Szukaj

Wady i zalety Orange Flex

Orange Flex to nowatorska oferta telefonii komórkowej, którą interesuje się coraz więcej osób - warto zatem poznać wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania. Oferta polega na korzystaniu z usług sieci komórkowej w ramach płatnej subskrypcji. Podobnie jak serwisy streamingowe, operator automatycznie pobiera z konta użytkownika określoną kwotę za udostępnienie usług, przy czym oferta nie jest wiążąca i można w każdej chwili się z niej wycofać. Jakie korzyści zyskuje użytkownik oferty Flex i na co musi uważać?

Orange Flex - zalety i wady

Orange Flex ma wiele zalet, dzięki którym stanowi wygodną alternatywę dla usług abonamentowych i ofert na kartę.

Zalety Orange Flex

Elastyczność oferty

Oferta Orange Flex została stworzona dla osób, które nade wszystko cenią sobie elastyczność. Nie ma tutaj wiążącej umowy z operatorem, która zobowiązuje do uiszczania comiesięcznych rachunków. Jeżeli użytkownik nie zapłaci, wówczas usługa zostanie po prostu zawieszona – nie ma z tego tytułu żadnych kar finansowych czy innych konsekwencji. Co więcej, w trakcie każdego okresu rozliczeniowego użytkownik może jednorazowo zmienić pakiet na taki, który aktualnie bardziej mu odpowiada (tańszy lub droższy). Nie ma również problemów z przeniesieniem numeru do innego operatora lub do innej oferty Orange (w tym przypadku migracja odbywa się natychmiastowo).

Zróżnicowane pakiety usług

Aktualnie w ramach oferty Orange Flex użytkownik ma do wyboru 4 pakiety usług: za 30 zł, 35 zł, 50 zł i 80 zł miesięcznie. W zależności od pakietu użytkownik uzyskuje określoną liczbę gigabajtów internetu do wykorzystania w kraju i w roamingu oraz jedną, dwie lub trzy dodatkowe karty SIM. Każdy pakiet gwarantuje nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i na terenie Unii Europejskiej, a także nielimitowany dostęp do social mediów w kraju. Plany Orange Flex są dostępne dla osób indywidualnych i firm.

Usługi dodatkowe

Dużym atutem oferty Orange Flex jest łatwy dostęp do internetu. Użytkownik otrzymuje konkretną ilość gigabajtów do wykorzystania w kraju i na terenie Unii Europejskiej w ramach wybranego pakietu. W razie potrzeby można w każdej chwili odblokować usługę nielimitowanego internetu za 15 zł na tydzień (pakiety za 35 zł i 50 zł) lub 0 zł (pakiet za 80 zł). Poza tym użytkownik może korzystać z usług dodatkowych, które pozwalają obniżyć koszty rozmów czy korzystania z internetu w roamingu (także poza Unią Europejską).

Brak „papierologii”

Żeby zacząć korzystać z usługi Orange Flex, wystarczy pobrać aplikację na telefon ze sklepu Google Play, AppGallery lub App Store. Następnie trzeba wybrać plan i potwierdzić swoją tożsamość, np. za pomocą konta w banku lub wideoweryfikacji. Nie trzeba zatem jechać do punktu Orange ani czekać na dokumenty od kuriera – wszystko odbywa się za pomocą kilku kliknięć w aplikacji. Pod wieloma względami Orange Flex przypomina ofertę prepaid, ponieważ nie ma tutaj długoterminowej umowy, zobowiązań czy okresu wypowiedzenia. Użytkownik może korzystać z usługi operatora tak długo, póki opłaca subskrypcję.

Wygodne płatności

W ofercie Orange Flex dostępne są dwie metody płatności. Użytkownik może podpiąć kartę płatniczą (kredytową lub debetową) lub doładować konto wybraną kwotą za pomocą kodu BLIK. W obu przypadkach operator pobiera należność automatycznie z góry za okres rozliczeniowy. W rezultacie osoby korzystające z karty płatniczej nie muszą pamiętać o płatnościach – wystarczy, że kwota zgromadzona na rachunku bankowym pozwoli na uiszczenie należności. Z kolei osoby, które nie mogą lub nie chcą podpinać karty płatniczej, mogą zapłacić BLIK-iem – można od razu wpłacić większą kwotę, żeby nie doładowywać konta co miesiąc.

Dodatkowe karty SIM

Jak już zostało wspomniane, użytkownik głównej karty SIM otrzymuje bezpłatnie dodatkowe karty z własnym numerem. Dzięki temu nie trzeba duplikować kart na własną rękę i można korzystać z tego samego numeru na różnych urządzeniach obsługujących SIM (np. zegarku, tablecie, nawigacji samochodowej). Dodatkowo użytkownik może aktywować do 5 kart SIM z nowymi numerami, np. dla swojej rodziny lub pracowników. Jako administrator użytkownik karty głównej może zmieniać plany i kontrolować wydatki użytkowników kart dodatkowych, co jest szczególnie przydatne w przypadku dzieci.

Wygodne karty eSIM

Orange to pierwszy operator w Polsce, który oferuje swoim użytkownikom wirtualną kartę SIM (tzw. eSIM). Jak to działa? Taka karta nie ma fizycznej postaci – trzeba ją pobrać na telefon lub inne urządzenie mobilne wyposażone w specjalny moduł. Zapisanie karty w urządzeniu zajmuje kilku sekund i już po chwili można korzystać ze wszystkich dostępnych usług operatora. Tym sposobem nie trzeba kupować startera w sklepie ani czekać, aż kurier przywiezie paczkę z plastikową kartą. W usłudze Orange Flex karta eSIM może pełnić funkcję karty głównej lub dodatkowej. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie urządzenia obsługują tę funkcję.

Możliwość dzielenia się pakietem internetu

Często w ofertach abonamentowych wraz z końcem okresu rozliczeniowego przepadają niewykorzystane gigabajty internetu. Tymczasem w Orange Flex nic się nie marnuje – użytkownik może podzielić się swoim pakietem z innymi użytkownikami tej oferty. Można w ten sposób przekazać gigabajty swojej rodzinie lub znajomym (np. w ramach Strefy karty SIM), a także zupełnie obcym osobom. Użytkownicy, którzy wykorzystali cały pakiet internetu, mogą łatwo zyskać darmowe gigabajty na przykład za pośrednictwem mediów społecznościowych czy forum dla użytkowników Orange Flex.

Ciekawe promocje

Nie jest tajemnicą, że operatorzy korzystają z różnych promocji mających na celu zdobycie nowych użytkowników i/lub zatrzymanie dotychczasowych. Nie inaczej jest w Orange Flex. Przykładowo osoby, które przenoszą numer z innej sieci, płacą za subskrypcję złotówkę przez trzy miesiące, zaś pozostali płacą złotówkę za pierwszy miesiąc (wystarczy wpisać kod promocyjny). Na ciekawe promocje i zniżki (np. na elektronikę) mogą również liczyć uczestnicy Klubu Flex. Ponadto użytkownik może również zarabiać na polecaniu oferty Orange Flex innym osobom.

Orange Flex ma kilka minusów, które warto rozważyć przed zmianą dotychczasowej oferty.

Wady Orange Flex

Brak swobodnego dostępu do rachunku szczegółowego (bilingu)

Użytkownicy usługi Orange Flex zwracają uwagę na fakt, że aplikacja nie zapewnia łatwego dostępu do szczegółowego rachunku z wykazem wykonanych połączeń, wysłanych wiadomości i wykorzystanego transferu danych. Żeby uzyskać biling, należy najpierw napisać wiadomość do biura obsługi klienta – zazwyczaj na wykaz trzeba czekać około tygodnia.

Konieczność korzystania z aplikacji

Orange Flex opiera swoje działanie na dedykowanej aplikacji, w której użytkownik zamawia usługę, dokonuje zmian w planie i kontroluje swoje wydatki. Czasami korzystanie z aplikacji może być problematyczne, zwłaszcza dla początkujących użytkowników i osób, które nie korzystają z podobnych rozwiązań. Zdarza się również, że użytkownicy zgłaszają błędy i niestabilne działanie aplikacji, np. tuż po aktualizacji oprogramowania.

Ograniczenia dla numerów dodatkowych

W ramach usługi Orange Flex użytkownik może zamówić do 5 dodatkowych numerów telefonów, np. dla członków swojej rodziny czy pracowników – jest to tzw. Strefa kart SIM. O ile usługa sama w sobie jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, o tyle niektórzy użytkownicy zwracają uwagę na ograniczenia dotyczące dodatkowych numerów. Otóż osoby korzystające z dodatkowych kart SIM nie mogą kupować dodatkowych usług ani zmieniać pakietów bez zgody administratora (czyli użytkownika głównej karty SIM). To administrator kontroluje wydatki w Strefie i może w każdej chwili anulować subskrypcję dodatkowego numeru, co spowoduje wyłączenie usługi u danego użytkownika. Niemniej jeżeli administrator nie chce zarządzać zakupami w ramach Strefy, może wyłączyć funkcję „Zapytaj o zakup” i tym samym zapewnić innym użytkownikom większą swobodę.

Ograniczenia dla dodatkowych kart SIM (w ramach tego samego numeru)

Użytkownik Orange Flex może mieć dodatkową kartę SIM także dla siebie, żeby korzystać z tego samego numeru telefonu na różnych urządzeniach. Warto jednak wiedzieć, że dodatkowe karty SIM nie działają w roamingu, dlatego podczas podróży zagranicznej należy mieć ze sobą urządzenie z główną kartą SIM. Co więcej, urządzenia z dodatkowymi kartami SIM pozostawione w tym czasie Polsce nie będą odbierały połączeń, SMS-ów ani MMS-ów. Z drugiej strony użytkownik kilku kart SIM musi pamiętać, że blokada głównej karty SIM nie powoduje blokady pozostałych kart SIM – jest to szczególnie istotne w przypadku kradzieży urządzenia.

Ograniczenia połączeń video

W ramach wybranego pakietu użytkownik Orange Flex może wykonywać połączenia, wysyłać SMS-y i MMS-y, korzystać z internetu oraz przeprowadzać wideorozmowy. Niestety ostatnia usługa nie jest dostępna zawsze i wszędzie. W regulaminie oferty operator uprzedza, że połączeń wideo nie można realizować między innymi: za granicą, podczas połączeń z numerami zagranicznymi oraz podczas odbierania i nawiązywania połączeń z użytkownikami dodatkowych kart SIM.

Zawieszenie usług w razie nieopłacenia subskrypcji

W Orange Flex operator pobiera należność automatycznie ze środków na rachunku bankowym lub wpłaconych za pomocą kodu BLIK. Jeżeli z jakichś powodów (np. awarii karty, braku środków na koncie) pobranie płatności nie będzie to możliwe, wówczas po upływie 24 godzin usługa zostanie zawieszona. W tej sytuacji użytkownik nie może wykonywać ani odbierać połączeń i wiadomości, a także korzystać z internetu. Brak możliwości korzystania z usług operatora w razie braku płatności jest czymś zupełnie normalnym, jednak w ofertach abonamentowych i prepaid zawieszenie dostępu do usług następuje dopiero po dłuższym czasie.

Plusy i minusy Orange Flex - podsumowanie

Orange Flex to ciekawa propozycja dla osób, które nie chcą podpisywać z operatorem długoterminowej umowy i cenią sobie niezależność. W ramach oferty użytkownik może elastycznie korzystać z różnych pakietów z nielimitowanymi rozmowami, SMS-ami i MMS-ami, a także dodatkowych usług (np. nielimitowanego internetu). Dzięki możliwości podpięcia karty płatniczej nie trzeba pamiętać o rachunkach czy doładowaniach, ponadto z subskrypcji można zrezygnować w każdej chwili. Osoby zainteresowane ofertą Orange Flex powinny jednak uważnie przeczytać regulamin, w którym wymienione są ograniczenia usługi związane np. z korzystaniem z kart dodatkowych czy wideorozmowami.

Bibliografia / Netografia

  • jakaoferta.pl, Kłodawski P., Recenzja Orange Flex, https://jakaoferta.pl/recenzja-orange-flex/?9253_device=laptop, Data publikacji: 2020.04.18, Data odczytu: 2023.04.18
  • nasz.orange.pl, 
    Nasz Orange, https://nasz.orange.pl/, Data odczytu: 2023.04.18
  • flex.orange.pl, Orange Flex, https://flex.orange.pl/, Data odczytu: 2023.04.18
plusy i minusy orange flex

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *