Szukaj

Wady i zalety domu z perlitu

W Polsce od wielu lat najpopularniejszą metodą stawiania domów jest ich tradycyjne murowanie. Taki sposób ma jednak wiele wad. Ciekawą alternatywą dla niego są domy z perlitu.

Dom z perlitu - wady i zalety

Domy z perlitu wydają się być idealną alternatywą dla tradycyjnych domów ze względu na rzeczy takie jak:

Zalety domu z perlitu

Ekologia

Technologia budowania domów z perlitu jest bardzo ekologicznym rozwiązaniem. Perlit to całkowicie naturalny materiał, który powstaje ze skały wulkanicznej, którą wydobywa się głównie w rejonie basenu Morza Śródziemnego metodą odkrywkową. Wydobyty materiał jest następnie poddawany obróbce termicznej i ekspandowaniu, w efekcie czego powstaje drobny oraz lekki granulat. Wykorzystanie perlitu jako materiału budulcowego nie zanieczyszcza więc środowiska naturalnego.

Izolacja

Perlit, będący głównym budulcem elementów ściennych, to materiał, który cechuje się świetnymi właściwościami izolacyjnymi. Dotyczy to m.in. izolacji dźwiękowej – perlit zabezpiecza użytkowników budynku przed uciążliwymi hałasami z zewnątrz. Oprócz dobrej izolacji dźwiękowej, perlit cechuje się również doskonałą izolacją cieplną – termoizolacja zapewnia mieszkańcom komfort użytkowania domu, zarówno w czasie wysokich, jak i niskich temperatur na zewnątrz. Dodatkowo, znakomita izolacja termiczna pozytywnie przekłada się na koszty utrzymania budynku, dlatego domy z perlitu to nieruchomości energooszczędne.

Szybkość budowy

Jedną z największych zalet technologii budowy nieruchomości z perlitu jest szybkie tempo wznoszenia budynku. Ściany domów z perlitu stawiane są z wykorzystaniem gotowych elementów, których fundamentalnym składnikiem jest perlit. Elementy te są doskonale dopracowane i łączone bez używania zaprawy, dlatego samo wznoszenie ścian zajmuje niewiele czasu. Domy z perlitu to innowacyjna technologia budowlana, dzięki której dom, do stanu deweloperskiego, można zbudować w bardzo krótkim czasie – nawet 3-6 miesięcy. Oprócz tego, budowa domu z perlitu odbywa się bez zaprawy, dlatego prace można realizować w niemal każdych warunkach pogodowych.

Domy z perlitu mają następujące wady:

Wady domu z perlitu

Mała ilość wykonawców

Wznoszenie domów z perlitu jest dość świeżym zjawiskiem, a sama technologia jest dość nowa. Z tego względu wadą domu z perlitu może być sama jego budowa, gdyż w Polsce mimo iż takie domy powstają, to wciąż niewielu wykonawców zajmuje się wznoszeniem takich budynków, co może się wiązać z długim okresem oczekiwania na realizację.

Niedostateczne poznanie technologii

Ze względu na to, że metoda budowania domów z perlitu jest nowa, to nie jest jeszcze ona bardzo dobrze poznana. Wciąż niewiele wiadomo na temat faktycznej trwałości takich budynków, ponieważ będzie ona znana dopiero po wielu latach użytkowania tego typu nieruchomości.

Cena

Cena wzniesienia budynku z perlitu zależy od różnych czynników, głównie jego bryły, liczby pięter oraz konstrukcji dachu. Duże znaczenie ma także stan wykończenia domu. Orientacyjne ceny gotowej parterowej nieruchomości o powierzchni 100 m2 i prostej bryle z dachem dwuspadowym wynoszą od 215 tys. zł do 440 tys. zł (dane z 2022 roku). Istnieje również możliwość wybudowania budynku przez własną ekipę wykonawców. Co ciekawe, do budowy domu wystarczy tylko zespół składający się z 5 robotników. Należy jednak pamiętać, że muszą oni wcześniej przejść specjalne szkolenie z budowania w tej technologii. Jeśli chodzi o koszt samodzielnej budowy to trudno go określić, gdyż bloczki z perlitu nie są materiałem ogólnodostępnym w żadnym sklepie budowlanym i trzeba je zamawiać bezpośrednio u producenta, który ustala cenę jego sprzedaży. Mimo to, całkowity koszt domu z perlitu będzie nieco wyższy niż koszt wybudowania domu w tradycyjną metodą.

Wady i zalety domu z perlitu - podsumowanie

Domy z perlitu w ostatnich latach mocno zyskały na popularności poza granicami Polski, jednak coraz częściej można je spotkać również i w naszym kraju. Czy budowa budynku w tej technologii to dobry wybór? Z pewnością ze względu na to, że to dość nowy i słabo sprawdzony pod względem wytrzymałości sposób budowy, taka inwestycja jest bez wątpienia obarczona pewnym ryzykiem. Mimo to, tego rodzaju budynki posiadają wiele zalet – mają wyjątkowo krótki czas realizacji, są proste do wzniesienia, a powstałe nieruchomości są bardzo ekonomiczne w użytkowaniu.

Bibliografia / Netografia

  • focus.pl, System 3E: nowoczesny dom w zasięgu ręki, Data odczytu: 2022.11.30
  • budowlane-warszawa.pl, System HCH, czyli dom z perlitu. Poznaj jego zalety!, Data odczytu: 2022.11.30
  • extradom.pl, Domy prefabrykowane z perlitu: poznaj innowacyjną technologię budowy domów, Data odczytu: 2022.11.30
zalety i wady domu z perlitu

Podziel się opinią!

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *