Szukaj

Wady i zalety inwestowania w mieszkania w wieżowcach

Zakup mieszkania w wieżowcu jednych kusi, innych wręcz odrzuca. Jakie są mocne i słabe strony takiej inwestycji? Wynikają one głównie z wad i zalet, które posiadają wysokie budynki.

Inwestowanie w mieszkania w wieżowcach - zalety i wady

Chociaż wysokie budynki mieszkalne, czyli wieżowce, często budzą negatywne skojarzenia, to tego typu rozwiązanie ma również swoje zalety:

Zalety inwestowania w mieszkania w wieżowcach

Widoki

Z mieszkań na najwyższych piętrach wieżowca najczęściej rozpościera się niesamowity widok na całe miasto. To niemal tak, jakby patrzeć na nie z lotu ptaka. Taki widok z okna będzie zapierał dech w piersiach nie tylko w dzień, ale i w nocy, kiedy miasto jest oświetlone tysiącami lamp i świateł. Oprócz tego, wieżowce często posiadają okna wielkoformatowe i okna panoramiczne. Oznacza to dobre doświetlenie pomieszczeń i jeszcze lepsze możliwości podziwiania widoków z góry.

Cisza

Chociaż wieżowce zazwyczaj położne są w centrum miast to w mieszkaniach na wyższych kondygnacjach zazwyczaj jest cicho. Dotyczy to oczywiście hałasów dochodzących z ulicy, gdyż dźwięki pochodzące z sąsiednich mieszkań nadal mogą być problemem.

Większa prywatność

Czy w budynku, w którym znajduje się kilkadziesiąt mieszkań można mówić o prywatności? Tak, a przynajmniej w pewnym sensie. Chodzi o to, że w odróżnieniu od mieszkań w niskich blokach lub na parterze, nie mamy naprzeciwko okien, wobec czego nikt nie zagląda nam do wnętrza lokalu.

Lokalizacja

Wieżowce zazwyczaj powstawały na osiedlach, które są usytuowane w centrum miast lub niedaleko od centrum. Oznacza to, że w pobliżu budynku są liczne sklepy, placówki edukacyjne, przychodnie, miejsca rozrywki, punkty usługowe i dobrze rozwinięta lokalizacja.

Mieszkaniom na najwyższych piętrach nie brakuje wad. Do najczęściej wymienianych należą:

Wady inwestowania w mieszkania w wieżowcach

Ciśnienie wody

W wielu starych wieżowcach często znajdują się przestarzałe instalacje i rury. Oprócz tego, w lecie, gdy ciśnienie wody w rurach jest niższe, to jest to szczególnie mocno odczuwalne w mieszkaniach położnych na wysokich kondygnacjach w wieżowcach.

Hałas

W wieżowcu ze wszystkich stron otaczają nas sąsiedzi. Może to powodować, że będziemy słyszeć głośne i uciążliwe odgłosy dochodzące z ich mieszkań. Problem ten dotyczy jednak tylko starych wieżowców. Obecnie, w nowych budynkach tego typu, ściany wykonuje się z materiałów o odpowiedniej izolacyjności akustycznej, które skutecznie tłumią niechciane dźwięki.

Ogrzewanie

Mieszkania położone w środkowych częściach budynku z reguły mają dość stabilną temperaturę. Problem z temperaturą zaczyna się, kiedy lokal znajduje się na samym szczycie wieżowca lub jest ulokowane na narożnikach budynku. W tego typu mieszkaniach zimą może być bardzo zimno, a latem bardzo gorąco.

Bezpieczeństwo dzieci i zwierząt

Mieszkańcy lokali położonych na wyższych piętrach wieżowca muszą nieustannie mieć oczy dookoła głowy, jeśli posiadają dzieci lub zwierzęta. Chodzi o to, by nie wypadły one przez okno. Aby temu zapobiec, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie okien i balkonów.

Plusy i minusy inwestowania w mieszkania w wieżowcach - podsumowanie

Lokale w wieżowcach mają swoje wady i zalety, które bezpośrednio wpływają na to, czy kupowanie mieszkania w wysokim budynku okaże się dobrą czy też słabą inwestycją. Jak to zazwyczaj bywa, nie można jednoznacznie stwierdzić, czy taki pomysł na zainwestowanie pieniędzy będzie korzystny pod względem finansowym. Istnieją bowiem ludzie, którzy z chęcią wynajmą takie mieszkanie, a istnieją również osoby, które za nic w świecie nie wprowadziłyby się do tego typu lokalu. Wszystko zależy od tego, czy uda nam się znaleźć tych pierwszych.

Bibliografia / Netografia

  • 123budujemy.pl, Zalety i wady mieszkania w wieżowcu., Data publikacji: 2019.02.26, Data odczytu: 2023.01.15
  • remax-gold.pl, Mieszkania w wieżowcu – jakie są zalety i wady?, Data publikacji: 2016.04.22, Data odczytu: 2023.01.15
  • mieszkanie.pl, Czy warto kupić mieszkanie w wieżowcu?, Data publikacji: 2022.03.10, Data odczytu: 2023.01.15
  • rynekpierwoty.pl, Fakty i mity o mieszkaniu w wysokim budynku, Data publikacji: 2021.04.19, Data odczytu: 2023.01.15 
inwestowanie w mieszkania w wieżowcach wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *