Szukaj

Wady i zalety inwestowania w garaże

O ile inwestowanie w mieszkania na wynajem jest jedną z najbardziej znanych i powszechnych metod inwestowania w nieruchomości, o tyle inwestowanie w garaże wciąż nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Dlaczego? Jakie są wady, a jakie zalety takich inwestycji?

Inwestowanie w garaże - wady i zalety

Kupno pod wynajem garaży i miejsc postojowych jest opłacalne z następujących powodów:

Zalety inwestowania w garaże

Niski próg wejścia

Jednym z największych plusów tej inwestycji jest brak konieczności dysponowania tak dużymi kwotami jak te, które są niezbędne do inwestowania w inne nieruchomości, np. mieszkania. Aby kupić mieszkanie na wynajem, konieczne są środki rzędu kilkuset tysięcy złotych, natomiast ceny garaży i miejsc postojowych zaczynają się już od kilkunastu tysięcy złotych. To duży plus dla osób, które nie dysponują odpowiednią ilością gotówki, aby kupić mieszkanie lub są początkujący w inwestowaniu.

Brak konieczności doglądania

Wynajmując mieszkanie inwestor musi o nie dbać. Regularne malowania czy wymiana sprzętów AGD to konieczność, aby lokal był atrakcyjny dla najemców. W przypadku garażu, taki problem nie występuje. Rzadko zdarza się również sytuacja, w której najemca zrobi w nim poważne szkody, wymagające kosztownej naprawy. W przypadku miejsc postojowych sprawa jest jeszcze prostsza, gdyż wszystkie prace wykonuje administrator budynku pod którym znajduje się garaż. Co więcej, często obecność inwestora nie jest wymagana nawet przy oglądaniu miejsca garażowego przez potencjalnego najemcę.

Bezpieczeństwo inwestycji

Inwestowanie w garaże na wynajem jest dość bezpieczne, zwłaszcza na tle innych inwestycji w nieruchomości. Przede wszystkim, w Polsce wciąż przybywa nowych samochodów, a duża liczba aut oznacza duże zapotrzebowanie na miejsca postojowe. Z tego względu, jeśli garaż znajduje się w dobrej lokalizacji, raczej nie będzie problemu ze znalezieniem jego najemcy. Odpada również problem z eksmisją nieuczciwych wynajmujących. Jeśli wynajmujemy komuś mieszkanie i osoba ta przestaje nam płacić, to bardzo często zdarza się, że mimo to ciężko jest się jej pozbyć z lokalu. W przypadku garażu, jeśli ktoś przestanie płacić za wynajem, można po prostu spróbować wezwać policję i doprowadzić do odholowania samochodu. Dodatkowo, tego typu inwestycje, można szybko upłynnić – garaż łatwiej sprzedać niż inne nieruchomości, np. mieszkania.

Należy mieć również świadomość z istnienia pewnych wad związanych z inwestowaniem w garaże:

Wady inwestowania w garaże

Trudności ze znalezieniem najemcy

Największą wadą inwestycji w garaże na wynajem może być ewentualna trudność w znalezieniu najemcy. Mimo że samochodów w Polsce przybywa, to w niektórych lokalizacjach znalezienie chętnych na garaż lub miejsce postojowe może się jednak okazać niełatwe i czasochłonne.

Podatek od nieruchomości

Kolejną wadą jest konieczność uiszczania od garażu podatku od nieruchomości, którego wysokość zależy od danej gminy. Kupując garaż należy zawsze upewnić się jak wysoki podatek od nieruchomości będziemy musieli płacić, gdyż w niektórych miastach w Polsce stawka podatku od garażu jest wielokrotnie wyższa niż stawka podatku od mieszkania.

Wady i zalety inwestowania w garaże - podsumowanie

Inwestowanie w garaże może być dość korzystne. Kluczowe jest jednak rozważne podejście do tematu i skrupulatne obliczenie opłacalności inwestowania w garaż w danej lokalizacji. Zysk od wynajmu garażu zależy oczywiście od stawek za wynajem, a te różnią się w zależności od miasta i miejsca, w którym garaż się znajduje. Średnio można liczyć na zysk od 100 zł miesięcznie na obrzeżach, do 500 zł w atrakcyjniejszych dzielnicach miast. Co prawda, w skali miesiąca, kwoty te nie są zbyt spektakularne, ale stanowią regularny przypływ gotówki. Sytuacja wygląda jeszcze lepiej, gdy inwestor posiada większą liczbę garaży. Ponadto, inwestycja w garaż jest świetnym sposobem zdobycia doświadczenia, które przyda się później, jeśli zechcemy zajmować się inwestowaniem w droższe nieruchomości, np. w mieszkania.

Bibliografia / Netografia

  • listaprzetargow.pl, Inwestowanie w garaże i miejsca postojowe, Data odczytu: 2022.11.30
  • fridomania.pl, Inwestowanie w garaże okiem praktyka, Data odczytu: 2022.11.30
zalety i wady inwestowania w garaże

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *