Szukaj

Wady i zalety mieszkania na osiedlu strzeżonym

Osiedle strzeżone, zwane też osiedlem zamkniętym, to ogrodzony teren skupiający kilka lub kilkanaście bloków, którego pilnuje całodobowa ochrona. W miejscach tego typu występują również monitoring czy szlabany i bramy na pilot. Zobaczmy, czego jest więcej wad czy zalet takich osiedli.

Mieszkanie na osiedlu strzeżonym - wady i zalety

Mimo wad, mieszkanie na osiedlu strzeżonym ma bardzo wiele zalet. Bez wątpienia należą do nich:

Zalety mieszkania na osiedlu strzeżonym

Bezpieczeństwo

Największą zaletą osiedli strzeżonych jest wysokie bezpieczeństwo, które na nich panuje. Osiedla tego typu są monitorowane i pilnowane przez strażnika. Dodatkowo są szlabany i bramy uruchamiane na pilota. Dzięki temu nikt nieupoważniony na nie nie wejdzie ani nie wjedzie. Sprawia to, że ryzyko kradzieży, włamania czy wandalizmu jest niemal całkowicie zminimalizowane, szczególnie w porównaniu do publicznych osiedli, do których każdy ma swobodny dostęp. Wszystkie te zabezpieczenia mają zapewnić mieszkańcom osiedla komfort psychiczny i spokój.

Czystość

Osiedla strzeżone są bardzo czyste i zadbane. Ciężko znaleźć tu walające się po chodnikach śmieci czy graffiti na murach budynków. Deptaki i ścieżki są zawsze uporządkowane, trawniki przystrzyżone, a wszelkie uszkodzenia szybko naprawiane. O wygląd osiedli dbają nie tylko wynajęci pracownicy, ale również mieszkańcy, którzy czują się odpowiedzialni za dobra wspólne. Duża estetyka i czystość to coś, co mocno przyciąga do siebie osoby ceniące sobie ładny wygląd otoczenia, w którym mieszkają.

Własne miejsca rekreacyjne

Większość osiedli zamkniętych posiada liczne udogodnienia przeznaczone tylko dla ich mieszkańców. Mowa tu np. o placu zabaw, boisku, strefie wypoczynku z ławkami czy miejscu do urządzenia grilla. Co więcej, niektóre z nich mają nawet o wiele więcej atrakcji, np. salony fryzjerskie, sklepy czy siłownie umieszczone w części parterowej bloków.

Brak dużego ruchu samochodowego

Zamknięte osiedla są pozbawione szybkiego ruchu samochodowego. Ruch aut odbywa się tylko we wskazanej strefie dojazdowej. Poza tym, przez szlabany i bramy otwierane pilotem nie ma możliwości, aby na osiedle wjechać z dużą prędkością. Oprócz tego, na tego typu osiedlach znajdują się parkingi podziemne, przez co ruch aut po uliczkach dojazdowych jest mocno ograniczony. Dzięki temu, ulice te są bezpieczne, zwłaszcza dla bawiących się w pobliżu dzieci.

Cisza

Bardzo mały ruch samochodowy oraz brak możliwości poruszania się po osiedlu osób postronnych sprawia, że takie miejsca są ciche. Osiedla zamknięte, nawet te znajdujące się w centrum miasta, są odseparowane od zgiełku i hałasu ulic i toczącego się na zewnątrz życia publicznego. Dla niektórych osób ma to duże znaczenie, gdyż tylko w ciszy mogą oni wypocząć w mieszkaniu po ciężkim dniu w pracy.

Bycie mieszkańcem zamkniętego osiedla wiąże się zarówno z ograniczeniami, jak i udogodnieniami. Do wad należą m.in.:

Wady mieszkania na osiedlu strzeżonym

Brak prywatności

Efektem ubocznym całodobowej ochrony jest brak prywatności. Bycie monitorowanym przez 24 godziny na dobę sprawia, że można dokładnie sprawdzić, co w danym miejscu i czasie robiliśmy i gdzie byliśmy. Dla niektórych jest to bardzo niekomfortowe. Oprócz tego, na wielu osiedlach wymagana jest weryfikacja tożsamości osób wchodzących na jego teren, co może generować problemy np. gdy zapomnimy wziąć ze sobą dokument tożsamości. Do kłopotliwych sytuacji może także dojść podczas wizyt gości, kiedy to odwiedzający muszą tłumaczyć się administracji komu i gdzie składają wizytę.

Złudne poczucie bezpieczeństwa

Zdarza się, że mimo zastosowanych zabezpieczeń na osiedlach strzeżonych również dochodzi do przestępstw. Niestety, mimo wdrożenia wielu środków zabezpieczenia terenu nie sposób całkowicie wyeliminować zachowań przestępczych czy wandalizmu. Monitoring, stróż, szlabany – to wszystko może powodować u mieszkańców złudne poczucie bezpieczeństwa i usypiać ich czujność, co chętnie wykorzystują złodzieje.

Odizolowanie od reszty społeczeństwa

Wielu specjalistów od ludzkiej psychiki i relacji społecznych twierdzi, że życie na osiedlach zamkniętych może źle wpłynąć na zdrowie psychiczne jego mieszkańców. Według nich, skutkami mieszkania na strzeżonym osiedlu mogą być:

  • poczucie odizolowania od reszty społeczeństwa,
  • odczuwanie lęku przed kontaktami z innymi ludźmi,
  • brak poczucia przynależności oraz
  • wystąpienie trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi.

Plusy i minusy mieszkania na osiedlu strzeżonym - podsumowanie

Dawniej osiedla strzeżone były postrzegane jako luksusowe i przeznaczone wyłącznie dla najzamożniejszych ludzi. Z tego powodu, osoby tam mieszkające cieszyły się prestiżem. Jednak wraz z biegiem czasu granice społeczne zaczęły się zacierać i obecnie na zamieszkanie na osiedlu zamkniętym może sobie pozwolić więcej ludzi niż jeszcze kilka lat temu. Czy warto się zdecydować na takie rozwiązanie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przed podjęciem decyzji, z pewnością warto przyjrzeć się okolicy i dowiedzieć się jak osiedle funkcjonuje w praktyce – sprawdzić m.in. czy strażnicy dobrze wypełniają swoje obowiązki, czy społeczność jest zżyta i czy zabezpieczenia działają bez zastrzeżeń. Na życie na osiedlach zamkniętych zazwyczaj decydują się ludzie, dla których priorytetem jest bezpieczeństwo ich i ich rodziny.

Bibliografia / Netografia

  • rynekpierwotny.pl, Wady i zalety mieszkania na osiedlu zamkniętym, Data odczytu: 2023.04.02
  • gethome.pl, Osiedle otwarte czy zamknięte? Zalety i wady, Data publikacji: 2022.05.24, Data aktualizacji: 2022.08.10, Data odczytu: 2023.04.02
mieszkanie na osiedlu strzeżonym wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *