Szukaj

Wady i zalety farby ceramicznej

Farba ceramiczna ma swoje wady i zalety, przy czym tych drugich jest zdecydowanie więcej. Na początek warto jednak wyjaśnić, czym tak naprawdę jest farba ceramiczna. Otóż jest to nic innego jak farba lateksowa lub akrylowa wzbogacona o mikroskopijne drobinki ceramiczne - to właśnie ten komponent sprawia, że farba nie ma sobie równych, jeśli chodzi o trwałość. Poza tym taka farba charakteryzuje się podwyższoną zawartością żywic i często dodatkiem innych substancji, które nadają jej szczególnych właściwości. Dlaczego warto pomalować ściany farbą ceramiczną?

Farba ceramiczna - zalety i wady

Farba ceramiczna ma wiele plusów, które rekompensują wysoką cenę produktu. Dlaczego coraz więcej osób sięga po tej rodzaj farby?

Zalety farby ceramicznej

Wysoka trwałość

„Terminator” wśród farb – takie określenie farby ceramicznej z pewnością nie jest przesadzone. Tego rodzaju farby tworzą dość twardą i wytrzymałą powłokę, co zmniejsza ryzyko powstawania odprysków w razie uszkodzenia mechanicznego (np. uderzenia piłką). Co więcej, z uwagi na właściwości hydrofobowe farba nie chłonie wilgoci ani płynnych zabrudzeń, dzięki czemu ściana nawet po dłuższym czasie wygląda jak świeżo po malowaniu.

Odporność na zmywanie

Ściana pomalowana farbą ceramiczną dobrze znosi mycie i szorowanie, nawet z użyciem detergentów czy środków do dezynfekcji. Wysokiej jakości farba pozwala usunąć nawet trudne plamy, np. z wina, barszczu, ketchupu czy musztardy. Dzięki temu taka farba doskonale sprawdzi się w miejscach szczególnych narażonych na zabrudzenia, takich jak:

  • kuchnia, np. ściany nad blatem i kuchenką;
  • pokój dziecka;
  • korytarz i hol;
  • miejsca publiczne, np. szpitale, szkoły, urzędy.

Estetyczne wykończenie

Wysokiej klasy farby ceramiczne zapewniają znakomite krycie już po dwóch warstwach (choć to zależy również od wyjściowego koloru ściany i stanu powierzchni). Niemniej niezależnie od ilości warstw, ściany pomalowane takimi farbami zazwyczaj zyskują równomierny kolor, który zachowuje swoją intensywność na długie lata. Farby ceramiczne nie żółkną, nie blakną i nie ulegają przebarwieniom od plam czy mycia, więc można zapomnieć o konieczności częstego odświeżania ścian.

Bogata kolorystyka

Farby ceramiczne zawierają różnorodne pigmenty, które w zależności od nasycenia pozwalają uzyskać rozmaite odcienie. Producenci oferują szeroką gamę kolorów: od pastelowych i jaskrawych, przez klasyczne, aż po intensywnie ciemne. Dzięki temu farby ceramiczne sprawdzą się w różnych stylach wnętrza i pomieszczeniach.

Dobry, przyjazny dla alergików skład

W produkcji farb ceramicznych ogranicza się zawartość potencjalnie szkodliwych lotnych związków organicznych oraz substancji alergizujących. Dodatkowo niektóre farby zawierają dobroczynne składniki, które chronią przed rozwojem pleśni, grzybów i bakterii czy oczyszczają powietrze z formaldehydu. Tego rodzaju farby mogą również wykazywać właściwości antystatyczne, dzięki czemu na ścianach nie osadza się kurz z roztoczami. Z uwagi na bezpieczny skład i korzystne właściwości farby ceramiczne można bezpiecznie stosować w pokojach dziecięcych, szkołach, przedszkolach czy żłobkach.

Stosunkowo łatwe malowanie

Farby ceramiczne mają dość gęstą konsystencję, dzięki czemu nie chlapią zbyt mocno i nie spływają z wałka. Nadają się do malowania różnymi narzędziami (wałek, pędzel, pistolet natryskowy), a dzięki dobremu kryciu praca przebiega szybko i bez przykrych niespodzianek. Z uwagi na dość łatwą aplikację nie trzeba wzywać fachowca i można pomalować ściany samodzielnie. Farba ceramiczna nie wymaga przy tym dużego doświadczenia, choć niewątpliwie smykałka do prac remontowych usprawni malowanie.

Uniwersalne zastosowanie

Farby ceramiczne pozwalają uzyskać trwałą i estetyczną powłokę na różnego rodzaju powierzchniach. Za ich pomocą można pomalować ściany wykończone tynkiem (cementowo-wapiennym, gipsowym) lub płytami kartonowo-gipsowymi, a także ściany betonowe czy pokryte tapetą. Po odpowiednim przygotowaniu podłoża farbę można nanosić również na powierzchnie metalowe, drewniane czy kamienne.

Farba ceramiczna jest produktem niemal doskonałym, jednak ma pewne minusy. Co trzeba wziąć pod uwagę, planując pomalowanie mieszkania taką farbą?

Wady farby ceramicznej

Wysoka cena

Osoby, które chcą pomalować farbą ceramiczną całe mieszkanie lub dom, muszą przygotować się na dość duży wydatek. Za 2,5 litra farby trzeba zapłacić w granicach 70-130 złotych, tymczasem puszka 5-litrowa kosztuje od 150 do 200 złotych. Warto jednak wziąć pod uwagę, że farba ceramiczna jest dość wydajna i dobrze kryje (z reguły producenci deklarują, że wystarczy jedna lub dwie warstwy).

Trudności z usunięciem

Farba ceramiczna tworzy na ścianę twardą i bardzo odporną powłokę. Jest to oczywiście zaleta, ale nie wtedy, kiedy trzeba zdrapać lub zmatowić farbę, np. w celu przemalowania pomieszczenia. Ze względu na problematyczne usuwanie powłoki malarskiej warto zatem sięgać po kolory uniwersalne, które nie znudzą się po krótkim czasie. Poza tym podczas malowania należy dobrze zabezpieczyć inne powierzchnie (zwłaszcza okna, drzwi i podłogi), co pozwoli uniknąć mozolnego usuwania plam z zakamarków.

Mniej paroprzepuszczalna niż inne rodzaje farb

Farby ceramiczne przepuszczają parę wodną i umożliwiają cyrkulację powietrza (czyli innymi słowy pozwalają ścianom „oddychać”), jednak słabiej niż chociażby farby akrylowe. Z tego względu należy unikać stosowania farb ceramicznych w strefach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą np. w okolicach prysznica lub wanny.

Niejednoznaczny efekt wykończenia

Nie jest to co prawda poważna wada, jednak warto wiedzieć, że farby ceramiczne mogą zapewniać nieokreślony efekt wykończenia. Zwykle powierzchnia pomalowana taką farbą staje się matowa, jednak przy odpowiednim świetle można dostrzec lekki połysk. Nie jest to głęboki mat, jaki można uzyskać przy pomocy dobrej jakości farb lateksowych.

Plusy i minusy farby ceramicznej - podsumowanie

Dzięki farbom ceramicznym można uzyskać bardzo wytrzymałą, trwałą i odporną na mycie powłokę. Z uwagi na swoje właściwości tego rodzaju farba doskonale nadaje się do pomieszczeń narażonych na intensywne użytkowanie oraz powstawanie plam z jedzenia czy picia, takich jak domowa kuchnia czy restauracja. Bezpieczny skład sprawia, że farbę ceramiczną można z powodzeniem zastosować w pokoju alergika oraz w takich miejscach jak szpitale, szkoły czy żłobki. Wprawdzie wysoka cena może zachęcać do wyboru tańszych farb, jednak ze względu na dobre krycie, wydajność i łatwą aplikację ostateczny koszt malowania może być niższy niż zakładano.

Bibliografia / Netografia

  • mgprojekt.pl, Farba ceramiczna: cena, opinie, wady i zalety, https://www.mgprojekt.com.pl/blog/farba-ceramiczna/, Data publikacji: 2023.03.03, Data odczytu: 2023.04.18
  • zanimzbudujesz.pl, Farba ceramiczna – wady i zalety oraz zastosowanie farby ceramicznej, https://zanimzbudujesz.pl/farba-ceramiczna/, Data odczytu: 2023.04.18
  • extradom.pl, Sulyma D., Farba ceramiczna – co to jest i gdzie sprawdzi się farba ceramiczna?, https://www.extradom.pl/porady/artykul-farba-ceramiczna-co-to-jest-i-gdzie-sprawdzi-sie-farba-ceramiczna, Data publikacji: 2021.04.01, Data odczytu: 2023.04.18
  • home.morele.net, Wąsowicz J., Farba ceramiczna, czyli jaka? Wady i zalety farby ceramicznej oraz jej zastosowanie, https://home.morele.net/poradniki/farba-ceramiczna/, Data odczytu: 2023.04.18
plusy i minusy farby ceramicznej

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *