Szukaj

Wady i zalety domów z bali

Domy z bali kojarzą się przede wszystkim z górskimi terenami, gdzie tego typu budowle znacznie przeważają nad innymi rodzajami nieruchomości. Tymczasem, takie konstrukcje mogą powstawać nie tylko w górach - coraz częściej spotyka się domy z bali również w pozostałych częściach kraju. Zobaczmy, czy warto zdecydować się na taką inwestycję.

Domy z bali - zalety i wady

Domy z bali posiadają niezaprzeczalne zalety, między innymi takie jak:

Zalety domów z bali

Ekonomiczne ogrzewanie

Biorąc pod uwagę, że głównym budulcem domów z bali jest naturalne drewno, to oczywistym jest, że budynki te posiadają cechy charakteryzujące ten materiał. Drewno ma dużą zdolność do akumulacji ciepła. Sprawia to, że latem drewno pochłania ciepło z zewnątrz, pozostawiając wnętrze domu przyjemnie chłodnym, natomiast zimą wnętrze pozostaje ciepłe. Taka właściwość domu z bali pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Szybki czas budowy

Wydawać by się mogło, że domy z bali, ze względu na swoją skomplikowaną budowę, wznosi się dłużej niż domy murowane. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. W przypadku zgromadzenia wszystkich materiałów i zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy, domy z bali, powstają już w kilka miesięcy. Ponadto, warto wspomnieć, że warunki pogodowe nie mają aż tak znaczącego wpływu na tempo budowy, jak w przypadku domów murowanych. To duża zaleta, dla osób, które chcą szybko postawić dom i się do niego wprowadzić.

Zdrowe środowisko życia

Domy murowane, szczególnie z tańszych materiałów często borykają się z problemem nadmiernej wilgoci, zagrzybienia i pleśni. W domu z bali takie kłopoty nie występują. Drewno to naturalny i ekologiczny budulec. Ze względu na jego właściwości fizykochemiczne, w tego typu budynkach tworzy się specyficzny mikroklimat, który jest bardzo korzystny dla zdrowia człowieka i niekorzystny dla rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. Sprawia to, że codzienne funkcjonowanie w takim domu jest komfortowe i przyjemne. Całość dopełnia fakt, iż wewnątrz domu utrzymuje się przyjemny zapach drewna.

Trwałość

Wbrew utartym opiniom, drewno jest niezwykle trwałym materiałem. Jeśli wybudujemy dom z dobrej jakości drewna i będziemy odpowiednio impregnować budynek to będzie on odporny na działanie niekorzystnych czynników przez wiele lat. Szacuje się, że dom z bali może posłużyć nawet przez kilkaset lat.

Wyjątkowy wygląd

Dla wielu osób, głównym powodem chęci zamieszkania w domu z bali jest jego wyjątkowy wygląd. Nie ma co ukrywać – tego typu budynki zachwycają i często wyglądają jak wyciągnięte wprost z bajki. Drewno nadaje niepowtarzalny klimat nie tylko na zewnątrz nieruchomości, ale także w jej wnętrzu.

Wydawać by się mogło, że dom z bali to budynek pozbawiony wad. Tymczasem, z budowlą tą, wiążą się pewne nieudogodnienia.

Wady domów z bali

Wysoki koszt budowy

Cena domu z bali zależy od wielu czynników, m.in. od wielkości budynku, ilości kondygnacji czy wykorzystywanych materiałów budowlanych. Mimo to, można jasno stwierdzić, że domy z bali są droższe niż klasyczne, murowane domy – inwestycja z bali jest droższa przeważnie o ok. 30% w przypadku domu w stanie surowym. Po pierwsze, ma na to wpływ cena głównego budulca takich domów, czyli litego, najlepiej suchego, drewna w dużych kawałkach. Po drugie, koszt budowy zawyża fakt, iż do wzniesienia domu z bali potrzebna jest wyspecjalizowana ekipa budowlana, której usługi są droższe niż w przypadku zwykłych budowlańców.

Dźwięki wydawane przez dom

Drewno jest doskonałym izolatorem akustycznym, dlatego nie należy obawiać się hałasów z zewnątrz przedostających się do domu. Problemem mogą jednak być odgłosy samego domu, gdyż drewno potrafi skrzypieć i wydawać charakterystyczne dźwięki. Mają one swój urok, ale dla co niektórych ludzi mogą być uciążliwe i nie do zniesienia. Można co prawda próbować je zmniejszać umieszczając na łączeniach filc albo wełnę mineralną, jednak nie zniweluje się ich do końca.

Osiadanie domu z bali

Jako wadę należy przedstawić również fakt, iż dom z bali może osiadać, czyli zmniejszać swoją wysokość. To zupełnie naturalny proces, gdyż drewno z czasem wysycha i kurczy się. Należy wziąć to pod uwagę podczas montażu różnego rodzaju instalacji w domu oraz zakładania drzwi i okien.

Trudności w znalezieniu ekipy budowlanej

Budowa domu z bali różni się od budowy tradycyjnego, murowanego domu. Mimo iż jest szybsza to jest bardziej skomplikowana. Z tego względu, jej realizację należy zlecić profesjonalnej i doświadczonej ekipie budowlanej, która zna się na wznoszeniu tego typu budowli. Znalezienie takiej wyspecjalizowanej firmy może być zaś trudne i czasochłonne.

Konieczność impregnacji

Drewno może być bardzo trwałym materiałem budulcowym, ale ma też swoje wymagania. Aby móc cieszyć się domem z bali przez długie lata, należy regularnie – w zależności od rodzaju drewna – co 5 – 10 lat – przeprowadzać dokładną konserwację z zastosowaniem wysokiej jakości impregnatów. Jeśli nie będziemy tego robić, to dom będzie powoli ulegał zniszczeniu.

Plusy i minusy domów z bali - podsumowanie

Ciężko nie przyznać, że domy z bali są oryginalne i bardzo klimatyczne. W Polsce, oprócz terenów górskich, rzadko można natknąć się na takie konstrukcje, co czyni je jeszcze bardziej wyjątkowymi. Mimo to, decydując się na dom z bali trzeba zdawać sobie sprawę z powyżej przedstawionych wad takiego rozwiązania. Chodzi przede wszystkim o koszt budowy, który często jest dość wysoki. Warto jednak mieć na uwadze, że początkowy wyższy koszt budowy może w przyszłości zostać zrekompensowany poprzez oszczędności, które można zyskać na ogrzewaniu domu z bali. Taka nieruchomość zużywa mniej energii, co na przestrzeni lat może przynieść całkiem realne oszczędności. Oprócz tego, życie w domu z bali jest dobre dla zdrowia, dlatego zamieszkanie w takiej nieruchomości daje komfort jej lokatorom na długie lata.

Podsumowując – domy z bali to idealny wybór dla tych, którzy cenią sobie wysoką jakość życia w nieruchomości związaną zarówno z jej wyglądem, jak i komfortem, chcą szybko postawić swój dom i mają wystarczająco dużo środków na jego pobudowanie.

Bibliografia / Netografia

  • jarmat.pl, Domy z bali – wady i zalety, https://jarmat.pl/domy-z-bali-wady-i-zalety/, Data odczytu: 2023.06.23
  • tooba.pl, Dom z bali – wady, zalety, koszty projektu i budowy, https://www.tooba.pl/porady/Projekt-domu-z-bali-ile-kosztuje-Dlaczego-warto-Poznaj-najwazniejsze-zalety-i-wady-tego-rozwiazania, Data publikacji: 2020.09.21, Data odczytu: 2023.06.23
plusy i minusy domów z bali

Podziel się opinią!

Jedna odpowiedź

  1. Zawsze marzył mi się taki dom z bali. Choć artykuł wskazuje wiele korzyści związanych z posiadaniem takiego domu, chciałbym dodać kilka dodatkowych aspektów, które nie zostały w nim poruszone.

    Po pierwsze, dom z bali daje poczucie bliskości z naturą. Drewno jako materiał budowlany tworzy ciepłą i przytulną atmosferę, która jest trudna do osiągnięcia w tradycyjnych domach murowanych. Po drugie, taki dom może być idealnym miejscem na wypoczynek i relaks, zwłaszcza w otoczeniu natury, gdzie można cieszyć się spokojem i ciszą. Po trzecie, domy z bali są często kojarzone z luksusem i ekskluzywnością, co może być dodatkowym atutem dla osób ceniących sobie unikalność i indywidualność.

    Mimo wszystko, zastanawiam się, jakie inne korzyści mógłbym odkryć, gdybym miał możliwość zamieszkania w takim domu. Słyszałem, że w niektórych krajach budowa domu z bali jest bardziej popularna i cenowo dostępna. Może warto rozważyć tę opcję i spełnić swoje marzenie o życiu w drewnianym domu w otoczeniu natury, z dala od polskich, szarej rzeczywistości?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *