Mieszkanie na obrzeżach miasta - zalety i wady
Zwolennicy mieszkania na obrzeżach miasta za największe zalety podają następujące kwestie:
Zalety mieszkania na obrzeżach miasta
Niższa cena nieruchomości
Największym atutem domu lub mieszkania na obrzeżach miasta jest niższa cena nieruchomości. Poza miastem ceny są o wiele niższe niż w ścisłym centrum miasta. Dzięki temu za ten sam budżet można zamieszkać w zdecydowanie większym mieszkaniu lub domu na obrzeżach niż miałoby to miejsce w centrum.
Większy spokój niż w centrum miasta
Następną zaletą, która często decyduje o wyborze domu poza miastem zamiast mieszkania w centrum miasta jest spokój, cisza i bliskość natury, którą oferują przedmieścia. Obecność zieleni pozytywnie wpływa także na samopoczucie, natomiast spokój i cisza to najlepsze rozwiązanie problemu zmęczenia i znużenia życiem w mieście.
Czystsze powietrze
Ilość spalin emitowanych przez pojazdy, przemysł i mieszkania w centrum miasta bywa ogromna. Alerty smogowe, szczególnie w sezonie grzewczym, w dużych miastach często donoszą o niebezpiecznym dla zdrowia stężeniu szkodliwych pyłów. Tymczasem, dzięki temu, że na obrzeżach jest mniej aut, a zagęszczenie ludności jest mniejsze, problem ten tam nie występuje lub jest o wiele mniejszy.
Dobre warunki do wychowywania dzieci
Przedmieścia jako miejsce do życia często wybierają również rodziny z dziećmi. Dlaczego? Otóż takie osoby nie chcą gnieść się w wielkomiejskich, ciasnych blokowiskach. Zamiast tego wolą wybrać kameralne osiedla na obrzeżach miast, gdzie mogą zamieszkać w mniejszym bloku lub nawet we własnym domu z ogrodem. Na obrzeżach miast jest również większy dostęp do natury – jezior, lasów czy parków co sprzyja rodzinnym wycieczkom pieszym lub rowerowym.
Obrzeża, zwane też przedmieściami, niektórych zniechęcają do siebie m.in. przez następujące kwestie:
Wady mieszkania na obrzeżach miasta
Duża odległość od centrum miasta
Jedną z największych wad mieszkania na obrzeżach miasta to duża odległość przedmieścia od centrum miasta, a raczej od punktów usługowych, sklepów i innych rzeczy, które się tam znajdują. To oznacza dużą liczbę kilometrów, które trzeba pokonywać każdego dnia aby dostać się do centrum miasta, ale również sporo czasu, który trzeba spędzić w podróży. Do tego dochodzą również korki na najpopularniejszych drogach dojazdowych z mniejszych miejscowości do dużych lub z obrzeży do ścisłego centrum, które potrafią w godzinach porannego i popołudniowego szczytu przybierać duże rozmiary.
Mniejsza dostępność komunikacji miejskiej
Nie da się ukryć, że na obrzeżach miast komunikacja miejska nie jest tak doskonale rozwinięta jak w ścisłym jego centrum. W takich miejscach jeździ mniej linii autobusowych, a ich kursy są o wiele rzadsze. Stwarza to realny problem w dojazdach do szkoły, do pracy czy na zakupy. Z tego względu żyjąc na przedmieściach, aby móc się swobodnie przemieszczać, niemal koniczne jest posiadanie samochodu.
Słabiej rozwinięta infrastruktura
Przedmieścia miast posiadają także o wiele słabiej rozwiniętą infrastrukturę handlową, usługową i kulturalną niż centra. Owszem są tam sklepy, fryzjerzy czy różnego rodzaju punkty usługowe, jednak ich oferta jest o wiele mniejsza. To samo dotyczy również szkół, żłobków czy przedszkoli. Utrudniony dostęp do sklepów czy miejsc rozrywki może być problemem w codziennym funkcjonowaniu, szczególnie dla osób, które są aktywne – lubią chodzić na trening, do kina czy na kolację ze znajomymi.
Plusy i minusy mieszkania na obrzeżach miasta - podsumowanie
Decyzja o przeprowadzce w nowe miejsce zawsze powinna być poprzedzona dokładną analizą swojej sytuacji życiowej i potrzeb z uwzględnieniem różnych czynników. Ważne jest niemal wszystko – począwszy od sposobów spędzania wolnego czasu, poprzez styl życia, a skończywszy na tym, ile czasu możemy poświęcić na codzienne dojazdy do pracy. Głównymi czynnikami odróżniającymi mieszkania w centrum od mieszkań na obrzeżach jest komunikacja oraz infrastruktura miejska. Jednocześnie to właśnie one najczęściej decydują o tym, czy mieszkanie na przedmieściach będzie dla kogoś dobre czy też nie. Jeśli ktoś ma samochód i nie zależy mu, aby w najbliższej okolicy znajdowały się liczne punkty usługowe, galerie handlowe i miejsca rozrywki to przedmieścia mogą być dla niego. Oprócz tego, w takiej lokalizacji odnajdą się również ludzie pracujący w firmach zlokalizowanych na obrzeżach, osoby chcące mieszkać z dala od zgiełku centrum i osoby ceniące sobie bliski dostęp do terenów zielonych, a także rodziny z dziećmi, chcące mieć do dyspozycji dom z ogródkiem. Mieszkanie na obrzeżach miasta może natomiast nie sprawdzić się w przypadku energicznych i aktywnych singli, którzy cały czas coś robią, kochają miejską dżunglę i są bardzo aktywni. Przedmieścia to również nienajlepszy pomysł dla osób, które nie posiadają i nie planują posiadać prawa jazdy lub samochodu.
Bibliografia / Netografia
- obido.pl, Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach – jak mieszkają Polacy?, Data publikacji: 2020.10.01, Data odczytu: 2023.01.15
- developres.pl, Wady mieszkania na obrzeżach miasta, Data publikacji: 2021.02.21, Data odczytu: 2023.01.15
- noveoleandrey.pl, Wady i zalety mieszkania na przedmieściach, Data odczytu: 2023.01.15
- nickel.com.pl, Mieszkanie na przedmieściach – zalety i wady, Data odczytu: 2023.01.15
- rydzowski.pl, Mieszkanie na obrzeżach miasta – wady i zalety, Data odczytu: 2023.01.15
- sunmet.pl, Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach miasta – plusy i minusy., Data publikacji: 2020.09.01, Data odczytu: 2023.01.15
- pcg.pl, W centrum, czy na obrzeżach? Poznaj wady i zalety obu lokalizacji!, Data publikacji: 2021.06.15, Data odczytu: 2023.01.15