Szukaj

Wady i zalety inwestycji w ziemię budowlaną

Lokowanie kapitału w nieruchomościach to od wielu lat jeden z najlepszych sposób na zabezpieczenie swoich pieniędzy przed inflacją oraz na zdobycie możliwości pomnożenia gotówki. Chociaż większość osób najchętniej inwestuje w mieszkania na wynajem, to sporą popularnością cieszy się też inwestowanie w nieruchomości gruntowe, w tym w ziemię budowlaną.

Inwestycja w ziemię budowlaną - zalety i wady

Inwestycja w ziemię budowlaną posiada istotne zalety, które sprawiają, że ten rodzaj lokowania pieniędzy jest bardzo popularny wśród inwestorów.

Zalety inwestycji w ziemię budowlaną

Stosunkowo bezpieczna inwestycja

Inwestycja w ziemię jest specyficznym rodzajem inwestycji, gdyż grunty to coś czego nie można wyprodukować. Nie przybywa ich, a wręcz przeciwnie – ubywa. Przykładowo – liczbę mieszkań można łatwo zwiększyć budując kolejne, coraz to wyższe budynki. Z ziemią nie można natomiast czegoś takiego zrobić – a co więcej, zwiększa się liczba osób chętnych ją kupić, na użytek prywatny, czy pod budowę jakiegoś obiektu. Biorąc pod uwagę powyższe fakty, w dłuższej perspektywie ziemia niemal zawsze nie traci, a nawet zyskuje na wartości. Dodatkowo, działka nie wymaga ciągłej obserwacji, a koszty jej utrzymania – w przeciwieństwie do lokali czy domów – są bliskie zera. To wszystko sprawia, że inwestycję w ziemię uważa się za jedną z najbezpieczniejszych form lokowania pieniędzy.

Duża ilość możliwości podniesienia wartości gruntu

Sposobów na podniesienie wartości gruntu jest co najmniej kilka. Najbardziej poszukiwane są działki budowlane, czyli takie na których można budować. Za taką działkę można uzyskać dużo pieniędzy, ale trzeba pamiętać, że równie sporo trzeba będzie na nią najpierw wydać. Aby zwiększyć ilość zysków, można jednak kupić dużą działkę budowlaną i podzielić ją na mniejsze działki budowlane pod budownictwo jednorodzinne, a następnie sprzedać każdą z nich osobno, za łącznie wyższą cenę. Można również zrobić coś zupełnie odwrotnego, czyli kupić kilka mniejszych działek położonych koło siebie i scalić je w jeden większy teren, którym zainteresuje się duży inwestor szukający terenów. Kolejnym pomysłem na zysk dzięki kupieniu gruntu jest oddanie działki w dzierżawę. Warto bowiem wiedzieć, że dzierżawione mogą być nie tylko grunty rolne, ale i grunty położone w atrakcyjnych lokalizacjach ze względu na natężenie ruchu. Jeszcze innym sposobem na pomnożenie kapitału jest postawienie na działce obiektu przynoszącego zyski. Oczywiście nie może to być zakład przemysłowy, który można wybudować tylko na działce inwestycyjnej, ale mały domek letniskowy na wynajem w sezonie już jak najbardziej tak.

Inwestycja w ziemię budowlaną cechuje się następującymi wadami:

Wady inwestycji w ziemię budowlaną

Konieczność dokładnego przeanalizowania inwestycji

Inwestycja w ziemię budowlaną wymaga bardzo dokładnego przeanalizowania wielu czynników, które mają wpływ na opłacalność lub nieopłacalność tego działania. Zakup dobrego, atrakcyjnego gruntu to dość trudna sprawa, która wymaga od inwestora wiedzy m.in. z zakresu prawa. W celu oceny potencjalnych zysków i strat, które może przynieść inwestycja, należy przede wszystkim sprawdzić status prawny działki – np. to czy nie ciążą na niej długi lub służebności. Oprócz tego, trzeba skontrolować zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Pozwoli to upewnić się, czy w pobliżu działki nie powstaną wkrótce obiekty podnoszące lub obniżające jej wartość. Dodatkowo, konieczne jest sprawdzenie, czy działkę da się zagospodarować w zaplanowany sposób. Chodzi o to, aby upewnić się np. czy możliwe będzie jej podzielenie, czy działka ma odpowiedni kształt, aby postawić na niej zaplanowany budynek oraz czy nie występuje podmakanie terenu.

Konieczność zgromadzenia wysokiego kapitału początkowego

Jedną z największych wad inwestowania w ziemię jest konieczność zgromadzenie stosunkowo wysokiego kapitału początkowego. Grunty w zależności od rodzaju osiągają różne ceny, jednak ziemie budowlane są jednymi z najdroższych. Mimo to, kapitał konieczny do inwestycji w działkę i tak będzie o wiele mniejszy niż ten potrzebny do inwestycji w mieszkanie czy dom.

Brak możliwości szybkiego zysku

Zakup ziemi to nie jest inwestycja dobra dla osób, którym zależy na szybkim zysku. Oczywiście to, jak szybko uda się pomnożyć swoje pieniądze zależy od tego jaki plan mamy na daną działkę, jednak w ogólnym rozrachunku na zyski trzeba poczekać nieco dłużej niż np. w przypadku zakupu nieruchomości mieszkalnej, szybkiego wyremontowania jej i sprzedaży.

Plusy i minusy inwestycji w ziemię budowlaną - podsumowanie

Przy odpowiedniej uważności przy zakupie, inwestycja w ziemię budowlaną jest naprawdę bardzo dobrym pomysłem, który może przynieść duże zyski. Aby tak jednak było trzeba dobrze przemyśleć cel inwestycji i czas, jaki chcemy na nią poświęcić. Przykładowo – jeśli nie zależy nam na szybkim pomnożeniu kapitału a jedynie na jego zabezpieczeniu, to warto nabyć działkę budowlaną, położoną w miastach lub na terenach podmiejskich, które bardzo szybko się rozwijają. Taka inwestycja w grunt nie wymaga żadnego zaangażowania, jest bezpieczna i istnieje duże prawdopodobieństwo wzrostu wartości działki. Jeżeli zaś chcemy szybko odzyskać i pomnożyć włożony w inwestycję kapitał to lepszym wyborem może okazać się zakup dużej działki, podzielenie jej na kilka mniejszych, zapewnienie uzbrojenia i dostępu do drogi publicznej, a następnie sprzedaż każdej z nich.

Decydując się na inwestowanie w działki budowlane należy jednak bardzo dokładnie przeanalizować wszystkie czynniki, które mają wpływ na jej wartość. Najważniejsze to stan prawny, stan lokalnego rynku nieruchomości oraz lokalizacja działki i wszelkie związane z nią aspekty, np. stan geologiczny gruntów (czy nie są narażone na powodzie), odległości od dróg publicznych, miast i terenów turystycznych, czy planowane inwestycje w pobliżu. Pominięcie tych danych może sprawić, że po już zakupie gruntów okaże się, że działka posiada szereg wad, które obniżają jej wartość rynkową i sprawiają, że inwestycja była nieopłacalna.

Bibliografia / Netografia

  • magazyninwestora.pl, Inwestycja w ziemię – czy warto kupić działkę budowlaną?, https://magazyninwestora.pl/inwestycja-w-ziemie, Data odczytu: 2023.07.11
plusy i minusy inwestycji w ziemię budowlaną

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *