Szukaj

Wady i zalety jazdy na snowboardzie

Snowboard to sport, który jest niemal tak samo popularny jak narty. Kiedy tylko zimą na stokach narciarskich pojawia się śnieg, swoich sił można próbować także na desce snowboardowej. Fani zimowych sportów muszą się jednak liczyć z tym, że jazda na snowboardzie ma swoje wady i zalety. O jakich warto wiedzieć?

Jazda na snowboardzie - zalety i wady

Fakt, że snowboard cieszy się dużym zainteresowaniem na stokach, jest najlepszym dowodem, na to że jazda na desce ma i swoje zalety. Do tych, które warto wymienić, zalicza się:

Zalety jazdy na snowboardzie

Jazda na desce wzmacnia mięśnie

Sporty zimowe ogólnie poprawiają kondycję, przyczyniają się do spalania kalorii i wzmacniają stawy. Do jazdy, manewrowania czy skręcania wykorzystywane są niemal wszystkie mięśnie, dlatego nawet godzina jazdy wystarczy, by lepiej się poczuć i poprawić kondycję fizyczną.

Przebywanie na stokach poprawia nastrój i optymalnie dotlenia mózg

Snowboard niesamowicie wciąga i sprawia, że na stokach przebywa się nawet kilka godzin. W takim czasie mózg zostaje optymalnie dotleniony i lepiej pracuje. Snowboard dostarcza również pozytywnych wrażeń, dzięki czemu przeciwdziała złemu nastawieniu i depresji.

Snowboard dostarcza pozytywnych emocji

Niektórzy miłośnicy tego sportu przekonują, że snowboard jest o wiele bardziej emocjonujący niż narty. Przy wykonywaniu różnych akrobacji, jest o wiele ciekawiej, a adrenalina sięga zenitu. W połączeniu z niesamowitymi widokami, zapleczem gastronomicznym na stokach oraz świetnym towarzystwem, snowboard sprawi, że każdy urlop będzie udany.

Jazda na snowboardzie ma swoje minusy. Taki sport, choć może wzbudzać wiele emocji i pozytywnych wrażeń, to ma również swoje słabe strony. Bezwzględnie trzeba brać je pod uwagę, jeszcze przed wykupieniem karnetu narciarskiego. Wśród najczęstszych wad jazdy na snowboardzie wymienia się:

Wady jazdy na snowboardzie

Duże ryzyko urazów

Jazda na desce snowboardowej zaliczana jest do sportów niezwykle ryzykownych i niebezpiecznych. Może więc prowadzić do poważnych urazów głowy, a także kończyn górnych czy dolnych. Z tego względu na pierwsze jazdy zaleca się mniejsze i łagodniejsze stoki oraz właściwą rozgrzewkę przed jazdą. Inaczej zjazdy ze stoków mogą się skończyć poważnymi kontuzjami i długim pobytem w szpitalu.

Wysokie koszty

Wyjazd na snowboard zdecydowanie nie należy do tych najtańszych. Mowa tutaj nie tylko o drogich karnetach na stoki narciarskie, ale również o noclegach, bądź dojazdach do kurortów zimowych. Drożej jest szczególnie poza granicami Polski, gdzie noclegi, ale i karnety są bardzo drogie. Nie można też pominąć wydatków związanych z zakupieniem albo wypożyczeniem profesjonalnego sprzętu.

Bóle mięśniowe

Snowboard jest niezwykle aktywnym sportem, w który zaangażowanych zostaje wiele mięśni, dlatego bez odpowiedniej rozgrzewki, jazda może zakończyć się poważnymi bólami stawów mięśniowych. Zakwasy mogą trwać nawet kilka dni. Z tego powodu istotne jest, by gimnastykować się jeszcze przed wyjazdem na deskę oraz bezpośrednio przed samymi zjazdami.

Plusy i minusy jazdy na snowboardzie - podsumowanie

Instruktorzy nauki na snowboardzie przekonują, że ten sport jest właściwie dla każdego. Już dzieci w wieku czterech lat mogą się uczyć jeździć, a górnej granicy wiekowej zwyczajnie nie ma – każdy musi sam oceniać swoje siły i próbować ich na desce. Właściwie przy dobrym przygotowaniu się do jazdy i zachowaniu zasad bezpieczeństwa, większość negatywnych stron tego sportu można skutecznie wyeliminować. Na snowboard trzeba jednak sporo oszczędzać, dlatego wyjazd zimowy szczególnie poza granicami kraju, warto zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Zdecydowanie dla lepszego samopoczucia, niesamowitych przeżyć i wrażeń warto, bo wspomnienia na długo pozostaną w pamięci. Deskę do snowboardu można wypożyczyć też w dobrych wypożyczalniach, a dzięki temu również własne narty łatwo jest zamienić na choćby jeden z dzień ze snowboardem.

Bibliografia / Netografia

  • beskidsportarena.pl, Ośrodek narciarski w Szczyrku, Data odczytu: 2023.01.14
jazda na snowboardzie wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *