Szukaj

Wady i zalety korka na ścianie

Powierzchnie korkowe wielu osobom kojarzą się z popularnymi tablicami korkowymi, na których można przywieszać pinezkami papierowe kartki z różnego rodzaju notatkami. Tymczasem, korek to praktyczny materiał, który można zastosować do wykończenia podłóg, jak i ścian. Posiada on dużo zalet i stosunkowo mało wad.

Korek na ścianie - zalety i wady

Korek na ścianie posiada niewiele wad. Zupełnie inaczej jest z zaletami. Ten materiał ma ich mnóstwo!

Zalety korka na ścianie

Doskonały w każdym pomieszczeniu

Ludzie wykorzystują korki w różny sposób – np. do pokrywania całych ścian, do robienia ozdobnych wstawek na ścianach lub do tworzenia kreatywnych tablic w pokoju dziecka, do której będzie ono mogło przypinać swoje rysunki. Tak naprawdę korek jest idealnym materiałem na ścianę do niemal każdego pomieszczenia. Często spotyka się go w korytarzach i przedpokojach, gdyż stanowi estetyczną okładzinę, skutecznie chroniącą ścianę przed zabrudzeniem. Nadaje się również do pokoju – dziecięcego, sypialni, salonu czy każdego innego. Dzięki nim, pomieszczenie staje się przytulne i ciepłe. Korek jest na tyle uniwersalny, że można stworzyć z nim zarówno nowoczesne, jak i klasyczne aranżacje. Co ciekawe, korek, ze względu na niską nasiąkliwość, nadaje się również na ściany w pomieszczeniach „mokrych”, czyli w kuchni i łazience. Warto go jednak dodatkowo zaimpregnować specjalnym lakierem.

Naturalny i ekologiczny materiał

Korek to rodzaj okładziny ściennej, która jest wykonana z naturalnego surowca, pozyskiwanego z dębu korkowego. Ścięta, martwa kora jest przez określony czas suszona, a następnie poddawana obróbce, w wyniku której powstaje materiał podobny do drewna. Dzięki temu, że jest on naturalny to jest zdrowy dla alergików i poprawia mikroklimat we wnętrzu. Dodatkowo, wytwarzanie korka nie jest działaniem negatywnym dla przyrody. Korę ścian się wyłącznie z dojrzałych drzew mających co najmniej 25-30 lat i to tylko wtedy, gdy jej warstwa jest odpowiednio gruba i nie spowoduje to zniszczeń drzewa.

Dostępny w wielu wzorach i kolorach

Korek ma specyficzną nieregularną teksturę, która sprawia, że każda wykonana z niego płyta czy tapeta jest niepowtarzalna. Najpopularniejszy jest materiał w naturalnym kolorze przypominającym drewno. Położony na ścianie tworzy alternatywę dla boazerii drewnianej, a więc doskonale pasuje do wnętrz w każdym stylu. Można jednak zdecydować się na inne kolory – korek na ścianę dostępny jest bowiem w wersji barwionej. Niezwykle elegancko prezentuje się np. biały korek na ścianie, który imitując trochę białą boazerię sprawdza się w szczególności we wnętrzach retro, rustykalnych oraz urządzonych w stylu skandynawskim. Do wnętrz nowoczesnych warto wybrać czarny korek na ścianę lub szary, który ze względu na fakturę będzie przypominał surowy beton. Panele korkowe dostępne są również w żywych barwach – pomarańczowym, czerwonym, żółtym, zielonym, niebieskim itp. Taki kolorowy korek na ścianę ożywi wnętrze np. minimalistycznego salonu lub będzie ciekawą ozdobą pokoju dziecięcego. Płytki są dostępne w kilkudziesięciu wzorach o różnej kolorystyce, sposobie wykończenia powierzchni i fakturze dekoracyjnej. Płytki korkowe mogą mieć barwę naturalną (beż i brąz), być woskowane lub malowane. W przypadku malowanych warstwa farby może pokrywać jednolicie całą płytkę (przy zachowaniu faktury korka) lub jedynie warstwę spodnią, możliwe jest też wybarwienie warstwy spodniej na inny kolor, a warstwy dekoracyjnej na inny. Najczęściej spotykane barwy korka na ścianę to zieleń, czerwień, biel i czerń. Płytki naturalne można malować lakierami oraz bejcami do drewna materiałów drewnopodobnych.

Łatwa pielęgnacja

Korek na ścianie długo utrzymuje atrakcyjny wygląd i jest prosty w pielęgnacji. Dzięki właściwościom antystatycznym nie przyciąga kurzu, dlatego, aby go odświeżyć, wystarczy raz na jakiś czas delikatnie przetrzeć go miękką ściereczką zwilżoną wodą z niewielką ilością łagodnego detergentu. Aby korek wyglądał doskonale przez wiele lat, warto pokryć go warstwą lakieru. Można to zrobić własnoręcznie. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć powinien być to lakier akrylowy lub winylowy, który wzmocni naturalną zdolność korka do nieprzemakania, natomiast w pomieszczeniach suchych – impregnat z wosku pszczelego, który dodatkowo zwiększy odporność materiału na uszkodzenia mechaniczne.

Świetna izolacja termiczna i akustyczna

Jedną z najważniejszych właściwości korka jest jego zdolność do izolacji akustycznej i izolacji termicznej. Ściany pokryte korkiem tłumią dźwięki, dlatego są idealnym i skutecznym materiałem do wygłuszania pomieszczeń. Oprócz tego, korek doskonale chroni ściany przed przenikaniem chłodu, a samo pokrycie jest miłe i ciepłe w dotyku, co stwarza wrażenie przytulności i ciepła w pomieszczeniu. Oczywiście, jeśli zależy nam na dobrej izolacji akustycznej i izolacji termicznej, do pokrycia ścian należy wybrać korek o właściwych parametrach, np. o odpowiedniej grubości.

Duża trwałość

Korek na ścianie jest bardzo trwały, dzięki temu, że jest wytrzymały na wiele czynników. Nie straszne jest mu działanie powietrza ani promieni UV. Jest odporny na grzyby, pleśń i inne mikroorganizmy. Dodatkowo, dzięki swojej elastyczności i sprężystości dobrze znosi odkształcenia i odgniecenia spowodowane np. naciskiem mebla. Jeśli nie zostanie uszkodzona struktura korka to po jakimś czasie wraca on do swojego pierwotnego kształtu.

Korek wśród innych materiałów, którymi można pokryć ściany wyróżnia się tym, że charakteryzuje go dość niewielka ilość wad.

Wady korka na ścianie

Możliwe kruszenie się materiału

Jedyną wadą korka na ścianie, wynikającą z samych właściwości tego materiału jest to, że może się on kruszyć. Dzieje się tak jednak wtedy, gdy korek jest nieprawidłowo zamontowany i pomiędzy kolejnymi płatami pokrycia są szczeliny. W innym przypadku, na gładkiej ścianie, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Oprócz nieprawidłowego montażu, korek na ścianie może się również kruszyć w narożnikach. Można sobie jednak z tym poradzić montując listwy maskujące.

Zapach

Korek to naturalny materiał, który ma swój charakterystyczny zapach. Co ciekawe, nie wszyscy ludzie czują tę woń. Niektórym jednak, przeszkadza ona na tyle, że osoby te nie mogłyby mieszkać w lokalu z korkiem na ścianie.

Skojarzenia z PRL

Niektórym, szczególnie starszym osobom, korek na ścianie kojarzy się z PRL. Dlaczego? Otóż, w tamtych czasach stanowił on bardzo częste pokrycie ścian w lokalach mieszkalnych. Warto jednak pamiętać, że współczesne, nowoczesne aranżacje ścienne z korka mają niewiele wspólnego z dawnymi nieestetycznymi, dużymi połaciami tego materiału obecnymi na ścianie.

Plusy i minusy korka na ścianie - podsumowanie

Korek na ścianie jest bardzo ciekawym i nieoczywistym rozwiązaniem. Stanowi dobrą alternatywę dla zwykłych farb lub tapet. Pozwala na stworzenie unikalnych aranżacji w pomieszczeniu i dodać mu charakteru. Ważne jest, aby nie przesadzić i z głową zaplanować rozmieszczenie korka w danym pomieszczeniu. Pokrycie każdej ściany w pomieszczeniu niekoniecznie jest dobrym pomysłem, gdyż niemal z pewnością da to przytłaczający efekt. Oprócz walorów wizualnych, korek na ścianie wiąże się również z wieloma praktycznymi zaletami przedstawionymi powyżej, co sprawia, że jest funkcjonalny i wygodny w codziennym użytkowaniu.

Bibliografia / Netografia

  • extradom.pl, Korek na ścianę – dlaczego warto udekorować ściany korkiem?, https://www.extradom.pl/porady/artykul-korek-na-sciane-dlaczego-warto-udekorowac-sciany-korkiem, Data publikacji: 2021.08.17, Data odczytu: 2023.06.25
plusy i minusy korka na ścianie

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *