Szukaj

Wady i zalety domu

Wiele osób mieszkających w mieście marzy i dąży do tego, aby kupić sobie dom z ogrodem, w którym będą mogli się zrelaksować i w spokoju odpocząć po ciężkim dniu w pracy. To prawda, dom daje taką możliwość, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że taki rodzaj nieruchomości przysparza również obowiązków. Zobaczmy czego jest więcej - wad czy zalet domu.

Dom - wady i zalety

Posiadanie domu to cały szereg zalet, np.:

Zalety domu

Większa przestrzeń

Domy, nawet te dość małe, są zazwyczaj znacznie większe niż standardowe mieszkania w bloku. Większa powierzchnia zaś, to większa przestrzeń do zagospodarowania. Dużo osób podkreśla, że to co najbardziej ceni w swoim domu to fakt, iż każdy ma w nim własne miejsce i nie odczuwa się ścisku. Większa przestrzeń jest przydatna, gdyż dzięki niej można urządzić dodatkową łazienkę, garderobę czy spiżarnie. Takie pomieszczenia ułatwiają codzienne życie i pomagają utrzymać porządek we wnętrzu. Większa przestrzeń, którą mamy w domu przydaje się również w przypadku odwiedzin gości – rodzina czy znajomi mogą zostać na noc, gdyż znika kłopot braku miejsca, np. do spania.

Działka i ogród

Wolne miejsce nie ogranicza się wyłącznie do wnętrza budynku. Również poza nim jest do dyspozycji przestrzeń w postaci działki i ogrodu. Ogród może być miejscem wypoczynku dla dorosłych – można zrobić w nim taras, altankę czy miejsce na grilla. To również świetne miejsce na stworzenie mini placu zabaw dla dzieci – zamontowanie huśtawek czy piaskownicy jest proste, a z pewnością przyniesie dużo radości pociechom, które będą mogły się bezpiecznie bawić w zasięgu wzroku rodziców. Oprócz tego, na działce można posadzić drzewa i krzewy owocowe oraz założyć sobie warzywniak i uprawiać w nim własne warzywa, zioła, kwiaty i inne rośliny.

Prywatność i swoboda

W blokach, szczególnie tych starszych, często dokładnie słyszymy co robi nasz sąsiad za ścianą. Może być to męczące, kłopotliwe i sprawiać, że domownicy czują się niekomfortowo. W domu wolnostojącym nie ma takiego problemu. Nikt nie stuka w mieszkaniu nad głową i nie przeszkadza. Oprócz tego, inne domy są oddalone na tyle, że we własnym można robić niemal co się żywnie podoba – słuchać głośno muzyki, włączyć pralkę w nocy czy przyjmować gości. Dom, własna działka i ogród zapewniają prywatność i swobodę. Na zewnątrz budynku można wyjść bez makijażu i w szlafroku i nikt nie będzie się na nas krzywo patrzył.

Cisza, spokój i natura

Domy zazwyczaj są budowane na obrzeżach miast lub na terenach wiejskich. Ze względu na to, że miejsca te są położne z dala od centrum miast to panuje w nich względna cisza i spokój. To wybawienie dla głowy przeciążonej bodźcami atakującymi z każdej strony podczas pracy w mieście. W spokoju, z dala od zgiełku i hałasu miasta można lepiej i szybciej odpocząć. Oprócz tego, taka lokalizacja domu sprawia, że mamy większy kontakt z naturą, oddychamy czystszym powietrzem i możemy napawać oczy pięknym widokiem.

Decyzyjność odnośnie wyglądu i funkcjonalności

Dużą zaletą domu jest również to, że można od początku do końca decydować o tym jak będzie wyglądał, jakie będzie miał funkcje i jakie rozwiązania techniczne zostaną w nim zastosowane. Budując dom od podstaw, można wszystko zaplanować jak nam się podoba. To duża wygoda, która jest niedostępna w mieszkaniach, gdyż te zazwyczaj mają z góry narzucone przez dewelopera standardy. Decyzyjność dotyczy również otoczenia nieruchomości – na działce możemy umieścić niemal cokolwiek tylko chcemy – np. basen, altankę czy plac zabaw.

Do najpoważniejszych wad domu należą:

Wady domu

Budowa

Pierwszą wadą domu może okazać się sam proces jego budowy. Jest on żmudny i bardzo czasochłonny. Trzeba także pamiętać, aby postarać się o wszystkie niezbędne przyłącza, np. do gazu, wodociągów czy mediów oraz dopełnić niezbędnych formalności w zakresie wszelkiego rodzaju pozwoleń i innych kwestii prawnych. Sytuacja wygląda prościej w przypadku zakupu gotowego, wybudowanego już domu. Wiąże się to jednak z większymi kosztami niż samodzielna budowa.

Koszty utrzymania

Dom jest droższy w utrzymaniu niż mieszkanie w bloku. Przede wszystkim, ze względu na większą przestrzeń, znacznie większy jest koszt ogrzewania, szczególnie w okresie zimowym. Dom wymaga również okresowych przeglądów np. komina czy pieca, o których trzeba pamiętać i zapłacić za nie z własnej kieszeni. W bloku, sytuacja jest o wiele prostsza, gdyż o takie sprawy dba administracja budynku w ramach płaconego czynszu.

Prace w domu i na działce

W domu lub wokół niego zawsze znajdzie się coś do zrobienia. Wewnątrz trzeba regularnie sprzątać, a uporządkowanie dużej powierzchni zajmuje więcej czasu i wymaga więcej wysiłku niż posprzątanie dwóch pokoi w mieszkaniu w bloku. Oprócz wnętrza domu, należy również zająć się jego obejściem. Tutaj, tak jak w przypadku okresowych przeglądów technicznych instalacji w nieruchomości, również wszystko trzeba zorganizować samemu. A obowiązków jest dużo – koszenie trawy, grabienie liści, odśnieżanie podjazdu, a jeśli mamy ogródek to również podlewanie, pielenie chwastów czy zbieranie plonów. Opcje są dwie – można zabrać się do sprzątania samemu i włączyć w to wszystkich domowników lub skorzystać z usług firm sprzątających, które pomogą w utrzymaniu porządku. Jest to jednak dodatkowy koszt utrzymania domu.

Odległość od miasta i związane z tym dojazdy do pracy i innych miejsc

Domy najczęściej znajdują się na obrzeżach miast lub na wsiach, co wiąże się ze sporą odległością od centrum miasta. Jest to pod pewnym względem zaleta, ale pod pewnym wada. Można mówić o odległości od miasta jako minusie w kontekście dojazdów do pracy, szkoły czy miejsc rozrywki. Problem potęguje fakt, iż na drogach dojazdowych do centrum często tworzą się duże korki. Ponadto, raczej konieczne jest posiadanie auta, gdyż na obrzeża i wsie nadal jeździ mało linii komunikacji miejskiej.

Wady i zalety domu - podsumowanie

Jak widać, dom ma swoje wady i zalety. To, czy przeważają minusy czy plusy jest kwestią indywidualną dla każdej osoby i zależy od jej charakteru, potrzeb i finansów. Dla niektórych konieczność dużego dbania o budynek i jego otoczenie jest problemem nie do przeskoczenia, a dla innych taka fizyczna praca będzie stanowiła miłą odskocznię od codziennej pracy biurowej. Mimo to, nie da się zaprzeczyć, że mieszkanie w domu oprócz większego zaangażowania, oznacza wygodne życie po swojemu i na własnych warunkach. Dom jest z pewnością dobrą opcją dla rodzin z dziećmi i zwierzętami. Domownicy nie muszą się gnieść w ciasnym bloku, a każdy ma swój kąt i odrobinę prywatności. Dodatkowo, dzieci i zwierzęta zyskują przestrzeń do zabawy w postaci ogrodu. Mieszkając w domu, pociechy mają ponadto większy kontakt z naturą i oddychają świeższym powietrzem, co z pewnością pozytywnie wpływa na ich rozwój.

Bibliografia / Netografia

  • finanseosobiste.pl, Zalety i wady mieszkania w domu., Data odczytu: 2022.11.30
  • picantecooking.pl, Plusy i minusy życia w domu jednorodzinnym, Data odczytu: 2022.11.28
  • budowapoludzki.pl, Zalety i wady mieszkania w domu, Data odczytu: 2022.11.29
zalety i wady domu

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *