Szukaj

Wady i zalety drzwi bezprzylgowych

Drzwi bezprzylgowe nie są jeszcze zbyt często spotykane w Polskich domach, ale w ostatnich latach zaczęło się to zmieniać. Dzieje się tak, głównie ze względu na wyjątkowy wygląd drzwi bezprzylgowych. Sprawdźmy, co jeszcze cechuje takie modele i czy warto je wybrać.

Drzwi bezprzylgowe - zalety i wady

Drzwi bezprzylgowe posiadają wiele zalet, dzięki którym dla niektórych osób będą bardzo atrakcyjnym wyborem.

Zalety drzwi bezprzylgowych

Minimalistyczny wygląd

Głównym i oczywistym zadaniem drzwi jest oddzielanie od siebie pomieszczeń. Dla wielu osób jednak, ogromne znaczenie ma również wygląd drzwi, gdyż mocno wpływa on na charakter wnętrza. Z tego względu, kupując drzwi, wybierają takie modele, które wpasowują się w wystrój w danym pomieszczeniu i uzupełniają go. Obecnie, w trendach wnętrzarskich królują proste, minimalistyczne aranżacje, a drzwi bezprzylgowe idealnie się w ten styl wpasowują. Ze względu na to, że drzwi tego modelu tworzą jednolitą powierzchnię z ościeżnicą, a zawiasy są ukryte i pozostają niewidoczne, drzwi po zamknięciu tworzą ze ścianą jednolitą powierzchnię. Efekt ten jest jeszcze lepszy jeśli wybierzemy kolor drzwi, który nie będzie wyróżniał się na tle ściany.

Zamki magnetyczne

Drzwi bezprzylgowe są z reguły wyposażone w zamki magnetyczne. Tego typu zamki są bardzo wygodne, gdyż posiadają wiele zalet. Przede wszystkim, pozwalają na zamknięcie drzwi bez konieczności naciskania klamki. Przy zamkach magnetycznych znika również ryzyko, że drzwi pozostaną niedomknięte. Dodatkowo, drzwi z zamkami magnetycznymi zamykają się niemal bezgłośnie.

Łatwe czyszczenie

Modele drzwi bezprzylgowych, które posiadają gładkie powierzchnie można łatwo utrzymać w czystości.

Zastanawiając się nad wyborem drzwi bezprzylgowych trzeba mieć świadomość ich wad.

Wady drzwi bezprzylgowych

Trudności w regulacji

Drzwi przylgowe oraz bezprzylgowe różnią się między sobą przede wszystkim konstrukcją. Drzwi bezprzylgowe, określane też jako drzwi bezfelcowe, od drzwi przylgowych wyróżniają się przede wszystkim tym, że mają niewidoczne zawiasy, gdyż krawędź skrzydła po zamknięciu licuje się z ościeżnicą. Taka budowa wpływa na możliwość regulacji drzwi. W drzwiach bezprzylgowych występują trudności w regulacji ze względu na ukryte zawiasy.

Cena

Drzwi bezprzylgowe są dość drogie. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, iż posiadają one specyficzny rodzaj zawiasów, które są znacznie droższe niż te w klasycznych modelach. Ostateczny koszt posiadania drzwi bezprzylgowych wzrasta również ze względu na konieczność wynajęcia profesjonalnej ekipy, która takie drzwi zamontuje.

Trudny montaż

Montaż drzwi bezprzylgowych może okazać się zbyt trudny dla zwykłego, domowego majsterkowicza. Założenie takich drzwi sprawia wiele problemów, szczególnie na etapie regulacji zawiasów. Jak już zostało wspomniane, czynność ta, przy drzwiach bezprzylgowych jest bowiem o wiele trudniejsza niż przy drzwiach przylgowych. Należy uważać, aby pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem nie pozostała duża, nieestetyczna szpara. Dodatkowo, poza względami estetycznymi, nieprawidłowy montaż zawiasów może również niekorzystnie wpłynąć na parametry drzwi. Z tych powodów, do montażu drzwi bezprzylgowych zazwyczaj konieczne jest wynajęcie profesjonalnych fachowców specjalizujących się w tego typu pracach.

Gorsza izolacja akustyczna

W drzwiach bezprzylgowych po zamknięciu pozostaje niewielka szczelina między skrzydłem a ościeżnicą. To z kolei ma wpływ na gorszą izolację akustyczną i sprawia, że dźwięki z jednego pomieszczenia są bardziej słyszalne w drugim pomieszczeniu aniżeli miałoby to miejsce, gdyby w ścianie zamontowane były drzwi przyglowe. Co prawda, różnica w izolacji akustycznej pomiędzy drzwiami przyglowymi a drzwiami bezprzyglowymi nie jest bardzo duża, ale dla niektórych osób, szczególnie wyczulonych na dźwięki, może być istotna.

Plusy i minusy drzwi bezprzylgowych - podsumowanie

W Polsce, zdecydowanie częściej spotkać można drzwi przylgowe niż ich bezprzylgowe odpowiedniki. Mimo to, te drugie również są coraz częściej wybierane, szczególnie przez osoby ceniące minimalistyczne, proste rozwiązania. Z estetycznego punktu widzenia, drzwi bezprzylgowe to idealny wybór do nowocześnie urządzonych wnętrz, gdzie całe wyposażenie, nawet meble mają prostą formę i są oszczędne w stylistyce. Nie oznacza to jednak, że nie będą pasowały do również do klasycznych aranżacji, gdyż dzięki prostej formie komponują się prawie z każdym otoczeniem. Tak naprawdę, wszystko zależy od indywidualnych preferencji domowników – ich poczucia estetyki oraz budżetu, którym dysponują.

Bibliografia / Netografia

  • archon.pl, Drzwi bezprzylgowe – zalety i wady, różnice z drzwiami przylgowymi, https://www.archon.pl/drzwi-bezprzylgowe-zalety-i-wady-roznice-art-10556, Data odczytu: 2023.07.01
plusy i minusy drzwi bezprzylgowych

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *