Szukaj

Wady i zalety wiązu Turkiestanu

Wiąz Turkiestanu może być idealnym materiałem na żywopłot, jednak - jak każda inna roślina - ma swoje wady i zalety. Co to za gatunek? Niektóre osoby być może znają go pod inną nazwą, np. jako wiąz syberyjski lub mandżurski. Niezależnie jednak od powszechnego nazewnictwa Ulmus pumila to wysoki krzew lub niskie drzewo, które miało swoje początki w Azji. Dziś wiąz Turkiestanu uprawiany jest również w Ameryce Północnej, Argentynie i Europie Południowej, gdzie w sprzyjających warunkach ulega naturalizacji. Dlaczego warto posadzić ten gatunek w swoim ogrodzie i co należy wówczas wziąć pod uwagę?

Wiąz Turkiestanu - zalety i wady

Wiąz Turkiestanu ma wiele zalet. Dlaczego warto zaprosić tę roślinę do swojego ogrodu?

Zalety wiązu Turkiestanu

Szybki wzrost

Wiąz Turkiestanu rośnie bardzo szybko i w wyjątkowo dogodnych warunkach może osiągać nawet do 1,3-2 metrów rocznie. Standardowo przyrosty są jednak nieco mniejsze i wynoszą ok. 1-1,2 metra na rok, co i tak jest rekordowym wynikiem, jeśli chodzi o rośliny przystosowane do polskiego klimatu. W swojej ojczyźnie wiąz dorasta do ok. 25–30 metrów wysokości i średnicy pnia 1,5 metra.

Wszechstronne zastosowanie

Z uwagi na błyskawiczne tempo wzrostu wiąz Turkiestanu to znakomita roślina na żywopłot. Już po 2-3 latach można uzyskać gęstą i wysoką ścianę zieleni, która osłoni posesję od hałasu, kurzu i zanieczyszczeń z ulicy. Jednak to nie jedyne możliwe zastosowanie tego gatunku, ponieważ wiąz syberyjski sprawdzi się również jako drzewo posadzone pojedynczo (soliter). Podatność na przycinanie i formowanie sprawia, że roślina doskonale nadaje się również do tworzenia fantazyjnych bonsai. Wiąz Turkiestanu można również spotkać w przestrzeni publicznej, gdzie zdobi parki, aleje i miejskie skwery.

Brak szczególnych wymagań

Poza częstym przycinaniem gatunek nie oczekuje od właściciela ogrodu specjalnych zabiegów. Roślina bardzo dobrze znosi tęgie mrozy, więc nie trzeba zabezpieczać jej na zimę. Jeśli chodzi o stanowisko, najlepiej wybrać miejsce ciepłe i dobrze nasłonecznione. Wiąz Turkiestanu jest niewymagający pod względem gleby, jednak warto zapewnić mu wilgotne i zasobne w próchnicę podłoże. W czasie suszy wskazane jest częste podlewanie drzewek. Roślina może wprawdzie przyzwyczaić się do słabych warunków, jednak wówczas nie będzie rosnąć tak szybko i efektownie.

Duża odporność

Wiąz Turkiestanu jest w stanie przetrwać nawet bardzo niskie temperatury (do -35°C), dzięki czemu można go uprawiać także w surowszych regionach Polski, gdzie zimy są wietrzne i mroźne. Roślina toleruje też zanieczyszczenie powietrza i sól drogową, więc można go bez obaw zasadzić przy głównej ulicy. Co więcej, ten gatunek jest również bardziej odporny na niezwykle groźną chorobę grzybiczą (tj. holenderska choroba wiązów, naczyniowa choroba wiązu lub grafioza wiązu), która dziesiątkuje inne gatunki rodzaju Ulmus.

Niska cena

Jak tanim kosztem uzyskać wysoki i gęsty żywopłot? Dobrym rozwiązaniem jest właśnie obsadzenie posesji wiązem Turkiestanu. Jednoroczną sadzonkę można kupić za niespełna 2-4 złote, dzięki czemu zielona ściana nie będzie dużym obciążaniem dla domowego budżetu. Do obsadzenia jednego metra wystarczy pięć sadzonek lub dziewięć, jeśli żywopłot ma być bardzo gęsty (wówczas sadzonki należy rozmieścić w dwóch rzędach). Osoby, które chcą posadzić wiąz Turkiestanu jako soliter, powinny jednak rozejrzeć się za dużą sadzonką szczepioną na pniu – drzewko o wysokości ok. 1 metra można kupić za ok. 50 zł.

Wiąz Turkiestanu nie jest rośliną bez wad. Choć ze względu na liczne zalety może budzić duży entuzjazm, to warto nieco bliżej przyjrzeć się temu gatunkowi.

Wady wiązu Turkiestanu

Konieczność częstego przycinania

Osoby, które szukają bezobsługowych roślin do ogrodu, raczej nie powinny brać wiązu Turkiestanu pod uwagę. Drzewo (krzew) wymaga bowiem regularnego przycinania i formowania – przy młodych okazach trzeba sięgać po sekator nawet co miesiąc. Częste cięcie jest wskazane, ponieważ gatunek rośnie bardzo szybko i niekontrolowany może przyjąć niezbyt estetyczną formę, odbiegającą od zamysłu właściciela ogrodu. Jeżeli roślina ma tworzyć gęsty żywopłot, należy najpierw przyciąć rośliny nisko nad ziemią, a następnie przy okazji kolejnych cięć podnosić poziom o ok. 15-20 cm (w pierwszym roku krzewy nie powinny przekroczyć 1,5 metra wysokości).

Ekspansywność

Z początku wiąz Turkiestanu zachowuje się w ogrodzie dość powściągliwie i nie przeszkadza innym roślinom. Niestety po kilku latach można zauważyć, że wiąz zaczyna uzurpować sobie coraz większy teren. Jest to zasługa mocnego systemu korzeniowego, który dzięki któremu drzewo (krzew) rośnie szybko, a jednocześnie zabiera innym roślinom miejsce i składniki niezbędne do rozwoju.

Zrzucanie liści na zimę

Wiąz Turkiestanu nie jest zimozielony, w związku z czym właściciela ogrodu nie ominie sprzątanie liści. Ponadto w okresie zimowym roślina nie prezentuje się szczególnie ciekawie. Wada ta może przeszkadzać zwłaszcza tym osobom, które chcą uprawiać wiąz w formie żywopłotu oddzielającego posesję od głównej ulicy. Pozbawione liści gałązki nie będą tworzyć tak skutecznej bariery jak wiosną czy latem. Niemniej dla wielu osób ogołocone drzewa lub krzewy nie stanowią żadnego problemu i mają swój urok.

Czasami mało atrakcyjny wygląd

Pozostawiony samemu sobie wiąz syberyjski rośnie tak, jak chce natura – co nie zawsze znaczy pięknie. Drzewo przyjmuje dość luźny pokrój, z asymetryczną koroną i pozbawionym liści dołem. Rośliny posadzone w formie żywopłotu mogą z kolei rozwijać się nierównomiernie. Wyrośnięte okazy mogą z czasem dominować nad słabszymi, więc w niektórych miejscach gałązki będą cieńsze, a liście mniej zagęszczone. Co więcej, przy niekorzystnych warunkach (miejsce zacienione, uboga i sucha gleba) wiąz Turkiestanu może wyrosnąć na słabe, skarlałe drzewko.

Plusy i minusy wiązu Turkiestanu - podsumowanie

Wiąz Turkiestanu to odporne, niewymagające i szybko rosnące drzewo (lub krzew), które doskonale nadaje się do obsadzania żywopłotów. Roślina sprawdzi się również jako ogrodowe bonsai lub urozmaicenie zieleni miejskiej. Należy jednak pamiętać, że gatunek ten wymaga częstego przycinania, w przeciwnym razie trudno będzie uzyskać odpowiednie zagęszczenie i ładny pokrój. Osoby, które posiadają niewielki ogród, powinny również wziąć pod uwagę mocno ekspansywny charakter rośliny.

Bibliografia / Netografia

  • e-ogrodek.pl, Józefowicz K., Wiąz Turkiestanu – sposób na „cudowny żywopłot”? Poznaj jego zalety i wady, https://e-ogrodek.pl/wiaz-turkiestanu-sposob-na-cudowny-zywoplot-poznaj-jego-zalety-i-wady/ar/c9-16409269, Data publikacji: 2020.04.24, Data odczytu: 2023.04.26
  • en.wikipedia.org, Ulmus pumila, https://en.wikipedia.org/wiki/Ulmus_pumila, Data odczytu: 2023.04.26
  • twojogrodek.pl, Wiąz Turkiestanu – roślina na żywopłot, https://twojogrodek.pl/Wiaz-Turkiestanu-roslina-na-zywoplot, Data publikacji: 2018.05.25, Data odczytu: 2023.04.26
plusy i minusy wiązu turkiestanu

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *