Szukaj

Wady i zalety grzejników elektrycznych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów grzejników elektrycznych, które różnią się między sobą nie tylko właściwościami czy sposobem działania, ale także wadami i zaletami. W poniższym artykule omówione zostaną plusy i minusy dotyczące czterech najpopularniejszych typów grzejników elektrycznych - konwektorowego, olejowego, ceramicznego oraz termowentylatora.

Grzejniki elektryczne - zalety i wady

Do zalet grzejników elektrycznych zalicza się:

Zalety grzejników elektrycznych

Waga i mobilność

Niektóre grzejniki elektryczne charakteryzują się niewielkimi wymiarami oraz niską wagą, co sprawia, że można je w łatwy sposób przenosić pomiędzy pomieszczeniami i używać tam, gdzie w danym momencie potrzebujemy. Do lekkich i mobilnych grzejników należą: grzejnik konwektorowy oraz termowentylatory.

Szybkość działania i wydajność

Najbardziej wydajne pod względem wydajności są grzejniki olejowe oraz ceramiczne. Te dwa rodzaje długo utrzymują ciepło, przez co nadają się do długotrwałego ogrzewania pomieszczeń. Trzeba jednak pamiętać, że grzejniki ceramiczne pobierają przy tym bardzo dużo energii elektrycznej, dlatego pod względem energooszczędności nie są optymalnym rozwiązaniem.

Cena

Najtańsze rodzaje grzejników wśród opisywanych w artykule to grzejniki konwektorowe oraz termowentylatory. Ich niska cena sprawia, że cieszą się wysoką popularnością wśród konsumentów.

Bezpieczeństwo

Zewnętrzna powierzchnia grzejnika ceramicznego pozostaje chłodniejsza niż u innych grzejników, dzięki czemu są one bezpieczniejsze dla dzieci i zwierząt. Grzejniki olejowe również są bezpieczne, gdyż nie posiadają odsłoniętego elementu grzewczego.

Ciche działanie

Grzejniki olejowe oraz grzejniki konwektorowe charakteryzuje ciche działanie.

Oto niektóre z wad grzejników elektrycznych:

Wady grzejników elektrycznych

Waga i mobilność

Niektóre grzejniki elektryczne są toporne i ciężkie. Właściwość ta powoduje, że nie są przystosowane do przenoszenia w różne miejsca. Do mało mobilnych grzejników należą: grzejnik olejowy oraz grzejnik ceramiczny.

Szybkość działania i wydajność

Grzejniki olejowe i ceramiczne nagrzewają się długo, ale są wydajne. Termowentylatory oraz grzejniki konwektorowe nagrzewają się szybko, ale ich wydajność jest zdecydowanie niższa od dwóch pozostałych typów grzejników.

Cena

Grzejniki olejowe oraz ceramiczne są dość drogie. Warto jednak pamiętać, że w przypadku grzejników olejowych wyższa cena urządzenia może się zwrócić w przyszłości w postaci niższych rachunków, gdyż ten rodzaj grzejnika jest tani w eksploatacji.

Bezpieczeństwo

Elementy grzejnika konwektorowego oraz termowentylatora mogą się nagrzewać, dlatego istnieje ryzyko niebezpieczeństwa, gdy będą stosowane bez nadzoru w pobliżu dzieci i zwierząt. Oprócz tego, w grzejnikach konwektorowych ciągła cyrkulacja powietrza sprawia również, że roznoszony jest kurz i roztocza, co nie wpływa korzystnie na zdrowie alergików.

Hałas

Grzejniki ceramiczne oraz termowentylatory wytwarzają hałas podczas pracy.

Plusy i minusy grzejników elektrycznych - podsumowanie

Różnorodność grzejników elektrycznych dostępnych na rynku może powodować zagubienie u osób zupełnie niezaznajomionych w temacie ogrzewania elektrycznego. Trudno się temu dziwić, gdyż każdy rodzaj grzejnika posiada inne charakterystyczne dla siebie cechy, moc, sposób działania i przeznaczenie. Warto jednak pamiętać, że tak duża różnorodność ofert pozwala na wybranie urządzenia, które będzie jak najlepiej odpowiadało potrzebom domowników i spełniało ich wymagania. Z pewnością wspólną zaletą wszystkich rodzajów grzejników elektrycznych jest to, że są wygodne – nie dość, że zwykle zajmują mało miejsca to dodatkowo przy ich użytkowaniu odchodzi konieczność posiadania pomieszczenia do magazynowania opału drewna czy węgla. Grzejniki elektryczne są wręcz doskonałe, jeśli chcemy ogrzać dom czy mieszkanie o małej powierzchni lub potrzebujemy dodatkowego źródła ciepła w niektórych pomieszczeniach. Kolejną wspólną zaletą grzejników elektrycznych jest to, że nowe modele tych urządzeń posiadają bardzo stylowy design, który będzie świetnie wpasowywał się w nowoczesny wystrój wnętrz.
Podsumujmy informacje na temat poszczególnych, wspomnianych w tekście rodzajów grzejników:

Grzejniki konwektorowe zwane też konwekcyjnymi

To najpopularniejszy rodzaj grzejników elektrycznych. Składają się one zazwyczaj z grzałki oraz płyty grzewczej. Zasada ich pracy polega na wykorzystaniu konwekcji. Działają na zasadzie zasysania chłodnego powietrza i oddawania ciepłego. Najlepiej sprawdzają się w małej i średniej wielkości pomieszczeniach. Doskonale nadają się do ogrzewania całego pomieszczenia przez dłuższy czas, jednak są drogie w eksploatacji, gdyż ciepłe powietrze wydostające się z grzejnika kieruje się prosto na sufit, przez co część tego ciepła „ucieka”. Dużym plusem tych urządzeń jest to, że są bardzo ciche. Niestety, nie zawierają filtrów, przez co nie są przyjazne alergikom.

Grzejniki olejowe

Grzejniki olejowe są wypełnione olejem. To właśnie on jest nagrzewany po włączeniu i po nagrzaniu oddaje ciepło do pomieszczenia. Grzejniki olejowe nagrzewają się dość długo, ale w zamian dłużej utrzymują ciepło po wyłączeniu Sprawia to, że lepiej nadają się do długotrwałego ogrzewania pomieszczeń, zwłaszcza małych i średnich. Co prawda, urządzenia te są drogie, ale za to bardzo trwałe i efektywne, dzięki czemu mogą sprawnie pracować przez wiele lat. Ich minusem jest waga, przez co są mniej mobilne od innych grzejników.

Grzejniki ceramiczne

Urządzenia te wytwarzają ciepło za pomocą grzałek ceramicznych – na podczerwień lub konwektorowych. Mimo iż nagrzewają się powoli, to grzejniki ceramiczne charakteryzują się wysoką wydajnością i długim utrzymywaniem ciepła, dlatego są polecane do ogrzewania szczególnie średnich i dużych pomieszczeń. Ich zaletą jest również to, że ich zewnętrzne elementy nie nagrzewają się do wysokich temperatur, dzięki czemu są one bezpieczniejsze dla dzieci i zwierząt.

Termowentylatory zwane również nagrzewnicami lub potocznie – farelkami

Grzejniki te posiadają w swoim wnętrzu spiralkę z metalicznego włókna, która zostaje rozgrzana. Następnie powietrze jest wdmuchiwane na rozgrzany żarnik i uwalniane do pomieszczenia za pomocą wiatraczka. Sprzęt ten najlepiej sprawdza się w małych pomieszczeniach, gdyż jego wydajność jest zdecydowanie niższa od innych rodzajów grzejników. Ciepłe powietrze rozchodzi się szybko po wnętrzu, ale termowentylatory nie nadają się do utrzymywania ciepła w pomieszczeniu przez dłuższy czas. Dzieje się tak, z powodu iż grzejnik musi rozpoczynać swoją pracę za każdym razem, gdy temperatura w pomieszczeniu spada.

Bibliografia / Netografia

  • empik.pl, Grzejnik elektryczny – zalety i wady, https://www.empik.com/pasje/grzejnik-elektryczny-zalety-i-wady,128960,a, Data publikacji: 2022.11.11, Data odczytu: 2024.01.27
  • komputerswiat.pl, Grzejnik elektryczny – wszystko, co musisz o nim wiedzieć przed zakupem, https://www.komputerswiat.pl/poradniki/agd/grzejnik-elektryczny-wszystko-co-musisz-o-nim-wiedziec-przed-zakupem/r2hn2t0, Data publikacji: 2020.02.24, Data odczytu: 2024.01.27
plusy i minusy grzejników elektrycznych

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *