych zawilgocenie ścian wymaga rozbiórki ściany i wymiany wypełnienia z wełny. Dodatkowo, przy zawilgoceniu często dochodzi do rozwoju pleśni lub grzybni na powierzchni drewna, co jest niekorzystne nie tylko dla konstrukcji domu, ale i zdrowia jego mieszkańców.

Drgania i trzaski ścian

Drgania ścian oraz trzaski są skutkiem nieprawidłowo łączonych elementy modułów lub niewystarczająco wysuszonego drewna i powstających w elementach konstrukcji luzów. Bardzo często ujawniają się dopiero po kilku latach użytkowania nieruchomości. Wady tego typu są trudne do wyeliminowania w gotowym budynku.

Okres użytkowania domu

W przeciwieństwie do domu murowanego, dom szkieletowy nie jest inwestycją na bardzo długie lata. Można go używać przez około 50 lat. Da się ten czas wydłużyć, ale należy dbać o szkielet, prawidłowo go eksploatować i konserwować zgodnie z zaleceniami.

Konieczność precyzyjnego zaplanowania wszystkich prac

Dom szkieletowy musi być precyzyjnie zaplanowany już przed rozpoczęciem budowy – zachodzi konieczność dokładnego zaplanowania wszystkich prac, oszacowania kosztów i zgromadzenia wszystkich nakładów finansowych, gdyż dom szkieletowy musi być wykonany od razu w całości. Nie można zostawić niewykończonego drewnianego szkieletu na kilka miesięcy, gdyż zniszczyłoby to całą konstrukcję domu.

Plusy i minusy domów szkieletowych - podsumowanie

Na temat domów szkieletowych krążą bardzo zróżnicowane opinie. Jedni zachwalają tę technologię i przedstawiają ją jako ekologiczną i energooszczędną, natomiast inni twierdzą, że tego typu budynek nie jest lepszy od standardowego domu murowanego. To, czy ktoś stanie po stronie jednej czy drugiej grupy, zależy od własnych przekonań. Nie można jednak zaprzeczyć niepodważalnym argumentom mówiącym, że domy szkieletowe to lekkie i szybko powstające konstrukcje, które dobrze wykonane, potrafią zapewnić komfort i wygodę domownikom przez wiele lat. Warto jednak zdawać sobie sprawę, z tego, że aby dom szkieletowy faktycznie posiadał wszystkie przypisywane mu zalety, to musi zostać zbudowany w sposób prawidłowy. 

W Polsce największą wadą budownictwa szkieletowego jest stosunkowo mała popularność tej technologii. Niestety, w naszym kraju wciąż niewiele firm potrafi dobrze budować w systemach szkieletowych. Wymaga to doskonałej znajomości technologii, kładzenia dużego nacisku na dokładność oraz ścisłego przestrzegania zasad. Wszelkie odstępstwa czy zmiany gotowych planów mogą przynieść negatywne konsekwencję, np. w postacie osłabienia konstrukcji domu przez wilgoć.

Bibliografia / Netografia

  • e-sciany.pl, Dom szkieletowy po polsku – wady i zalety, https://e-sciany.pl/dom-szkieletowy-po-polsku-wady-i-zalety/ar/c9-16395141, Data publikacji: 2020.10.28, Data odczytu: 2023.06.23
plusy i minusy domów szkieletowych

Podziel się opinią!

Jedna odpowiedź

  1. Zawsze marzyłem o własnym domu szkieletowym, przede wszystkim ze względu na jego ekologiczny charakter i unikatowy, ciepły klimat, jaki potrafi stworzyć drewno. Jednak obecnie, w związku z rosnącym popytem na tego typu konstrukcje, zauważam znaczący wzrost cen materiałów budowlanych, w tym przede wszystkim drewna. Niestety, to sprawia, że koszty budowy domu szkieletowego są teraz często wyższe niż w przypadku wyboru tradycyjnych metod budowy. Dodatkowo, ze względu na specyfikę domów szkieletowych, konieczne jest zatrudnienie ekipy budowlanej z doświadczeniem w tej technologii, co również może generować wyższe koszty robocizny. Ponadto, na rynku wciąż jest stosunkowo mała liczba firm specjalizujących się w tej technologii, co w sytuacji rosnącego popytu może dodatkowo napędzać ceny. Szczerze mówiąc, obecna sytuacja na rynku sprawia, że zaczynam zastanawiać się, czy marzenie o domu szkieletowym jest w tej chwili finansowo uzasadnione. Z bólem serca zaczynam rozważać inne, bardziej ekonomiczne opcje budowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *