Szukaj

Wady i zalety tapet flizelinowych

Tapety to znany i powszechnie stosowany sposób wykończenia ścian. Pozwala na szybkie i efektowne efekty oraz duże możliwości aranżacyjne. Od jakiegoś czasu dużą popularnością cieszą się tapety flizelinowe - czym się charakteryzują?

Tapety flizelinowe - zalety i wady

Zwolennicy tapety z flizeliny wskazują kilka zalet tego materiału:

Zalety tapet flizelinowych

Łatwy montaż i demontaż

Wiele osób decyduje się na samodzielne położenie tapety na ścianach. W przypadku tapet flizelinowych czynność ta nie powinna sprawić trudności nawet osobie, która wykonuje ją pierwszy raz. Tapety flizelinowe stworzone są z włókien poliestrowych, co sprawia, że nie rozciągają się i nie kurczą podczas nakładania na ścianę. Dodatkowo, klejem smaruje się ścianę, a nie tapetę, dzięki czemu ta nie rozmięka i nie rwie się. Dużą zaletą tapet flizelinowych jest również to, że bardzo łatwo się je ściąga. Podczas zrywania nie trzeba ich zeskrobywać szpachelką, gdyż szybko i sprawnie odchodzą od podłoża całymi płatami.

Duża trwałość

Tapety na flizelinie są bardzo trwałe. Są nieco grubsze niż tradycyjne tapety, dlatego charakteryzują się dużą odpornością na rwania, przecięcia czy innego rodzaju zniszczenia. Dodatkowo, nie płowieją oraz nie zmieniają kolorów pod wpływem działania promieni słonecznych. Tapety flizelinowe są również łatwe w utrzymaniu czystości – ich winylowa powłoka pozwala na bezpieczne czyszczenie w przypadku wystąpienia zabrudzeń. Wszystkie te czynniki sprawiają, że tapety na flizelinie mogą wyglądać jak nowe przez długi czas.

Szeroki wybór wzorów i kolorów

Tapety flizelinowe dają nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz. Wszystko to dlatego, iż są dostępne w najróżniejszych formach, wzorach i kolorach. Dodatkowo, oprócz klasycznych tłoczonych tapet, w sklepach można kupić tapety 3D, które mogą imitować np. drewno czy ścianę z czerwonej cegły. Fani tapet flizelinowych zgodnie twierdzą, że fakt, iż ten rodzaj tapet posiada widoczną strukturę, sprawia, że z ich pomocą można uzyskać ciekawą i nietuzinkową dekorację ścienną.

Możliwość wyrównania ścian

Tapety na flizelinie są znacznie grubsze niż zwykłe tapety. Dzięki tej właściwości można je kłaść również na „nieidealnych” ścianach, czyli takich posiadających pęknięcia, rysy, ubytki czy chropowate fragmenty. Tapety flizelinowe bez problemu ukryją, a nawet zniwelują niewielkie nierówności i niedoskonałości powierzchni.

Tapety flizelinowe to dość ciekawy materiał, gdyż można wymienić bardzo niewiele jego wad. Należą do nich:

Wady tapet flizelinowych

Cena

W porównaniu z innymi rodzajami tapet, np. papierowymi czy winylowymi, tapety na flizelinie należą do najdroższych. Cenę tę w pewnym stopniu rekompensuje jednak fakt, iż ich wysoka jakość pozwala na długie użytkowanie, co sprawia, że zakup jest ostatecznie opłacalny.

Widoczna struktura

Jak to często bywa – to co dla jednych jest zaletą, dla innych może stanowić wadę. Bez wątpienia dotyczy to również struktury tapety flizelinowej, gdyż nie jest ona typowa, ani tradycyjna. Jest dość wypukła i widoczna przez co niektórym osobom może się nie podobać oraz nie pasować do wszystkich aranżacji.

Plusy i minusy tapet flizelinowych - podsumowanie

Tapety flizelinowe to grube i bardzo wytrzymałe tapety zawierające w swej spodniej warstwie włókninę poliestrową, czyli flizelinę. Dzięki takiej budowie cieszą się wieloma pozytywnymi właściwościami, co bezpośrednio przekłada się na ich popularność i powszechność stosowania. Możliwości zastosowania tapet na flizelinie są niemal nieograniczone – idealnie sprawdzą się zarówno w eleganckim salonie, jak i w radosnym pokoju dziecięcym. Należy jedynie unikać ich montażu w bliskim sąsiedztwie umywalki, gdyż mogą nasiąkać. Tapety flizelinowe będą idealnym wyborem dla osób, które lubią szybkie i proste rozwiązania, które jednocześnie będą doskonale spełniały swoją rolę i nienagannie się prezentowały przez wiele lat. Z drugiej strony, ze względu na łatwy montaż i demontaż, to również ciekawe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy kochają eksperymenty i często lubią zmieniać wystrój swojego domu czy mieszkania.

Bibliografia / Netografia

  • wpieknymwnetrzu.pl, Tapety ścienne na flizelinie – charakterystyka, zalety, montaż, https://wpieknymwnetrzu.pl/tapety-scienne-na-flizelinie-charakterystyka-zalety-montaz, Data odczytu: 2023.05.31
plusy i minusy tapet flizelinowych

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *