Szukaj

Wady i zalety mieszkania w mieście

Mieszkanie w mieście ma swoje wady i zalety. Miejskie życie charakteryzuje się wieloma specyficznymi cechami, które nie każdemu będą pasować. Zobaczmy, jakie są plusy i minusy życia w mieście.

Mieszkanie w mieście - zalety i wady

Mieszkanie w mieście ma swoje plusy, które dla wielu osób znacznie przewyższają wady. Są to przede wszystkim:

Zalety mieszkania w mieście

Więcej miejsc pracy i wyższe zarobki

Na wsi i w mniejszych miasteczkach często bywa ciężko ze znalezieniem pracy. Mała ilość zakładów i firm, sprawia, że część ludzi nie ma gdzie pracować. W dużych miastach taki problem niemal nie istnieje. Na rynku pracy jest miejsce dla każdego, niezależnie od wykształcenia czy posiadanych umiejętności. Na zatrudnienie mogą liczyć zarówno niewykwalifikowani pracownicy, jak i specjaliści z dużym doświadczeniem. Praca w mieście wiąże się również z wyższym wynagrodzeniem, lepszą ścieżką rozwoju oraz większą ilością benefitów pracowniczych.

Większa dostępność i różnorodność usług

W mieście ciężko nudzić się, gdyż oferuje ono swoim mieszkańcom mnóstwo miejsc do spędzania wolnego czasu. Kina, teatry, kluby fitness czy restauracje to tylko niektóre z propozycji oferowanych przez miasto. Oprócz rozrywek, jest mnóstwo punktów usługowych i handlowych niezbędnych w codziennym życiu – np. banków, poczt, sklepów czy aptek. Dodatkowo, w dużym mieście istnieje przynajmniej kilka galerii handlowych, w których można pójść do sklepów niemal każdego rodzaju. Istotne jest również to, że w mieście jest o wiele więcej placówek medycznych, zarówno tych państwowych, jak i prywatnych.

Duży wybór nieruchomości

W dużych miastach jest bardzo szeroki wybór nieruchomości różnego rodzaju. Bez problemu można tu kupić zarówno starą kamienicę z duszą, jak i nowy i bardzo nowoczesny apartament. Opcji jest mnóstwo, i nie dotyczy to tylko charakteru nieruchomości, ale także jej ceny.

Bogate możliwości edukacyjne

Mieszkańcy miast mają o wiele większe możliwości kształcenia siebie i swoich dzieci niż mieszkańcy wsi. Infrastruktura edukacyjna jest rozbudowana na każdym szczeblu – począwszy od żłobków, poprzez szkoły aż po uczelnie wyższe. Z tego względu rodzice o wiele łatwiej mogą znaleźć miejsce w żłobku lub przedszkolu dla swojego dziecka, a młodzi ludzie mogą wybrać kierunek na uczelni, który ich interesuje.

Doskonale rozbudowana komunikacja miejska

W mieście nawet osoba bez auta lub prawa jazdy nie będzie miała problemu, aby dojechać na uczelnię czy do pracy. Dzięki rozwiniętej komunikacji miejskiej można bez problemu dostać się z jednego punktu do drugiego – i to często o wiele szybciej i taniej niż własnym samochodem. W dużych miastach komunikacja miejska funkcjonuje przez całą dobę, co jest ogromnym ułatwieniem dla osób pracujących na nocne zmiany lub potrzebujących transportu do domu z zakrapianej weekendowej imprezy.

Możliwość poznania wielu ciekawych ludzi

Jak już zostało wspomniane, w mieście mieszka dużo różnorodnych ludzi. Zwiększa to szansę na poznanie ciekawych osób. Uczęszczając na treningi jakiejś dyscypliny sportowej czy udając się na spotkania jakiś kółek zainteresowań można nawiązać nowe znajomości, a nawet przyjaźnie z osobami o podobnych hobby co nasze.

Mieszkanie w mieście ma swoje minusy, które dla niektórych ludzi są na tyle istotne, że sprawiają, że osoby te nigdy nie zdecydują się na życie w mieście. Do tych wad należą m.in.:

Wady mieszkania w mieście

Wyższe ceny niż na obszarach wiejskich

Nie ulega wątpliwości, że mimo, iż duże miasto oferuje więcej usług niż wieś, to życie w nim jest o wiele droższe niż na obszarach wiejskich czy w małych miasteczkach. Dotyczy to różnych rzeczy, m.in. cen w lokalach gastronomicznych – w popularnych restauracjach, szczególnie w centrum miasta, za posiłek czy nawet za kawę zapłacimy o wiele więcej niż w zwykłej knajpie na przedmieściach czy na wsi.

Żywność jest droższa również w sklepach, i o ile nie dotyczy to zazwyczaj cen w dużych sieciówkowych sklepach, o tyle kwoty, które trzeba zapłacić za pożywienie w mniejszych osiedlowych sklepikach lub na targu są o wiele wyższe. Im większe miasto i im lepsza lokalizacja, droższy jest również czynsz za wynajem lub cena kupna nieruchomości.

Niebezpieczeństwa

W mieście mieszka więcej ludzi niż na wsi. Na obszarach wiejskich ludzie znają się i tworzą wspólnotę, natomiast w mieście takie zjawisko niemal nie występuje. Kojarzy się kilka znajomych twarzy z bloku czy osiedla í nic poza tym. Żyjąc w mieście, czyli w dużym skupisku nieznajomych ludzi, jest się bardziej narażonym na niebezpieczne sytuacje. Taka anonimowość ułatwia działania przestępcom, którzy dokonują napaści czy kradzieży. Z tego względu mieszkając w mieście należy uważać na kieszonkowców w komunikacji miejskiej oraz na to, w jakiej dzielnicy się przebywa, szczególnie po zmroku.

Problem z parkowaniem oraz korki

Większa ilość mieszkańców w miastach wiąże się z większą liczbą aut na ulicach. To z kolei jest przyczyną korków i utrudnień komunikacyjnych związanych z wypadkami. Może to być szczególnie uciążliwe w godzinach porannych, gdy wszyscy spieszą się do pracy oraz po południu, gdy z tej pracy wracają. Oprócz korków, przy tak dużej ilości samochodów zdarzają się problemy z dostępnością wolnych miejsc parkingowych. W centrum miasta zazwyczaj trzeba płacić za parkowanie, natomiast pod blokiem ciężko znaleźć miejsce parkingowe jeśli nie ma się takiego miejsca postojowego wykupionego. Co więcej, problem tłoku w mieście dotyczy nie tylko ulic, ale także chodników, szczególnie w centrum miast.

Hałas

Większa ilość pojazdów oraz ludzi sprawia, że jest głośniej. Dużo dźwięków generują poruszające się samochody, autobusy i inne środki transportu, przemieszczający się ludzie, ale również i punkty usługowe czy sklepy. Hałas to nieodłączny element miasta, który jednych pobudza i napędza, a drugim przeszkadza.

Zanieczyszczone powietrze

Oprócz zanieczyszczenia środowiska hałasem, dużym problemem w miastach jest również zanieczyszczenie powietrza. Jest to spowodowane sporą liczbą aut, które generują spaliny oraz dużą ilością nieruchomości wytwarzających w sezonie grzewczym szkodliwe substancje.

Ograniczony dostęp do terenów zielonych

Jeśli chodzi o dostęp do terenów zielonych to nie można tutaj generalizować, ponieważ są miasta, w których znajdują się liczne dzielnice i osiedla pełne zieleni. Niestety jednak, większość polskich miast w ostatnich latach miało tendencje do wycinania drzew i zamieniania przestrzeni w betonowe place, dlatego zdecydowanie wielbiciele natury i przyrody niekoniecznie będą czuli się dobrze mieszkając w mieście.

Duże odległości

Dla wielu osób męczący może być też fakt, że duże miasto jest położone na dużym obszarze, a to z kolei sprawia, że aby dostać się z punktu A do punktu B, często trzeba przemierzyć spory odcinek drogi. Mimo dobrej komunikacji publicznej, która zazwyczaj jest w miastach, może być to uciążliwe i przede wszystkim czasochłonne.

Plusy i minusy życia w mieście - podsumowanie

Jak widać, życie w mieście posiada swoje wady i zalety. Wybór miejsca zamieszkania powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami i preferencjami każdego kupującego lub wynajmującego nieruchomość. Ze względu na zalety takie jak możliwość edukacji, rozwoju i zdobycia dobrej pracy, na życie w dużym mieście często decydują się osoby młode, którą pragną zdobyć wykształcenie, zrobić karierę i dobrze się przy tym bawić korzystając z rozrywek oferowanych przez miasto. Nie oznacza to jednak, ze w miastach żyją sami młodzi ludzie. Również osoby w średnim wieku, rodziny z dziećmi czy seniorzy chętnie wybierają mieszkania na strzeżonych osiedlach z rozwiniętą infrastrukturą, gdyż bliskość wszystkich potrzebnych do życia usług i sklepów jest po prostu wygodna i znacznie ułatwia codzienną egzystencję.

Bibliografia / Netografia

  • tur-nieruchomosci.pl, Najważniejsze zalety i wady mieszkania w mieście – sprawdź czy warto w nim mieszkać, Data publikacji 2022.06.20, Data odczytu: 2023.01.11
  • noveoleandry.pl, ZALETY MIESZKANIA W MIEŚCIE, Data odczytu: 2023.01.15
  • enieruchomosci.pl, Mieszkanie w dużym mieście – plusy i minusy, Data publikacji: 2018.06.25, Data odczytu: 2023.01.14
  •  zuzkapisze.pl, Wady i zalety mieszkania w dużym mieście, Data publikacji: 2016.11.06, Data odczytu: 2023.01.15
mieszkanie w mieście wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *