Szukaj

Wady i zalety klimatyzacji VRV

Klimatyzacja VRV charakteryzuje się zmienną objętością czynnika chłodniczego, przy czym, jak każda instalacja HVAC-R, ma swoje wady i zalety. System ten działa na takiej samej zasadzie jak klimatyzacja typu VRF (układ ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego), natomiast nazwa VRV odnosi się wyłącznie do produktów jednego z wiodących producentów w branży, japońskiej firmy Daikin. Dlaczego warto rozważyć wdrożenie klimatyzacji VRV w budynku? Co trzeba wziąć pod uwagę przed zainstalowaniem tego systemu?

Klimatyzacja VRV - zalety i wady

Klimatyzacja VRV zapewnia użytkownikom wiele korzyści i może być lepszym rozwiązaniem niż klasyczne układy typu multi-split. W dodatku system VRV jest stale udoskonalany, dzięki czemu zapewnia coraz wyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu.

Zalety klimatyzacji VRV

Duży komfort użytkowania

Dzięki zastosowaniu technologii zmiennej objętości czynnika chłodzącego klimatyzacja VRV pozwala regulować temperaturę indywidualnie w poszczególnych strefach, piętrach i pomieszczeniach. Użytkownik może sterować jednostką wewnętrzną za pomocą pilota, internetu (np. aplikacji w smartfonie), centralnego systemu zarządzania budynkiem, a także wydając polecenia głosowe. System może działać również automatycznie, dostosowując chłodzenie do aktualnych warunków. Dzięki temu osoby przebywające w pomieszczeniu nie muszą znosić przeciągów ani bezpośredniego kontaktu z chłodnym strumieniem powietrza. Co ważne, nowoczesne urządzenia VRV pracują bardzo cicho, więc nie przeszkadzają w pracy, oglądaniu telewizji czy odpoczynku.

Możliwość chłodzenia i grzania w tym samym czasie

Klimatyzacja VRV może funkcjonować w systemie trójrurowym, w którym agregat zewnętrzny połączony jest z trzema rurami: gazową, cieczową i tłoczną. Dzięki takiej budowie instalacja może pracować jednocześnie w trybie grzania i chłodzenia. Co więcej, energia cieplna pobrana z chłodzonych pomieszczeń (np. sypialni) może być wykorzystana do ogrzewania pomieszczeń, które wymagają podwyższonej temperatury (np. łazienki, pływalni).

Możliwość tworzenia rozbudowanych instalacji

W systemach VRV jeden agregat zewnętrzny może być połączony z wieloma jednostkami wewnętrznymi. Różnica wysokości pomiędzy obiema jednostkami (wewnętrzną i zewnętrzną) może wynosić nawet do 100 m, zaś łączna długość rur w całej instalacji może dochodzić do 1000 metrów. To wszystko sprawia, że klimatyzacja VRV pozwala tworzyć rozbudowane układy, które doskonale sprawdzają się przy średnich i dużych obiektach (takich jak hotele czy biurowce). Co ważne, instalację można rozwijać stopniowo i w miarę możliwości lub potrzeb dokupować kolejne jednostki wewnętrzne. Tym sposobem całościowy koszt inwestycji rozkłada się w czasie.

Stosunkowo niskie koszty eksploatacji

Montaż klimatyzacji VRV wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, jednak koszty eksploatacji układu ze zmienną objętością czynnika chłodniczego mogą być niższe niż w innych systemach chłodniczych. Dlaczego? Otóż klimatyzacja VRV zapewnia efektywne chłodzenie bez konieczności użycia pomp, które zużywają duże ilości energii. Niższe koszty eksploatacji wynikają również z zastosowania energooszczędnych sprężarek inwerterowych w jednostkach zewnętrznych oraz nowoczesnych technologii, takich jak samoczyszczące jednostki wewnętrzne, agregaty z odzyskiem ciepła czy systemy inteligentne.

Wygodna i szybka instalacja

Układ oparty na zmiennym przepływie czynnika chłodniczego jest bardziej skomplikowany niż klasyczna klimatyzacja. Mimo to montaż klimatyzacji VRV nie powinien przysporzyć problemów doświadczonemu instalatorowi. W układzie wykorzystuje się rury miedziane o niewielkiej średnicy, co ułatwia instalację i pozwala zaoszczędzić miejsce. Dobranie właściwych rur jest łatwe i nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu chłodnictwa. Co więcej, agregaty zewnętrzne nie są zbyt ciężkie ani duże (można przewozić je na wózku paletowym i w windzie), co ułatwia montaż klimatyzacji w rozległych czy wysokich budynkach. Dużym plusem jest również proste podłączenie typu plug&play, które nie wymaga ręcznej konfiguracji systemu.

Duża elastyczność systemu

Układ klimatyzacji VRV może współpracować z jednostkami zewnętrznymi o różnej wydajności chłodniczej (od 12-20 kW do ponad 100 kW), co umożliwia dopasowanie systemu do małych, średnich i dużych obiektów. W przypadku mniejszych budynków sprawdzi się system mini VRV z niewielkim i lekkim agregatem, który można zamontować dyskretnie pod stropem. W przypadku większych obiektów agregaty można łączyć ze sobą, by uzyskać jednostkę zewnętrzną o jeszcze większej wydajności. W zależności od potrzeb, preferencji estetycznych czy warunków panujących w pomieszczeniu system można wyposażyć takie jednostki wewnętrzne jak:

 • kasety z nawiewem obwodowym,
 • całkowicie płaskie kasety,
 • niskie jednostki kanałowe,
 • jednostki kanałowe z wentylatorem z inwerterem,
 • jednostki naścienne
 • jednostki podstropowe,
 • jednostki przypodłogowe,
 • jednostki przypodłogowe bez obudowy.

Mniejsze obciążenie dla środowiska

Firma Daikin nieustannie rozwija stworzoną przez siebie technologię VRV, dzięki czemu najnowsze systemy (VRV serii 5) są znacznie bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska niż starsze systemy klimatyzacji freonowej. Przede wszystkim zastosowano tutaj czynnik chłodniczy R32, który ma znacznie mniejszy wpływ na efekt cieplarniany niż czynnik R410A stosowany do tej pory w pompach ciepła i instalacjach chłodniczych. Poza tym czynnik R32 można łatwo odzyskać i wykorzystać ponownie, co pozwala ograniczyć jego produkcję.

Klimatyzacja VRV ma pewne mankamenty, jednak wiele zależy od generacji systemu. W najnowszych układach VRV udało się ograniczyć lub wyeliminować najważniejsze wady typowe dla instalacji ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego. Mimo to nadal nie jest to rozwiązanie idealne.

Wady klimatyzacji VRV

Ograniczone zastosowanie

Technologia chłodzenia wykorzystująca zmienny przepływ czynnika chłodzącego niesie za sobą pewne ograniczenia związane z obowiązującymi regulacjami prawnymi (szczególnie normą EN 378), wielkością budynku czy warunkami zewnętrznymi. Z tego względu klimatyzacja VRV (VRF) może nie być dobrym rozwiązaniem w przypadku:

 • bardzo dużych obiektów (szczególnie z małymi pomieszczeniami);
 • rozległych i otwartych przestrzeni;
 • pomieszczeń ogólnodostępnych, które wymagają specjalnych warunków (np. określonej wilgotności);
 • obiektów zlokalizowanych w miejscach narażonych na bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury.

Wysokie koszty inwestycyjne

Rozbudowane systemy VRV wyposażone w nowoczesne technologie nie należą do tanich w budowie. Inwestor musi liczyć się z poniesieniem wyższych nakładów niż w przypadku klasycznych instalacji multi-split czy instalacji wody lodowej. Ostateczny koszt zależy m.in. od mocy i liczby agregatów zewnętrznych (do jednego agregatu można podłączyć wiele jednostek wewnętrznych), liczby i rodzaju jednostek wewnętrznych oraz długości instalacji rurowej (która może dochodzić nawet do 1000 m). Duży wpływ na koszt klimatyzacji ma również automatyzacja, ponieważ takie układy mogą współpracować z inteligentnymi czujnikami oraz całym systemem zarządzania budynkiem (BMS). Droższe w instalacji są również systemy trójrurowe z odzyskiem ciepła, które umożliwiają chłodzenie i ogrzewanie pomieszczeń w tym samym czasie.

Zawartość fluorowanych gazów cieplarnianych

Podobnie jak tradycyjna klimatyzacja, układy VRV wykorzystują czynnik chłodniczy R410A. Czynnik ten ma wysoki potencjał w tworzeniu efektu cieplarnianego, a w razie wycieku i kontaktu z żywym ogniem powoduje wydzielanie toksycznych gazów. Poza tym przy bardzo rozbudowanych systemach VRV, które mogą mieć nawet 1000 m długości, serwisant może mieć problem ze zlokalizowaniem źródła wycieku w razie awarii. Z tego względu system nie sprawdzi się w obiektach, gdzie ze względów bezpieczeństwa nie można instalować urządzeń zawierających fluorowane gazy cieplarniane (w takich obiektach można zastosować układ chłodzony wodą lodową). Warto również wiedzieć, że Unia Europejska dąży do ograniczenia stosowania f-gazów, co w przyszłości może rodzić problemy z serwisowaniem klimatyzatorów starszej generacji.

Plusy i minusy klimatyzacji VRV - podsumowanie

Klimatyzacja VRV to bardzo wydajny system, który pozwala na precyzyjne sterowanie temperaturą w różnych pomieszczeniach w budynku. Z tej technologii korzystają zwłaszcza średnie i duże obiekty, jak np. hotele czy biurowce. Niemniej układy VRV są bardzo elastyczne i można je zastosować także w mniejszych budynkach, a nawet domach prywatnych. Co ważne, nowoczesne układu VRV są energooszczędne i znacznie bardziej przyjazne dla środowiska niż starsze systemy bazujące na czynniku chłodniczym R410A. Dużą zaletą tego rozwiązania jest również możliwość automatycznego sterowania chłodzeniem, np. za pomocą czujników. Niestety instalacje VRV nie należą do tanich, dlatego żeby rozłożyć koszty inwestycji w czasie, właściciel budynku może zdecydować się na stopniowe rozbudowywanie systemu.

Bibliografia / Netografia

 • daikin.pl, https://www.daikin.pl/pl_pl/customers.html, Data odczytu: 2023.07.10
 • rynekinstalacyjny.pl, Rozwiązania Daikin dla hoteli, przewodnik aplikacyjny
  Rubik M., Bezpośrednie systemu ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF, 12.2019, https://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/instalacje-wentylacyjne-klimatyzacyjne/41905,bezposrednie-systemy-ogrzewania-i-chlodzenia-obiektow-uklady-vrf, Data odczytu: 2023.07.10
 • rynekinstalacyjny.pl, Ryńska J., Systemy VRF/VRV – możliwości i kierunki rozwoju, 06.2021, https://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/instalacje-wentylacyjne-klimatyzacyjne/106007, systemy-vrf-vrv-mozliwosci-i-kierunki-rozwoju, Data odczytu: 2023.07.10
 • klimatyzacja.pl, Zduniak M., Charakterystyka, zalety i wady układu VRV, https://www.klimatyzacja.pl/klimatyzacja/poradniki/warto-wiedziec-vrf/pytania-i-odpowiedzi/charaktrystyka-zalety-i-wady-ukladow-vrf , Data odczytu: 2023.07.10
plusy i minusy klimatyzacji vrv

Polecane firmy

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *