Szukaj

Wady i zalety mieszkania dwupoziomowego

Mieszkania dwupoziomowe często są wybierane przez osoby, które chcą korzystać z uroków mieszkania w centrum miasta, ale równocześnie pragną mieć do dyspozycji dość duży metraż. Zobaczmy, jakie są zalety posiadania mieszkania dwupoziomowego i jakie korzyści z tego płyną. A może takie rozwiązanie jest nieopłacalne? Przekonajmy się!

Mieszkanie dwupoziomowe - wady i zalety

Mimo szeregu wad, mieszkanie dwupoziomowe ma też swoje zalety. Do najuważniejszych z nich należą:

Zalety mieszkania dwupoziomowego

Cena

Mieszkania dwupoziomowe są często tańsze niż mieszkania o podobnym metrażu znajdujące się na jednym poziomie. Wynika to z faktu, że górny ich poziom często nie jest w całości wliczany do powierzchni użytkowej. Dlaczego? Otóż drugi poziom mieszkania jest zazwyczaj położny na poddaszu i posiada skosy. Powoduje to, że powierzchnia pod skosami zwykle nie jest zaliczana jako powierzchnia użytkowa, gdyż do metrażu wlicza się tylko część powierzchni położonej o wysokości powyżej 1,90 m, a pozostałą już nie.

Możliwość funkcjonalnego układu wnętrza

Układu wnętrza mieszkania dwupoziomowego może być bardzo zbliżony do układu wnętrza w domach jednorodzinnych. Prosto można wydzielić przestrzeń dzienną i nocną, tj. na dole zorganizować salon, kuchnię, łazienkę, a na górze sypialnie, łazienkę i garderobę. To doskonały pomysł na wydzielenie przestrzeni, która jest dostępna tylko dla gości i tylko dla domowników. To także świetne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi – wtedy na parterze swoje miejsce mogą mieć rodzice, a na piętrze dzieci. Wygodny układ wnętrza sprawia, że mieszkańcy odczuwają komfort związany z podziałem powierzchni podobnym jak w domu jednorodzinnym, a jednocześnie nie muszą wykonywać obowiązków koniecznych do utrzymania czystości i porządku w przestrzeni okołodomowej.

Prywatność

W związku z tym, że mieszkania dwupoziomowe są przeważnie usytuowane na najwyższych piętrach, nie będziemy mieć nad sobą sąsiadów. Dzięki temu unikniemy słuchania ich kłótni, codziennych rozmów i odgłosów sprzątania.

Swoboda w aranżacji

Mimo iż mieszkanie dwupoziomowe składa się z dwóch oddzielnych mieszkań to możliwe jest uzyskanie spójnego efektu wizualnego między obiema kondygnacjami lokalu, których łącznikiem i dopełnieniem aranżacji będą schody. Dodatkowo, schody, które pojawiły się na liście wad, mogą być traktowane jako cenny element dekoracyjny. Na dużą uwagę zasługują również często występujące skosy na wyższym piętrze lokalu. To cenne metry kwadratowe, które można oryginalnie i ciekawie zaaranżować i stworzyć pod nimi bardzo funkcjonalną przestrzeń.

Wiele osób chciałoby zamieszkać w lokalu dwupoziomowym, ale obawia się następujących wad:

Wady mieszkania dwupoziomowego

Konieczność zamontowania i używania schodów

W mieszkaniu dwupoziomowym schody są koniecznością. Trzeba przecież jakoś przemieszczać się pomiędzy jedną kondygnacją a drugą. Ze schodami może wiązać się wiele problemów. Po pierwsze zajmują one przestrzeń we wnętrzu i zmniejszają powierzchnię mieszkania. Po drugie, ich wykonanie może być kosztowne, szczególnie jeśli wybierzemy model z wysokiej jakości materiałów lub o nietypowych kształtach czy wymiarach. Kolejną wadą schodów jest to, że mogą one stanowić barierę architektoniczną dla osób mających problemy z poruszaniem się. Zresztą nawet dla osób sprawnych fizyczne, codzienne, wielokrotne chodzenie po schodach w górę i w dół może być męczące. Schody mogą też stwarzać niebezpieczeństwo dla małych dzieci.

Mniejsze możliwości remontowe

O ile mieszkania dwupoziomowe dają duże pole do popisu w kwestii aranżacji, o tyle stawiają one pewne ograniczenia jeśli chodzi o remonty ingerujące w konstrukcje. Bardzo ciężkie jest np. przesuwanie czy usuwanie istniejących już ścian. Oprócz tego, dość trudno jest zmienić w nich dotychczasowe funkcje pomieszczeń.

Koszty utrzymania

W mieszkaniach dwupoziomowych czynsz płaci się na takich samych zasadach, jak w przypadku mieszkań jednopoziomowych. Oznacza to, że część kosztów zależy od powierzchni, a część od liczby osób zamieszkujących dany lokal. W związku z tym, biorąc pod uwagę, że mieszkania dwupoziomowe mają zazwyczaj dużą powierzchnie, to czynsz, który trzeba będzie za nie zapłacić również będzie duży. Wiele zależy od tego, czy drugie piętro lokalu ma skosy, gdyż często powierzchnia pod nimi nie jest wliczana w metraż lub jest wliczana tylko częściowo.

Możliwe problemy z izolacją dachu

Mieszkania dwupoziomowe bardzo często są tak usytuowane w budynku, że drugi poziom lokalu jest zlokalizowany na poddaszu. Takie położenie może generować problemy z ogrzewaniem. Jeśli izolacja termiczna dachu nie będzie wykonana poprawnie, to zimą w mieszkaniu będzie zimno, co sprawi, że chcąc ogrzać lokal zapłacimy więcej za ogrzewanie, natomiast latem w lokalu będzie gorąco i duszno.

Plusy i minusy mieszkania dwupoziomowego - podsumowanie

Chcąc kupić czy wynająć mieszkanie dwupoziomowe trzeba najpierw przeanalizować wszystkie wady i zalety związane z takim typem nieruchomości. Nie da się jednak ukryć, że jest to atrakcyjna alternatywa dla budynków jednorodzinnych. Mieszkanie dwupoziomowe przypomina dom, ale jego właściciel nie musi się martwić o ogrzewanie, odśnieżanie i inne czynności konieczne do wykonywania przy domu.

Jak każde rozwiązanie, mieszkania dwupoziomowe mają jednak również swoje wady. Tak naprawdę, wszystko zależy od tego, jakie kto posiada potrzeby, oczekiwania i priorytety. Można jednak stwierdzić, że mieszkanie dwupoziomowe będzie dobre dla osób, którym zależy na wygodzie i dużym metrażu, ale i jednocześnie niższej stawce za metr kwadratowy i atrakcyjnej lokalizacji.

Bibliografia / Netografia

  • biurocosmopolitan.pl, Mieszkanie dwupoziomowe – czy warto jest nabyć taką nieruchomość?, Data odczytu: 2023.03.07
  • tur-nieruchomosci.pl, Mieszkanie dwupoziomowe – czy warto?, Data publikacji: 2021.08.04, Data odczytu: 2023.03.07
mieszkanie dwupoziomowe wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *