Szukaj

Wady i zalety domów z drewna

Wydawać by się mogło, że domy z drewna to przestarzałe inwestycje. Tymczasem, wiele osób, szczególnie za granicą, decyduje się na postawienie właśnie takiego budynku. Sprawdźmy, jakie są wady i zalety takiego rozwiązania.

Domy z drewna - zalety i wady

Choć pomysł wybudowania domu z drewna ma wiele wad, warto wspomnieć również o licznych zaletach, które posiadają takie nieruchomości.

Zalety domów z drewna

Szybkość budowy

Jedną z największych zalet domów drewnianych jest szybki czas ich wznoszenia. Budynek drewniany jest zdecydowanie szybciej budowany niż tradycyjny, murowany. Standardowy czas budowy domu drewnianego wynosi około 3 miesiące. Dzieje się tak, m.in. ze względu na to, iż dom drewniany konstruuje się w technologii suchej. Oznacza to, że wystarczy odpowiednio połączyć ze sobą elementy i nie trzeba czekać np. na wiązanie się betonu i stosować przerw technologicznych. Z tego powodu istnieje również możliwość prowadzenia budowy domów z drewna przez cały rok, niemal niezależnie od warunków atmosferycznych.

Korzystny mikroklimat

W domach drewnianych panuje specyficzny mikroklimat. Jest on o wiele korzystniejszy dla samopoczucia i zdrowia człowieka, niż w przypadku wnętrz w tradycyjnych, murowanych budynkach. Dzieje się to za sprawą właściwości drewna, które zapewniają m.in. samoregulacje wilgotności i dobry obieg powietrza. Życie w drewnianym domu jest zdrowsze również z tego względu, iż panujący tam mikroklimat ogranicza rozwój szkodliwych pleśni i grzybów.

Ekologiczne rozwiązanie

Drewno jest w pełni naturalnym i ekologicznym materiałem. Sprawia to, że drewniane domy są bardziej przyjazne dla środowiska niż domy murowane. Również podczas wnoszenia takiej budowli powstaje mniej szkodliwych dla otoczenia odpadów.

Łatwość przebudowy budynku

Przebudowa drewnianego budynku jest o wiele łatwiejsza niż przebudowanie lub rozbudowanie murowanych nieruchomości. W drewnianym domu można szybko dodać lub usunąć ścianę. Oprócz tego, bez niszczenia ścian można także wymieniać i rozbudowywać wewnętrzne instalacje, ponieważ są one prowadzone w specjalnych przewodach, a nie w wykutych rowkach w betonie.

Niższy koszt szkieletowy

Koszt budowy domów z drewna zależy przede wszystkim od rodzaju i metody budowy takiego budynku. Przykładowo, domy z bali są droższe o klasycznych, murowanych domów o około 30%. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku drewnianych domów szkieletowych. Między innymi lekkość materiałów, koszt ich transportu oraz inny rodzaj fundamentów, sprawiają, że szacuje się, że drewniana konstrukcja pozwala zaoszczędzić nawet do 40% środków w stosunku do konstrukcji betonowej.

Wygląd

Niektóre drewniane domy, szczególnie domy z bali, robią oszałamiające wrażenie. Ich wygląd zachwyca i sprawia, że każdy, kto znajduje się w ich pobliżu lub wewnątrz odczuwa nieco górski, swojski i bardzo przyjazny klimat. Wielu ludzi bardzo ceni sobie taki oryginalny i nietuzinkowy wygląd domu.

Domy z drewna posiadają kilka wad, które dla niektórych osób są ważne i sprawiają, że nigdy nie zamieszkałyby one w takiej budowli.

Wady domów z drewna

Trudności w znalezieniu ekipy budowlanej

Nieodpowiednio wykonana konstrukcja drewnianego domu nie jest trwała. Brak zastosowania odpowiednich narzędzi i rozwiązań technologicznych może sprawić, że dom po kilkunastu latach zacznie ulegać zniszczeniom. Z tego względu, tak ważne jest, aby do postawienia drewnianego domu wybrać profesjonalnego wykonawcę. Niestety, z uwagi na to, że budownictwo drewniane w Polsce od jakiegoś czasu dopiero zyskuje na popularności, to na rynku mało jest doświadczonych specjalistów w porównaniu do ekip budowlanych zajmujących się w budowaniem domów murowanych. Znalezienie dobrej firmy z doświadczeniem może trochę potrwać. Poza tym, kiedy już znajdziemy odpowiednią firmę to prawdopodobnie nie będziemy mogli od razu rozpocząć budowy, tylko będziemy musieli poczekać na dostępność wybranej ekipy.

Dostępność materiału

Trudności w znalezieniu dobrej ekipy budowlanej, która wzniesie dom z drewna to dopiero początek. Podczas budowy, musi ona bowiem korzystać z wysokiej jakości materiału. Drewno przeznaczone na budowę domu musi być odpowiednio wysuszone, obrobione i zaimpregnowane. Szacuje się, że drewno wykorzystywane do tworzenia konstrukcji budynku musi się suszyć co najmniej 10 lat, a jego wilgotność nie powinna przekraczać 18%. Takie materiały zazwyczaj nie są dostępne od ręki i trzeba na nie chwile poczekać. Należy pamiętać, że nie warto decydować się na użycie tańszych materiałów, gdyż są one mniej wytrzymałe i w efekcie przyczynią się do gorszej ogólnej trwałości domu.

Ograniczenia konstrukcyjne

Domy drewnianą, szczególnie te zbudowane z bali, osiadają na skutek wysychania drewna i jego spłaszczania przez nacisk dachu. W wyniku osiadania, cały budynek może obniżyć się nawet o kilka centymetrów, dlatego należy wziąć to pod uwagę podczas budowy nieruchomości i zastosować takie rozwiązania, które nie zostaną zniszczone pod wpływem osiadania.

Trudności z uzyskaniem pozwolenia na budowę

Decydując się na wzniesienie drewnianego domu, należy wziąć pod uwagę, że mogą wystąpić trudności z uzyskaniem pozwolenia na budowę takiego obiektu. Dlaczego? Otóż, budynki sąsiadujące ze sobą na jednym osiedlu muszą mniej więcej posiadać podobną estetykę. Nie da się ukryć, że drewniany dom, np. z bali, będzie się mocno wyróżniał wśród murowanych nieruchomości. Z tego względu, trzeba zadbać o znalezienie działki w odpowiedniej lokalizacji.

Konieczność konserwacji

Drewno jest z reguły trwałym materiałem i wbrew pozorom nie ulega szybkiemu gniciu ani nie rozpada się. Aby tak jednak było, musi być regularnie, co kilka lat sprawdzane i odpowiednio konserwowane. W przeciwnym razie nie będzie odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz zmiennych temperatur i będzie szybko niszczało.

Plusy i minusy domów z drewna - podsumowanie

W Polsce do domów z drewna nadal podchodzi się z rezerwą. Powoli jednak postrzeganie tego typu budowli zaczyna się zmieniać. Bez wątpienia wpływ na to mają liczne zalety, które posiadają takie domy. Efektowny wygląd, ekonomiczna i szybka budowa oraz świetne właściwości drewna, sprawiają, że drewniany dom to marzenie wielu osób.

Bibliografia / Netografia

  • rexi.pl, Domy z drewna – za i przeciw, https://rexi.pl/porady/domy-drewna-przeciw/, Data publikacji: 2017.10.20, Data odczytu: 2023.06.30
  • castorama.pl, Wady i zalety domów drewnianych, https://www.castorama.pl/wady-i-zalety-domow-drewnianych-ins-65461.html, Data odczytu: 2023.06.30
plusy i minusy domów z drewna

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *