Szukaj

Wady i zalety mieszkania na obrzeżach miasta

Planując kupno lub wynajem domu lub mieszkania często jednym z dylematów jest wybór lokalizacji. Co wybrać - miasto czy wieś? A jeśli miasto to ścisłe centrum czy przedmieścia? Ta ostatnia opcja cieszy się szczególną popularnością wśród rodzin z dziećmi, ale bez wątpienia każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, stąd też trudniej podjąć ostateczną decyzję.

Mieszkanie na obrzeżach miasta - zalety i wady

Zwolennicy mieszkania na obrzeżach miasta za największe zalety podają następujące kwestie:

Zalety mieszkania na obrzeżach miasta

Niższa cena nieruchomości

Największym atutem domu lub mieszkania na obrzeżach miasta jest niższa cena nieruchomości. Poza miastem ceny są o wiele niższe niż w ścisłym centrum miasta. Dzięki temu za ten sam budżet można zamieszkać w zdecydowanie większym mieszkaniu lub domu na obrzeżach niż miałoby to miejsce w centrum.

Większy spokój niż w centrum miasta

Następną zaletą, która często decyduje o wyborze domu poza miastem zamiast mieszkania w centrum miasta jest spokój, cisza i bliskość natury, którą oferują przedmieścia. Obecność zieleni pozytywnie wpływa także na samopoczucie, natomiast spokój i cisza to najlepsze rozwiązanie problemu zmęczenia i znużenia życiem w mieście.

Czystsze powietrze

Ilość spalin emitowanych przez pojazdy, przemysł i mieszkania w centrum miasta bywa ogromna. Alerty smogowe, szczególnie w sezonie grzewczym, w dużych miastach często donoszą o niebezpiecznym dla zdrowia stężeniu szkodliwych pyłów. Tymczasem, dzięki temu, że na obrzeżach jest mniej aut, a zagęszczenie ludności jest mniejsze, problem ten tam nie występuje lub jest o wiele mniejszy.

Dobre warunki do wychowywania dzieci

Przedmieścia jako miejsce do życia często wybierają również rodziny z dziećmi. Dlaczego? Otóż takie osoby nie chcą gnieść się w wielkomiejskich, ciasnych blokowiskach. Zamiast tego wolą wybrać kameralne osiedla na obrzeżach miast, gdzie mogą zamieszkać w mniejszym bloku lub nawet we własnym domu z ogrodem. Na obrzeżach miast jest również większy dostęp do natury – jezior, lasów czy parków co sprzyja rodzinnym wycieczkom pieszym lub rowerowym.

Obrzeża, zwane też przedmieściami, niektórych zniechęcają do siebie m.in. przez następujące kwestie:

Wady mieszkania na obrzeżach miasta

Duża odległość od centrum miasta

Jedną z największych wad mieszkania na obrzeżach miasta to duża odległość przedmieścia od centrum miasta, a raczej od punktów usługowych, sklepów i innych rzeczy, które się tam znajdują. To oznacza dużą liczbę kilometrów, które trzeba pokonywać każdego dnia aby dostać się do centrum miasta, ale również sporo czasu, który trzeba spędzić w podróży. Do tego dochodzą również korki na najpopularniejszych drogach dojazdowych z mniejszych miejscowości do dużych lub z obrzeży do ścisłego centrum, które potrafią w godzinach porannego i popołudniowego szczytu przybierać duże rozmiary.

Mniejsza dostępność komunikacji miejskiej

Nie da się ukryć, że na obrzeżach miast komunikacja miejska nie jest tak doskonale rozwinięta jak w ścisłym jego centrum. W takich miejscach jeździ mniej linii autobusowych, a ich kursy są o wiele rzadsze. Stwarza to realny problem w dojazdach do szkoły, do pracy czy na zakupy. Z tego względu żyjąc na przedmieściach, aby móc się swobodnie przemieszczać, niemal koniczne jest posiadanie samochodu.

Słabiej rozwinięta infrastruktura

Przedmieścia miast posiadają także o wiele słabiej rozwiniętą infrastrukturę handlową, usługową i kulturalną niż centra. Owszem są tam sklepy, fryzjerzy czy różnego rodzaju punkty usługowe, jednak ich oferta jest o wiele mniejsza. To samo dotyczy również szkół, żłobków czy przedszkoli. Utrudniony dostęp do sklepów czy miejsc rozrywki może być problemem w codziennym funkcjonowaniu, szczególnie dla osób, które są aktywne – lubią chodzić na trening, do kina czy na kolację ze znajomymi.

Plusy i minusy mieszkania na obrzeżach miasta - podsumowanie

Decyzja o przeprowadzce w nowe miejsce zawsze powinna być poprzedzona dokładną analizą swojej sytuacji życiowej i potrzeb z uwzględnieniem różnych czynników. Ważne jest niemal wszystko – począwszy od sposobów spędzania wolnego czasu, poprzez styl życia, a skończywszy na tym, ile czasu możemy poświęcić na codzienne dojazdy do pracy. Głównymi czynnikami odróżniającymi mieszkania w centrum od mieszkań na obrzeżach jest komunikacja oraz infrastruktura miejska. Jednocześnie to właśnie one najczęściej decydują o tym, czy mieszkanie na przedmieściach będzie dla kogoś dobre czy też nie. Jeśli ktoś ma samochód i nie zależy mu, aby w najbliższej okolicy znajdowały się liczne punkty usługowe, galerie handlowe i miejsca rozrywki to przedmieścia mogą być dla niego. Oprócz tego, w takiej lokalizacji odnajdą się również ludzie pracujący w firmach zlokalizowanych na obrzeżach, osoby chcące mieszkać z dala od zgiełku centrum i osoby ceniące sobie bliski dostęp do terenów zielonych, a także rodziny z dziećmi, chcące mieć do dyspozycji dom z ogródkiem. Mieszkanie na obrzeżach miasta może natomiast nie sprawdzić się w przypadku energicznych i aktywnych singli, którzy cały czas coś robią, kochają miejską dżunglę i są bardzo aktywni. Przedmieścia to również nienajlepszy pomysł dla osób, które nie posiadają i nie planują posiadać prawa jazdy lub samochodu.

Bibliografia / Netografia

  • obido.pl, Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach – jak mieszkają Polacy?, Data publikacji: 2020.10.01, Data odczytu: 2023.01.15
  • developres.pl, Wady mieszkania na obrzeżach miasta, Data publikacji: 2021.02.21, Data odczytu: 2023.01.15
  • noveoleandrey.pl, Wady i zalety mieszkania na przedmieściach, Data odczytu: 2023.01.15
  • nickel.com.pl, Mieszkanie na przedmieściach – zalety i wady, Data odczytu: 2023.01.15
  • rydzowski.pl, Mieszkanie na obrzeżach miasta – wady i zalety, Data odczytu: 2023.01.15
  • sunmet.pl, Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach miasta – plusy i minusy., Data publikacji: 2020.09.01, Data odczytu: 2023.01.15
  • pcg.pl, W centrum, czy na obrzeżach? Poznaj wady i zalety obu lokalizacji!, Data publikacji: 2021.06.15, Data odczytu: 2023.01.15
mieszkanie na obrzeżach miasta wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *