Szukaj

Wady i zalety mieszkania w dużym mieście

O dużych miastach takich jak Warszawa czy Kraków, mówi się, że są to miejsca, które nigdy nie śpią. Jest w tym trochę prawdy, gdyż metropolie charakteryzują się specyficznymi warunkami do życia. Zobaczmy, jakie mają wady i zalety.

Mieszkanie w dużym mieście - wady i zalety

Mieszkanie w dużym mieście ma swoje niezaprzeczalne plusy. Oto najważniejsze z nich:

Zalety mieszkania w dużym mieście

Więcej miejsc pracy

Podczas, gdy na wsiach lub w małych miastach często jest kłopot ze znalezieniem pracy i mieszkańcy takich miejsc muszą każdego dnia dojeżdżać do zakładów pracy w innych miastach, w dużych metropoliach taki problem nie występuje. Dodatkowo, na rynku pracy jest miejsce dla każdego – niezależnie czy jest się spawaczem po technikum czy prawnikiem z tytułem doktora. Praca czeka na każdego człowieka, niezależnie od jego wykształcenia czy doświadczenia. Warto również podkreślić, że praca w dużym mieście często wiąże się również z wyższym wynagrodzeniem oraz lepszą ścieżką rozwoju.

Więcej szkół i ośrodków szkoleniowych

Aby wykonywać wymarzony zawód, trzeba najpierw zdobyć odpowiednie wykształcenie i nabyć specjalistyczne umiejętności. Mieszkańcy miast mają w tym obszarze dużo łatwiej niż osoby mieszkające w miasteczkach czy na wsiach. W dużym miastach jest bowiem mnóstwo szkół, uczelni oraz różnego rodzaju ośrodków edukacyjnych oferujących szkolenia i kursy.

Większa dostępność i różnorodność sklepów i usług

Duże miasto zapewnia swoim mieszkańcom mnóstwo miejsc do spędzania wolnego czasu. Znajdują się tu liczne centra rozrywki, kina, teatry, baseny, dyskoteki, siłownie i wiele rozrywek, które sprawiają, że w mieście nie sposób się nudzić. Oprócz tego, miasto oferuje olbrzymią ilość supermarketów i sklepów, placówek medycznych, a także punktów usługowych niezbędnych w codziennym życiu.

Niektóre osoby otwarcie deklarują, że nigdy nie zdecydują się na zamieszkanie w mieście z powodu następujących wad takiej lokalizacji:

Wady mieszkania w dużym mieście

Wysokie ceny

Życie w dużym mieście jest o wiele droższe niż życie w mniejszej miejscowości czy na wsi. Wyższe ceny dotyczą kosztów wynajmu czy zakupu nieruchomości, ale także codziennych czynności – np. posiłków w restauracjach czy biletów na koncert.

Zanieczyszczenia

Większa ilość mieszkańców w miastach wiąże się z większą liczbą aut na ulicach, większą ilością budynków, sklepów, punktów usługowych czy zakładów pracy. To z kolei jest przyczyną zanieczyszczeń. Mowa tu nie tylko o zanieczyszczeniach powietrza spowodowanych spalinami i pyłami, ale również o zanieczyszczeniu hałasem.

Mało terenów zielonych

Jeśli chodzi o tereny zielone w dużych miastach to w Polsce bywa z tym różnie. Niektóre miasta opanowała betonoza i ciężko znaleźć w nich choćby kawałek zielonej przestrzeni, a inne zaś od lat dbają, aby nawet w centrum znajdowały się liczne tereny zielone. Porównując jednak duże miasto do małych miasteczek czy wsi, można z pewnością stwierdzić, że dostęp do natury będzie w nich o wiele mniejszy niż w przypadku dwóch pierwszych lokalizacji.

Korki

Duże miasta, jak sama nazwa wskazuje, są położne na rozległych obszarach. Z tego względu niektóre punkty, które trzeba codziennie odwiedzać, np. praca czy przedszkole dziecka mogą być oddalone od domu nawet o kilkanaście kilometrów. Na szczęście komunikacja miejska w dużym mieście zazwyczaj działa bez zarzutów, a autobusy czy tramwaje mają dużo kursów. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszędzie da się dojechać jedną linią autobusową lub tramwajową, dlatego podróż z jednego punktu do drugiego może zająć sporo czasu. Rozwiązaniem tego problemu wydawałby się samochód. Niestety, w mieście korzystanie z niego bywa równie męczące co konieczność przesiadania się podczas korzystania z komunikacji miejskiej. Poruszając się własnym autem po dużym mieście jest bowiem więcej niż prawdopodobne, że utkniemy w korku, a gdy już dojedziemy na miejsce to napotkamy problem z zaparkowaniem auta.

Plusy i minusy mieszkania w dużym mieście - podsumowanie

Duże miasto to specyficzne miejsce do życia, które albo się kocha albo nienawidzi. Hałas to jego nieodłączny element, który jednych pobudza i napędza do działania, a drugim przeszkadza. To, czy zamieszkanie w metropolii będzie dobrym rozwiązaniem dla danego człowieka, zależy głównie od jego charakteru, potrzeb i trybu życia. Na osiedlenie się w mieście często decydują się osoby młode, ze wpędu na duże możliwości rozwoju w obszarze naukowym, jak i łatwość w późniejszym znalezieniu dobrej pracy. Mimo to, nie oznacza to, że w miastach mieszkają sami młodzi ludzie chcący korzystać z życia pełną piersią. Osoby starsze lub mające już rodziny również cenią sobie mieszkanie w takim miejscu, głównie ze względu na to, że bliskość wszystkich potrzebnych do życia usług i sklepów jest wygodna i ułatwia codzienne życie.

Bibliografia / Netografia

  • tur-nieruchomosci.pl, Najważniejsze zalety i wady mieszkania w mieście – sprawdź czy warto w nim mieszkać, Data publikacji: 2022.06.20, Data odczytu: 2023.03.08
mieszkanie w dużym mieście wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *