Szukaj

Wady i zalety jazdy na rolkach

Jazda na rolkach ma swoje wady i zalety. Ten sport fascynuje nie tylko dzieci, także dorośli chętnie zakładają rolki i próbują swoich sił. To również świetny sposób na rekreację, ale trzeba wiedzieć, że jazda na rolkach ma swoje wady i zalety. Co zatem może przekonać do tego sportu albo wręcz do niego zniechęcić?

Jazda na rolkach - zalety i wady

Jazda na rolkach ma wiele zalet. Można wymienić ich całkiem sporo. Jakie mogą przekonać do uprawiania tego sportu? Do tych najważniejszych zalet można zaliczyć:

Zalety jazdy na rolkach

Skuteczny sposób na odchudzanie i rzeźbienie sylwetki

Jazda na rolkach angażuje większość mięśni, a tym samym pozwala spalić nawet do 500 kalorii w ciągu treningu. Wszytko zależy od intensywności i szybkości jazdy. Trzeba także pamiętać, że jazda na rolkach rewelacyjnie kształtuje mięśnie brzucha i pośladków, a tym samym poprawia wygląd i rzeźbi sylwetkę.

Poprawienie stanu zdrowia

Jazda na rolkach świetnie działa na serce, układ krążenia i oddechowy. Wystarczy zaledwie godzina jazdy na rolkach dziennie, żeby już po miesiącu dostrzec pierwsze efekty.

Świetna rozrywka dla całej rodziny

Każdy może założyć rolki na nogi, a to oznacza, że taki sport jest idealną rozrywką dla całej rodziny, by spędzić przyjemnie niedzielne przedpołudnie czy w sobotę wyruszyć na rolkach do pobliskiego parku. Rolki nie są drogie, a dzięki temu każdy może sprawdzić się w tej dyscyplinie.

Jazda na rolkach ma swoje minusy. Jak w każdym sporcie i tutaj gwarantowana jest świetna zabawa i porcja pozytywnych wrażeń, ale trzeba się liczyć również z ryzykiem czy ujemnymi stronami takiej rozrywki. Do najważniejszych wad jazdy na rolkach można zaliczyć:

Wady jazdy na rolkach

Ryzyko poważnych kontuzji

Jazda na rolkach może przyczyniać się do poważnych kontuzji, dlatego konieczne jest stosowanie odpowiednich ochraniaczy na kończyny i kasku na głowę. Osoby starsze przy poważniejszych upadkach mogą być narażone nawet na złamania kości.

Brak bezpiecznych ścieżek i skateparków do jeżdżenia na rolkach

Jazda na rolkach wymaga nie tylko wprawy, ale odpowiedniego podłoża. Leśne drogi czy chodniki nie są odpowiednie na jazdę na rolkach, ponieważ wzmagają ryzyko upadku bądź uszkadzają (zwłaszcza piasek) sprzęt. Niestety samych ścieżek, przeznaczonych na jazdy na rolkach nie ma zbyt wiele.

Początki nauki jazdy na rolkach bywają trudne

Żeby uczyć się jeździć na rolkach, trzeba najpierw zakupić sprzęt. Niestety początki nauki, połączone z upadkami, mogą skutecznie zniechęcić do dalszej jazdy, zwłaszcza osoby w starszym wieku. Dlatego na pierwsze treningi warto kupić rolki używane albo jeśli istnieje taka możliwość, pożyczyć od kogoś, by mieć pewność, że ten sport jest tym właściwym. Dopiero potem warto inwestować w zakup profesjonalnych rolek. Na początku obowiązkowo trzeba zakładać ochraniacze i wybierać proste, utwardzone drogi.

Plusy i minusy jazdy na rolkach - podsumowanie

Jazda na rolkach pozwala aktywnie spędzać popołudnia w każdym wieku. To dobry sposób, by dbać o kondycję, a przy okazji animować do uprawiania sportu młodsze dzieci, które coraz chętniej spędzają czas przed telewizorem. Cena średniej jakości rolek nie jest szczególnie wysoka, a dzięki regulacji rozmiarów, sprzęt będzie służyć nawet przez kilka lat u młodszych dzieci. U dorosłych taka inwestycja może być nawet jednorazowa, pod warunkiem, że jeżdżący będą zwracać uwagę na nawierzchnię, po której się poruszają. Warto mieć na uwadze, że błoto lub piasek będą uszkadzać mechanizm rolek i wtedy konieczna będzie wymiana. Rolki mogą być fantastycznym sposobem na kontrolowanie wagi i rzeźbienie mięśni brzucha, ud czy pośladków. Jeśli w najbliższej okolicy brakuje ścieżek rowerowych czy skateparków, to warto rolki zapakować do auta i znaleźć fajne miejsce, by aktywnie i na świeżym powietrzu spędzić choćby godzinę. Bezwzględnie należy pamiętać o ochraniaczach, by eliminować ryzyko kontuzji.

Bibliografia / Netografia

  •  
jazda na rolkach wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *