Jazda na snowboardzie - zalety i wady
Fakt, że snowboard cieszy się dużym zainteresowaniem na stokach, jest najlepszym dowodem, na to że jazda na desce ma i swoje zalety. Do tych, które warto wymienić, zalicza się:
Zalety jazdy na snowboardzie
Jazda na desce wzmacnia mięśnie
Sporty zimowe ogólnie poprawiają kondycję, przyczyniają się do spalania kalorii i wzmacniają stawy. Do jazdy, manewrowania czy skręcania wykorzystywane są niemal wszystkie mięśnie, dlatego nawet godzina jazdy wystarczy, by lepiej się poczuć i poprawić kondycję fizyczną.
Przebywanie na stokach poprawia nastrój i optymalnie dotlenia mózg
Snowboard niesamowicie wciąga i sprawia, że na stokach przebywa się nawet kilka godzin. W takim czasie mózg zostaje optymalnie dotleniony i lepiej pracuje. Snowboard dostarcza również pozytywnych wrażeń, dzięki czemu przeciwdziała złemu nastawieniu i depresji.
Snowboard dostarcza pozytywnych emocji
Niektórzy miłośnicy tego sportu przekonują, że snowboard jest o wiele bardziej emocjonujący niż narty. Przy wykonywaniu różnych akrobacji, jest o wiele ciekawiej, a adrenalina sięga zenitu. W połączeniu z niesamowitymi widokami, zapleczem gastronomicznym na stokach oraz świetnym towarzystwem, snowboard sprawi, że każdy urlop będzie udany.
Jazda na snowboardzie ma swoje minusy. Taki sport, choć może wzbudzać wiele emocji i pozytywnych wrażeń, to ma również swoje słabe strony. Bezwzględnie trzeba brać je pod uwagę, jeszcze przed wykupieniem karnetu narciarskiego. Wśród najczęstszych wad jazdy na snowboardzie wymienia się:
Wady jazdy na snowboardzie
Duże ryzyko urazów
Jazda na desce snowboardowej zaliczana jest do sportów niezwykle ryzykownych i niebezpiecznych. Może więc prowadzić do poważnych urazów głowy, a także kończyn górnych czy dolnych. Z tego względu na pierwsze jazdy zaleca się mniejsze i łagodniejsze stoki oraz właściwą rozgrzewkę przed jazdą. Inaczej zjazdy ze stoków mogą się skończyć poważnymi kontuzjami i długim pobytem w szpitalu.
Wysokie koszty
Wyjazd na snowboard zdecydowanie nie należy do tych najtańszych. Mowa tutaj nie tylko o drogich karnetach na stoki narciarskie, ale również o noclegach, bądź dojazdach do kurortów zimowych. Drożej jest szczególnie poza granicami Polski, gdzie noclegi, ale i karnety są bardzo drogie. Nie można też pominąć wydatków związanych z zakupieniem albo wypożyczeniem profesjonalnego sprzętu.
Bóle mięśniowe
Snowboard jest niezwykle aktywnym sportem, w który zaangażowanych zostaje wiele mięśni, dlatego bez odpowiedniej rozgrzewki, jazda może zakończyć się poważnymi bólami stawów mięśniowych. Zakwasy mogą trwać nawet kilka dni. Z tego powodu istotne jest, by gimnastykować się jeszcze przed wyjazdem na deskę oraz bezpośrednio przed samymi zjazdami.
Plusy i minusy jazdy na snowboardzie - podsumowanie
Instruktorzy nauki na snowboardzie przekonują, że ten sport jest właściwie dla każdego. Już dzieci w wieku czterech lat mogą się uczyć jeździć, a górnej granicy wiekowej zwyczajnie nie ma – każdy musi sam oceniać swoje siły i próbować ich na desce. Właściwie przy dobrym przygotowaniu się do jazdy i zachowaniu zasad bezpieczeństwa, większość negatywnych stron tego sportu można skutecznie wyeliminować. Na snowboard trzeba jednak sporo oszczędzać, dlatego wyjazd zimowy szczególnie poza granicami kraju, warto zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Zdecydowanie dla lepszego samopoczucia, niesamowitych przeżyć i wrażeń warto, bo wspomnienia na długo pozostaną w pamięci. Deskę do snowboardu można wypożyczyć też w dobrych wypożyczalniach, a dzięki temu również własne narty łatwo jest zamienić na choćby jeden z dzień ze snowboardem.
Bibliografia / Netografia
- beskidsportarena.pl, Ośrodek narciarski w Szczyrku, Data odczytu: 2023.01.14