Szukaj

Wady i zalety domu od północy

Kupując działkę, zwracamy uwagę na wiele czynników. Jednym z nich jest położenie wjazdu względem stron świata. Czy działka z wjazdem i wejściem do domu od północy to dobry pomysł?

Dom od północy - zalety i wady

Posiadanie domu od północy wiąże się z wieloma zaletami:

Zalety domu od północy

Łatwy do znalezienia projekt domu

Większość gotowych projektów domu na rynku posiada pomieszczenia zaplanowane w „tradycyjny sposób”, czyli część rekreacyjną usytuowaną na południu, natomiast część „roboczą”, czyli spiżarnie, kuchnie, schowki – na północy. Posiadając działkę od strony północnej i chcąc rozplanować pomieszczenia w domu według klasycznego ułożenia łatwo będzie znaleźć gotowy projekt domu, którego nie trzeba będzie modyfikować.

Brak problemów z doświetleniem pomieszczeń

Dom z tradycyjnym rozkładem pomieszczeń nie ma problemów z ilością światła w pomieszczeniach. W salonie czy jadalni, czyli tam gdzie powinno światła być dużo, odpowiednie oświetlenie zapewnia naturalne światło słoneczne. W części północnej naturalnego światła jest mniej, ale w pomieszczeniach tam usytuowanych nie ma konieczności, aby było go dużo. W schowku czy spiżarni nie przebywa się długo, a jedynie odwiedza się te miejsca w celu wykonania jakieś czynności lub wzięcia potrzebnej rzeczy, dlatego na ten krótki moment można włączyć sztuczne źródło światła.

Mniejsze rachunki i ekologiczne rozwiązania

W domu z tradycyjnym rozkładem pomieszczeń, występuje nie tylko optymalne oświetlenie, ale również dobry rozkład temperatury. W części dziennej jest ciepło, dzięki czemu przyjemnie jest tam przebywać, w schowku czy spiżarni zaś jest na tyle chłodno, aby zapasy się nie psuły. Przy tradycyjnym rozmieszeniu pomieszczeń, zimą zyski ciepła od słońca będą w domu całkiem znaczne, dzięki czemu zużyje się mniej węgla, gazu lub oleju na ogrzewanie budynku, co jest ekologiczne oraz ekonomiczne.

Dom na działce z wjazdem od północy jest uznawany za najlepsze rozwiązanie względem usytuowania, ale nie znaczy to, że nie posiada on żadnych wad.

Wady domu od północy

Ograniczenia w wykonaniu części dziennej domu

Posiadając dom na działce z wjazdem od północy jesteśmy poniekąd zmuszeni do usytuowania części dziennej z tyłu domu, od strony południowej. Dlaczego? Otóż, pokoje położone od strony północy przez cały dzień są słabo doświetlone. Aby była w nich odpowiednia ilość światła, trzeba je doświetlać lampami. Jest to nienaturalne, mało korzystne dla oczu i generuje duże rachunki za prąd, jednak jest to konieczne, gdyż nikt nie chce siedzieć w ciemnym, ponurym pomieszczeniu. Salon czy jadalnia położona od strony północnej nie będzie zachęcała do przebywania w nim. Z tego powodu, część dzienną należy zlokalizować od południa. Ma to jednak również plusy, np. w postaci większej prywatności.

Wysokie temperatury w części dziennej

Z koniecznością usytuowania części dziennej od strony południowej wiążę się kolejną wadą, mianowicie wysokimi temperaturami panującymi w pomieszczeniu. Ponury, zimny i ciemny salon nie jest dobrym rozwiązaniem, ale salon w którym panuje zaduch i wysoka temperatura również nie jest przyjemny. Niestety, w okresie letnim, w bardzo ciepłe dni taka sytuacja może mieć miejsce. Oczywiście zdarza się to tylko w upalne dni, których w Polsce nie ma zbyt często i można sobie z tym radzić różnymi sposobami, np. poprzez stosowanie rolet.

Plusy i minusy domu od północy - podsumowanie

Tradycyjny układ pomieszczeń w domu nie wziął się znikąd. Dawniej, orientacja budynku bardzo mocno determinowała to, jaki pokój będzie się znajdował w poszczególnej części domu. Wynikało to z faktu, iż instalacje sanitarne oraz urządzenia nie były powszechnie stosowane i ludzie musieli sobie radzić z codziennymi problemami w inny sposób. Z tego względu przyjęło się, np. że kuchnia – w której powinien być chłód – ma być zlokalizowana od północnej strony, a salon – który powinien być ciepły i słoneczny  musi znajdować się od południa.

Wraz z postępem technologii, człowiek uniezależnił się od natury i może radzić sobie z problemami w inny sposób, np. stosując odpowiednie materiały budowlane, rozwiązania technologiczne czy urządzenia, jednak mimo to tradycyjny sposób rozmieszczenia pomieszczeń w domach nadal jest stosowany w większości projektów domów. Pozwala to bowiem na zwiększenie komfortu życia i sprawienie, że dom będzie bardziej energooszczędny.

W Polsce, za najlepszą opcję uważa się działkę z wjazdem od strony północy, gdyż pozwala to na stworzenie „części roboczej” domu blisko ulicy, a „części rekreacyjnej” z dala od drogi, w prywatnej przestrzeni, z tyłu domu. Prawdą jest, że takie rozwiązanie ma niemal same zalety. Należy jednak pamiętać, że decydując się na kupno własnej działki nie warto kierować się utartymi szlakami tylko wybrać taką, która nam się podoba i będzie spełniała nasze własne oczekiwania.

Bibliografia / Netografia

  • receptynadom.pl, Czy dobra działka musi mieć wjazd od północy?, Data publikacji: 2023.03.03, Data odczytu: 2024.01.26
plusy i minusy domu od północy

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *