Szukaj

Wady i zalety mieszkania w bursie

Bursa, czyli międzyszkolna placówka opiekuńczo-wychowawcza przeznaczona dla młodzieży kształcącej się poza miejscem stałego zamieszkania. Czy mieszkanie w bursie jest wygodne czy wręcz przeciwnie? Zobaczmy, czy ma to więcej wad czy zalet.

Mieszkanie w bursie - wady i zalety

Mimo wielu wad, bursy mają też swoje dobre strony, o których nie można zapominać. Oto one:

Zalety mieszkania w bursie

Możliwość nawiązania nowych znajomości i przyjaźni

Czasy szkolne to okres, w którym poznajemy najwięcej nowych osób. To właśnie wtedy powstają wieloletnie znajomości i tworzą się przyjaźnie na cale życie. Mieszkanie w bursie z pewnością sprzyja poznawaniu nowych osób i nawiązywaniu relacji.

Wyrwanie się z małej miejscowości

Zamieszkanie w bursie umożliwia rozpoczęcie nauki w innej niż rodzinna miejscowość. To bardzo korzystne rozwiązanie szczególnie dla osób z terenów wiejskich, które chcą iść do wymarzonej szkoły w większym mieście, a nie mają możliwości codziennych dojazdów.

Możliwość zamieszkania w innym mieście

Bursa daje możliwość taniego zamieszkania w mieście. Można dzięki temu połączyć edukację z poznawaniem uroków życia w innej niż rodzinna miejscowości, np. w stolicy.

Nauka samodzielności

Zamieszkanie w bursie wiąże się z tym, że chcąc nie chcąc trzeba stać się bardziej samodzielnym. Kiedy rodzice są daleko, należy samemu radzić sobie z różnymi trudnościami. Taka nauka samodzielności początkowo może wydawać się przerażająca, jednak z pewnością jest cenną lekcją, która zaprocentuje i ułatwi życie w przyszłości.

Gotowe jedzenie

W bursie istnieje możliwość wykupienia posiłków na stołówce. Śniadania i kolacje najczęściej są w formie szwedzkiego stołu, natomiast obiady podawane są jako gotowe porcje. Posiłki nie są może wyszukane, ale pełnowartościowe i różnorodne.

Pomoc w nauce

Mieszkając w bursie wśród wielu rówieśników nie sposób się nudzić. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie lubią przebywać same. Oprócz tego, daje to również możliwość wspólnej nauki lub wygadania się znajomym, jeśli mamy jakiś problem.

Możliwość rozwijania zainteresowań

W wielu bursach istnieją różnego rodzaju kółka zainteresowań. Popołudniami, w czasie wolnym od lekcji lub w weekendy można spędzać czas na wykonywaniu swoich ulubionych aktywności i przy tym rozwijać swoje hobby i umiejętności.

Zamieszkanie w bursie podczas nauki to rozwiązanie, któremu nie brakuje wad. Do największych należą:

Wady mieszkania w bursie

Tęsknota za domem

Zamieszkanie w bursie wiąże się z wyprowadzką z domu rodzinnego. Często, najmłodsi lokatorzy bursy stanowią dorastającą młodzież w wieku 15-16 lat, która chciała iść do wymarzonego liceum czy technikum w większym mieście. Dla tak młodych osób, wyprowadzka z domu może być ciężka, szczególnie jest są bardzo zżyte ze swoimi bliskimi. Co prawda, lokatorzy bursy mogą wracać na weekendy do domów, jednak duża część z nich tego nie robi ze względu na koszty dojazdów lub duże odległości dzielące bursę od ich rodzinnej miejscowości. Na szczęście, w dzisiejszych czasach rozłąka może być nieco mniej bolesna dzięki technologii – telefony i Internet dają możliwość częstych rozmów z bliskimi. Oczywiście nie zastąpi to bezpośredniego kontaktu, ale może pomóc złagodzić tęsknotę.

Obcy ludzie

Decydując się na zamieszkanie w bursie będziemy mieszkać z zupełnie obcymi nam ludźmi. W dużej mierze jest to wada, gdyż nigdy nie wiadomo na kogo się trafi. Oczywiście w bursie każdy jest zobowiązany do przestrzegania regulaminów i zasady współżycia społecznego, ale w praktyce może być różnie. W przeciwieństwie do internatów, który jest ogniwem organizacyjnym konkretnej szkoły, przeznaczonym dla jej zamiejscowych uczniów, bursa to oddzielna placówka przyjmująca młodzież z różnych szkół. W związku z tym, część osób mieszkających w bursie nie będziemy kojarzyć nawet ze szkoły, a jedynie z widzenia.

Mniejsza prywatność

W bursie pokoje są wieloosobowe. Konieczność nagłego zamieszkania z dwoma czy trzema obcymi osobami może powodować trudności w przystosowaniu się. Taka sytuacja na początku z pewnością nie jest komfortowa, jednak zazwyczaj z biegiem czasu można się do tego przyzwyczaić. Oczywiście, zdarza się, że w bursie tak jak w przypadku innych dużych skupisk ludzi, mogą powstawać konflikty, a nowi współlokatorzy nie przypadną nam do gustu lub będą mieli zupełnie inny tryb życia niż my. W takiej sytuacji jednak można starać się o zmianę pokoju.

Wspólna łazienka

W bursach łazienki są dzielone na kilka pokoi. Dla niektórych osób takie rozwiązanie może być nieco krępujące. Poza tym, może się zdarzyć, że chcąc skorzystać z toalety lub prysznica trzeba będzie chwile poczekać na swoją kolei. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce rano oraz wieczorem.

Dyscyplina

Wiele osób myśli, że mieszkanie w bursie bez nadzoru rodziców oznacza, że można robić cokolwiek się zechce. Jest to nieprawdą. W bursie kontroli nie sprawują rodzie, tylko wychowawcy. W każdej bursie obowiązują regulaminy i zasady, których trzeba przestrzegać. Dotyczą one np. zachowania czystości w pokoju, ciszy nocnej czy godzin w których można i w których nie można opuszczać bursy. W przypadku nieprzestrzegania regulaminów, można zostać z bursy wyrzuconym.

Dyżury i dodatkowe obowiązki

W niektórych bursach ustalane są dyżury sprzątania powierzchni wspólnych lub pomocy na stołówce przez mieszkańców placówki.

Plusy i minusy mieszkania w bursie - podsumowanie

Niemal każdy w pewnym momencie swojego życia decyduje się na opuszczenie swojego domu rodzinnego. U niektórych, moment ten przychodzi wcześniej, a u niektórych później, jednak zawsze wiąże się on z koniecznością zmiany swojego stylu życia i przyzwyczajeń. Szczególnie zamieszkanie z innymi ludźmi wymaga pewnej elastyczności i umiejętności dopasowania się do panujących warunków i reguł. Mieszkanie w bursie jest idealnym przykładem takiej sytuacji.

Wszelkie regulaminy dotyczące mieszkania w bursie oraz relacje z innymi lokatorami mogą na początku wydawać się trudne. Zazwyczaj jednak, po czasie można się do nich przyzwyczaić. Warto mieć na uwadze, że wszystkie zasady mają na celu ułatwić i uporządkować funkcjonowanie bursy oraz pozwalają na bezpieczną organizację pracy. Ponadto, mają też sprawić, aby każdy jej mieszkaniec miał równe prawa i obowiązki oraz wiedział co może, a czego nie może robić.

Mieszkanie w bursie ma swoje blaski i cienie – z jednej strony można czuć większą swobodę i możliwość decydowania o sobie niż w podczas mieszkania w domu rodzinnym, nawiązać nowe znajomości czy pomieszkać w dużym mieście, a z drugiej trzeba przestrzegać regulaminów i zasad panujących w bursie i godzić się na mniejszą prywatność. Tak naprawdę to, czy ktoś powinien zamieszkać w bursie zależy od tego, co dla danego człowieka jest w życiu ważniejsze, np. czy może zgodzić się na mniejszą prywatność i gorsze warunki mieszkalne w zamian za większe możliwości rozwoju i dostępu do edukacji czy bardziej niż to ceni sobie wysoki komfort i warunki życia. Poza tym, warto pamiętać, że bursa to nie więzienie. W razie jakichkolwiek problemów można zmienić pokój lub po prostu przenieść się do innej bursy czy stancji.

Bibliografia / Netografia

  • dlanastolatek.pl, Wady mieszkania w internacie, Data publikacji: 2019.01.28, Data odczytu: 2023.03.07
  • dlanastolatek.pl, Zalety mieszkania w internacie, Data publikacji: 2019.01.24, Data odczytu: 2023.03.07
  • nataliasays.com, Jak wygląda życie w internacie?, Data odczytu: 2023.03.07
mieszkanie w bursie wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *