Szukaj

Wady i zalety mieszkania w centrum miasta

Mieszkania w ścisłym centrum miasta są sprawą bardzo kontrowersyjną. Dla jednych byłby to szczyt marzeń, a dla innych przekleństwo. Osoby, które nie są pewne czy taka lokalizacja byłaby dla nich odpowiednia powinny zapoznać się z poniższym artykułem przedstawiającym wady i zalety takiego rozwiązania.

Mieszkanie w centrum miasta - zalety i wady

Mimo wielu wad, nie należy z góry przekreślać lokalu położonego w centrum miasta, ponieważ ma ono także swoje niezaprzeczalne zalety:

Zalety mieszkania w centrum miasta

Oszczędność czasu na dojazdy

W obecnych czasach każda minuta jest na wagę złota, dlatego nikt nie chce marnować czasu na dojazdy na uczelnie, do pracy czy na dodatkowe zajęcia. Mieszkając w centrum miasta wszystko ma się na wyciągnięcie ręki i można łatwo uniknąć ciągłego pośpiechu. Mieszkańcy centrum miasta mogą w ciągu kilku minut dotrzeć do sklepu, na siłownię czy do knajpy i to najczęściej na własnych nogach. Zapewnia to duży poziom swobody oraz komfortu życia.

Możliwość dostania się w jakiekolwiek miejsce

W centrum miasta często przecinają się różne linie tramwajowe i autobusowe komunikacji miejskiej. Prawdą jest, że do dowolnego miejsca w mieście najłatwiej jest dostać się transportem publicznym startując z centrum. Mieszkanie w centrum miasta wiąże się z dużą dostępnością przystanków nie tylko komunikacji miejskiej, ale również dworca PKS i PKP. Doskonale rozwinięta sieć komunikacji miejskiej przydaje się nie tylko ludziom bez prawa jazdy lub bez auta. Coraz więcej osób zmotoryzowanych wybiera taką formę podróży po to, aby uniknąć korków, zminimalizować koszty podróży i być bardziej eko.

Rozrywka i usługi na wyciągnięcie ręki

W centrum miasta znajduje się wiele usług z różnych branż – centra handlowe, supermarkety, banki, siłownie, apteki, przychodnie, miejsca rozrywki, kina, kluby czy teatry. To właśnie w centrum najwięcej się dzieje – organizowane są tu imprezy, wystawy i koncerty. Bliskość takich atrakcji sprzyja rozwojowi kulturalnemu. Oprócz tego, mieszkanie w centrum miasta sprzyja realizowaniu swoich pasji i hobby. Centrum miasta daje również szansę na znalezienie dobrej posady, gdyż mieści się tutaj również spora ilość miejsc pracy.

Duża dostępność placówek edukacyjnych

Najlepsze placówki edukacyjne każdego stopnia – żłobki, przedszkola, szkoły czy uniwersytety, często zlokalizowane są w pobliżu centrum miast. Stanowi to kluczowy element w przypadku osób planujących powiększenie rodziny. Bliskość szkół to nie tylko wygoda dla rodziców, ale także bezpieczeństwo dla dzieci, szczególnie dla tych, które są już na tyle duże, że same wracają ze szkoły do domu.

Centra miast, szczególnie tych dużych, najbardziej charakteryzują się tym, że są głośne i zatłoczone. Nie jest to jednak jedyna wada, która sprawia, że niektórzy ludzie nigdy by się na takie rozwiązanie nie zdecydowali. Centrum miasta charakteryzuje bowiem również:

Wady mieszkania w centrum miasta

Wysokie ceny mieszkań

Ceny nieruchomości zależą od wielu czynników, m.in. od lokalizacji. Lokale w mniejszych miastach i wsiach są zazwyczaj tańsze niż mieszkania o podobnych parametrach, ale położone w dużych miastach. Najdroższe jednak są nieruchomości położne w centrach takich miast. Centrum miasta jest bowiem uważane na rynku nieruchomości za bardzo atrakcyjną, wręcz prestiżową lokalizację. Z tego względu, ceny mieszkań w samym centrum potrafią być o wiele wyższe niż w innych częściach miasta.

Tłok

W dużych miastach zazwyczaj bywa tłoczno. Często jednak niektóre ulice są oblegane tylko w tzw. godzinach szczytu, natomiast poza nimi jest na nich dość spokojnie. Zasada ta nie dotyczy jednak centrum miasta – tutaj zawsze jest tłoczno i gwarno, niezależnie od daty czy pory dnia lub nocy. Dotyczy to nie tylko ulic, ale również chodników, placów, knajp, sklepów czy innych punktów usługowych znajdujących się w centrum. Tłumy tworzą nie tylko mieszkańcy miasta, ale również turyści, którzy bywają hałaśliwi. Taki ciągły gwar i pęd pod oknem z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu.

Duża ilość pojazdów

Centrum miasta, jeśli jest otwarte dla ruchu pojazdów, często bywa zakorkowane. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż każdy chce jak najbliżej pojechać do urzędu, sklepu czy knajpy, które zwykle znajdują się właśnie w centrum miasta. Duża część osób również pracuje w centrum. Wszystko to sprawia, że na ulicach jest nieustanny ruch. Z powodu dużej liczby aut, mogą pojawić się również problemy ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego. Dodatkowo, wiele miast ma płatne strefy parkowania, z których najdroższe znajdują się właśnie w centrum miasta.

Słaba jakość powietrza

Większa ilość samochodów w centrum miasta, to również większa ilość zanieczyszczeń, które negatywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie.

Hałas

Centrum nadaje rytm całemu miastu i jest jego bijącym sercem. Tam życie nigdy nie śpi, a zabawa trwa przez 24h na dobę. Sklepy, knajpy, nocne kluby tętnią życiem nawet w nocy, co wielu osobom chcącym w ciszy odpocząć po pracy we własnym mieszkaniu może przeszkadzać.

Brak zieleni

W centrum miasta, oprócz pojedynczych drzew czy rabatów z kwiatami, zazwyczaj brakuje roślinności. Parki czy zielone osiedla zwykle znajdują się bardziej na uboczu. Fakt ten potęguje również to, że w ciągu ostatnich lat wiele miast zamieniło swoje centra i tzw. stare rynki w betonowe place pozbawione drzew. Co prawda, włodarze miast powoli zaczynają zauważać, że to był błąd, jednak nie da się tego tak szybko naprawić.

Plusy i minusy mieszkania w centrum miasta - podsumowanie

Jak widać mieszkanie w ścisłym centrum miasta ma swoje wady, ale także wiele zalet. Taką lokalizację docenią przede wszystkim młodzi ludzie, którzy chcą garściami czerpać z życia, miejskiej infrastruktury i oferty rozrywkowej. Mieszkanie w centrum to raj dla osób, które nienawidzą się nudzić oraz dla miłośników miejskiej dżungli, gwaru i aktywnego wypoczynku. Mieszkanie w ścisłym centrum miasta daje ogromne pole do rozwoju i korzystania z różnego rodzaju atrakcji. Pozwala także na zaoszczędzenie czasu na dojazdy na uczelnię czy do pracy. Z tego względu do grupy osób, która najczęściej decyduje się na tego typu lokalizację należą również studenci łączący naukę z pracą. Mieszkanie w ścisłym centrum miasta niekoniecznie sprawdzi się natomiast w przypadku ludzi spokojnych i ceniących sobie odpoczynek w ciszy.

Bibliografia / Netografia

  • jkn.com.pl, Wady i zalety mieszkania w centrum miasta, Data odczytu: 2023.01.15
  • zw.pl, Zalety i wady mieszkania w centrum miasta, Data publikacji: 2021.12.08, Data odczytu: 2023.01.15
  • domynowoczesne.info.pl, Zalety i wady mieszkania w centrum miasta, Data odczytu: 2023.01.15
  • domabc.pl, Mieszkanie w ścisłym centrum miasta – wady i zalety, Data publikacji: 2017.04.10, Data odczytu: 2023.01.15
  • mondaydevelpment.pl, 4 zalety mieszkania w centrum miasta, Data odczytu: 2023.01.15
mieszkanie w centrum miasta wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *