Szukaj

Wady i zalety mieszkania w bliźniaku

Domy bliźniacze, potocznie zwane "bliźniakami" mają formę dwóch budynków, które do siebie przylegają i posiadają jedną wspólną ścianę. Najczęściej budynki takie mają lustrzany układ wnętrz. Mieszkanie w takim typie nieruchomości posiada zarówno wady i jak zalety. Zobaczmy, jakie.

Mieszkanie w bliźniaku - zalety i wady

Oprócz wad, mieszkanie w bliźniaku posiada również mnóstwo zalet, np.:

Zalety mieszkania w bliźniaku

Niższe koszty budowy domu

Budując dom bliźniak zyskujemy na kosztach wykonania dachu, kosztach robocizny i kosztach wykonaniem przyłączy. Wydatki te dzielą się bowiem na dwie rodziny. Oprócz tego, zaoszczędzić można zarówno na etapie ich budowy, jak i eksploatacji, gdyż bilans energetyczny bliźniaka w porównaniu z jednorodzinnym domem wolnostojącym jest dużo lepszy.

Możliwość budowy na mniejszej działce

Niewątpliwą zaletą domów w zabudowie bliźniaczej jest to, że świetnie się sprawdzają na wąskich działkach. Działka może być węższa i mniejsza niż w przypadku domu wolnostojącego. Poza tym, budowa bliźniaka jest możliwa zarówno na dwóch sąsiadujących, jak i wspólnej działce.

Bezpieczeństwo

Mieszkanie w bliźniaku niewątpliwie daje też poczucie bezpieczeństwa. W czasie naszej nieobecności, np. podczas wakacji, naszego domu pilnuje druga rodzina. Zmniejsza to ryzyko włamania i kradzieży. W przypadku, gdy w drugiej połowie bliźniaka mieszka nasza rodzina lub przyjaciele to stwarza to okazje do częstych, spontanicznych spotkań bez konieczności przemieszczania się samochodem.

Do najpoważniejszych wad mieszkania w bliźniaku należą:

Wady mieszkania w bliźniaku

Bliskość sąsiadów

Dom kojarzy się z dużą prywatnością. Niestety, w przypadku bliźniaka sprawa ta wygląda nieco inaczej – w końcu jeden lokal posiada z drugim lokalem wspólną ścianę. Bliskość sąsiadów może się wiązać z hałasem, szczególnie jeśli sąsiedzi prowadzą inny tryb życia niż my. Problem dotyczy również podwórka, na którym uciążliwy może być zapach grilla czy dzieci lub zwierzęta biegające przed domem.

Problem w remontach zewnętrznych

Wygląd zewnętrzny obu części bliźniaka nie może się za bardzo różnić. Nie można pomalować połowy domu na jeden kolor, a połowy na drugi kolor. To samo dotyczy również dachu. Z tego powodu, sąsiedzi muszą wspólnie ustalać kwestie dotyczące remontów zewnętrznych.

Brak okien w jednej ze ścian

Mieszkając w bliźniaku należy liczyć się z tym, że z jednej strony domu (w tej, która łączy nasz lokal z lokalem sąsiad) nie będzie możliwości zamontowania okien. Z tego względu, wzdłuż takiej ściany zazwyczaj zachodzi konieczność zlokalizowania klatki schodowej, garażu lub ewentualnie łazienki. Jest to pewne ograniczenie co do zagospodarowania i zaplanowania powierzchni wnętrza.

Plusy i minusy mieszkania w bliźniaku - podsumowanie

Dom bliźniak to kompromis pomiędzy mieszkaniem w bloku, a jednorodzinnym domem wolnostojącym. Bliźniaki gwarantują komfort zbliżony do domów jednorodzinnych. Rozwiązanie to ma swoje wady i zalety przedstawione powyżej. Taki sposób życia z pewnością nie jest dla każdego. Dużo zależy od tego, jakie są relacje pomiędzy rodzinami mieszkającymi w dwóch częściach bliźniaka. W przypadku złych relacji między rozdzielonymi tylko ścianą sąsiadami, mieszkanie w bliźniaku może być czasem niemal niemożliwe, a na pewno nieprzyjemne. Warto jednak pamiętać, że w bliźniaku mogą zamieszkać spokrewnione ze sobą rodziny. W związku z tym, bez problemu możliwe jest mieszkanie wielopokoleniowe.
Mieszkanie w bliźniaku może być korzystną opcją dla osób, które chcą żyć w domu, ale niekoniecznie mają fundusze na zakup lub budowę wolnostojącego domu jednorodzinnego. Bliźniaki bowiem są nieco tańsze niż takie nieruchomości, a poza tym, niektóre koszty można rozłożyć na dwie rodziny zamieszkujące budynek.

Bibliografia / Netografia

  • sadurscy.pl, Dom bliźniak. Poznaj wady i zalety tego typu nieruchomości, Data publikacji: 2016.03.15, Data odczytu: 2023.01.15
  • jakbudowac.pl, Dom bliźniak – najważniejsze wady i zalety, które pomogą Ci podjąć decyzję, Data publikacji: 2020.12.14, Data odczytu: 2023.01.15
  • krn.pl, Poznaj wady i zalety „bliźniaków”, Data publikacji: 2021.12.17, Data odczytu: 2023.01.15 
dom bliźniak wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *