Szukaj

Wady i zalety umowy na wyłączność

Umowa na wyłączność z pośrednikiem nieruchomości to umowa zawierana między właścicielem nieruchomości a pośrednikiem nieruchomości. Określa ona, że właściciel udziela pośrednikowi wyłączności w zakresie poszukiwania kupca lub najemcy dla danej nieruchomości, czyli w określonym czasie właściciel nie może zatrudnić innego pośrednika nieruchomości ani samodzielnie prowadzić działań mających na celu znalezienie nabywcy lub najemcy dla swojej nieruchomości. Sprawdźmy wady i zalety tego rozwiązania.

Umowa na wyłączność - zalety i wady

Wśród najważniejszych zalet umowy na wyłączności bez wątpienia można wskazać:

Zalety umowy na wyłączność

Kompleksowe zajęcie się sprawą przez pośrednika

Pośrednik nieruchomości kompleksowo zajmuje się całym procesem sprzedaży. Sprawia to, że jego klient może zaoszczędzić sobie dużo obowiązków, nerwów i czasu, gdyż proces sprzedaży czy najmu domu lub mieszkania wiąże się z koniecznością załatwienia wielu formalności prawnych i administracyjnych. Jest to nie tylko czasochłonne, ale wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy, a pośrednik jest właśnie taką osobą, która ją ma. Agent krok po kroku, od początku do końca przeprowadzi całą procedurę sprzedaży lub najmu nieruchomości, dzięki czemu klient nie będzie musiał się niczym martwić.

Dużo większe zaangażowanie pośrednika

Zaangażowanie w promocję i skupienie na jednym obiekcie to kluczowe aspekty umowy na wyłączność. Pośrednik, mając pewność współpracy i otrzymania wynagrodzenia, może zwiększyć swoje zaangażowanie i poświęcić danej nieruchomości więcej czasu. Przekłada się to na szybsze znalezienie kupca lub najemcy dla nieruchomości.

Jedna osoba do kontaktu

Przy umowie na wyłączność osobą kontaktową jest tylko pośrednik, z którym podpisuje się umowę. Jest to duże ułatwienie, gdyż pozwala to uniknąć chaosu i sytuacji, gdy do klienta za każdym razem dzwoni inny agent z biura nieruchomości. Pośrednik, z którym ma się umowę na wyłączność orientuje się w całej sprawie i jest na bieżąco z wszystkimi działaniami. Oprócz tego, podpisując umowę na wyłączność, dostęp do mieszkania czy domu będącego przedmiotem transakcji dostaje tylko jedna osoba, co jest bezpieczne.

Możliwość uzyskania lepszej ceny

Wysokość wynagrodzenia pośrednika za wywiązanie się z obowiązków zapisanych w umowie najczęściej stanowi konkretny procent od ceny transakcyjnej. Z tego powodu, w przypadku sprzedaży nieruchomości, pośrednik, pracując na wyłączność, zadba, by nieruchomość sprzedać w odpowiedniej cenie, gdyż to od niej zależy wysokość jego wynagrodzenia.

Umowa na wyłączność to zobowiązanie, które posiada kilka wad:

Wady umowy na wyłączność

Określony czas trwania umowy i kary za jej wcześniejsze zerwanie

Umowy na wyłączność są zawierane na określony czas. Rzadko jest to krócej niż 3 miesiące, gdyż tyle realnie potrzeba na przygotowanie oferty, analizę rynku i znalezienie klienta. Najczęściej okres trwania umowy wynosi 3-6 miesięcy. Jeśli w tym czasie sprzedający postanowi zerwać umowę, zostaje obciążony karą umowną.

Ograniczenie co do wyboru pośrednika

Umowa na wyłączność wprowadza ograniczenia w wyborze pośrednika. Właściciel nieruchomości ryzykuje utratę szansy współpracy z innymi specjalistami. Tymczasem, może okazać się, ze wybrany przez sprzedawcę pośrednik, mimo początkowego dobrego wrażenia, nie jest kompetentny i nie potrafi znaleźć nabywcy na nieruchomość. W teorii, agentowi powinno zależeć na doskonałym wywiązywaniu się ze swoich obowiązków, gdyż od tego zazwyczaj zależy jego wynagrodzenie. W rzeczywistości jednak bywa z tym różnie i często pośrednicy, mimo umowy, nie starają się dostatecznie. W takiej sytuacji, sprzedający traci czas, gdyż cały proces sprzedaży znacznie się przeciąga.

Wysokie wynagrodzenie pośrednika

Umowa na wyłączność z pośrednikiem generuje wyższe koszty dla właściciela nieruchomości. Co prawda, konieczność zapłaty prowizji pośrednikowi w przypadku znalezienia nabywcy na własną rękę przez sprzedającego jest niedozwolona, to nadal dużo biur ją stosuje. Oprócz tego, pośrednik może ustalić w umowie zobowiązanie do ponoszenia kosztów związanych z podejmowanymi działaniami w celu realizacji umowy, takimi jak przygotowanie oferty, promocja, poświęcony czas. W takim przypadku, w sytuacji znalezienia klienta przez sprzedającego, agent ma prawo dochodzić odszkodowania.

Czasem zdarza się również, że wynagrodzenie dla pośrednika nieruchomości nie zależy od sprzedaży, czyli nie stanowi ustalonego procenta od ceny transakcji, a z góry ustaloną kwotę, która jest wypłacana niezależnie od tego, czy pośrednik znajdzie kupca na dom lub mieszkanie czy też nie.

Plusy i minusy umowy na wyłączność - podsumowanie

Umowa na wyłączność zawierana z pośrednikiem nieruchomości ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Bez wątpienia warto rozważyć wszystkie za i przeciw oraz porozmawiać z różnymi pośrednikami przed podjęciem decyzji o zawarciu takiej umowy. Dla pośrednika, umowa ta ma niemal same zalety. Dla drugiej strony jednak, wiąże się z pewnymi ograniczeniami oraz z wyższym wynagrodzeniem dla pośrednika, jednocześnie nie dając gwarancji sukcesu transakcji czy wysokiej efektywności agenta. Niemniej jednak, umowa na wyłączność jest korzystna dla obu stron – pośrednikowi daje pewność, że zostanie wynagrodzony za swoje usługi, a właściciel nieruchomości może skorzystać z doświadczenia profesjonalisty w procesie sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Przed podpisaniem umowy na wyłączność należy dokładnie zapoznać się z jej treścią i zrozumieć warunki umowy, zwłaszcza okres wyłączności oraz, w razie potrzeby, skonsultować się z prawnikiem.

Bibliografia / Netografia

  • freedom-nieruchomosci.pl, Umowa na wyłączność – argumenty za i przeciw, https://freedom-nieruchomosci.pl/blog/umowa-na-wylacznosc-za-i-przeciw/, Data publikacji: 2020.04.03, Data odczytu: 2024.01.28
  • morizon.pl, Umowa na wyłączność – 8 powodów, dla których warto ją podpisać, https://www.morizon.pl/blog/umowa-na-wylacznosc-z-posrednikiem-dlaczego-warto/, Data publikacji: 2021.08.25, Data odczytu: 2024.01.28
plusy i minusy umowy na wyłączność

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *