Szukaj

Wady i zalety mieszkania w mieście satelickim

Miasto satelickie, według definicji, to miejscowość o samowystarczalności pod względem usług i zatrudnienia, ale uzależnione w zakresie usług wyższego rzędu, np. szkolnictwa wyższego, lepiej płatnych miejsc pracy oraz administracji od pobliskiego większego miasta. Zobaczmy, jakie są wady i zalety mieszkania w mieście satelickim.

Mieszkanie w mieście satelickim - wady i zalety

Miasto satelickie zniechęca licznymi wadami, ale jednocześnie kusi następującymi zaletami:

Zalety mieszkania w mieście satelickim

Ceny nieruchomości

Ceny nieruchomości na osiedlach w mniejszych miejscowościach satelickich są znacznie niższe niż w tych, które znajdują się w dużych miastach. Tańsze są tam nie tylko domy czy mieszkania, ale także ziemia. Z tego względu, miasta satelickie często wybierają osoby, którym zależy na posiadaniu własnej nieruchomości.

Spokój

Miasta satelickie z reguły są dość małe i panuje w nich względny spokój. Nie ma korków, wszędzie jest blisko i nie odczuwa się pędu i hałasu charakterystycznego dla dużych miast. Takie miejscowości często są też położone bliżej terenów zielonych, co daje możliwość kontaktu z naturą.

Możliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb

Chociaż to duże miasta dają szanse na lepszą pracę, wyższe zarobki czy większe możliwości rozwoju, to nie oznacza to, że w mieście satelickim nie da się normalnie żyć. W takich miejscowościach również są zakłady pracy, centra handlowe, lokale usługowe czy miejsca rozrywki. Wszystko to jest jednak na mniejszą skalę. Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy ludzie chcą robić wielką karierę. Niektórym zależy na spokojnym i stabilnym życiu, nawet jeśli będzie ono skromniejsze. Nie ma w tym nic złego i dla takich osób miasto satelickie będzie w zupełności wystarczające do życia.

Mając do wyboru zamieszkanie w mieście satelickim a w dużym, prężnie działającym mieście, dla niektórych decyzja będzie prosta – wybiorą duże miasto. Wpływ na to z pewnością mają następujące wady miasta satelickiego:

Wady mieszkania w mieście satelickim

Mniejsze możliwości rozwoju

Miasta satelickie charakteryzują się tym, że pozwalają one na zaspokojenie podstawowych potrzeb – znajdują się tam szkoły, sklepy i miejsca pracy. Mimo to, ciężko znaleźć w nich miejsca, w których można rozwijać swoje kompetencje i umiejętności – zwykle brakuje w nich ośrodków szkoleniowych czy dobrych szkół. Powoduje to, że ktoś, kto pragnie wyspecjalizować się w jakiejś dziedzinie musi korzystać z oferty punktów oferujących kursy, które znajdują się w innych miejscowościach. To samo dotyczy również pracy. W mieście satelickim znajdują się miejsca pracy, ale oferują one niskie zarobki i małe możliwości rozwoju i awansu. W mniejszych miastach jest także mniej możliwości zatrudnienia w interesującym nas zawodzie. W miastach satelickich jest też dużo mniej możliwości do różnorodnego spędzania wolnego czasu.

Konieczność dojazdów do innego miasta

Biorąc pod uwagę powyższy punkt, wiele osób decyduje się na mieszkanie w mieście satelickim, ale pracę lub naukę w innej, większej miejscowości. O ile ktoś nie pracuje zdalnie, to wiąże się to z koniecznością codziennych dojazdów. Takie regularne pokonywanie tej samej trasy wynoszącej kilkanaście, albo nawet kilkadziesiąt kilometrów jest męczące i czasochłonne. Kierowcy mogą to odczuć szczególnie zimą, kiedy rano jadąc do pracy panuje jeszcze mrok, jest zimno, a warunki na drodze nie zachęcają do podróżowania. Należy również wspomnieć o kosztach, które trzeba ponieść, aby opłacić paliwo.

Życie w biegu

Konieczność dojazdów do innego miasta wiąże się z ciągłym życiem w biegu. Codzienne przejazdy, czy to samochodem czy to komunikacją publiczną, nie tylko są męczące, ale zabierają również mnóstwo czasu. Przez długotrwały ciągły pęd i życie w pośpiechu można nabawić się problemów zdrowotnych i nie mieć czasu dla rodziny czy na własne przyjemności i realizacje hobby.

Korki

Z dojazdami do większej miejscowości wiąże się jeszcze jedna poważna wada, a mianowicie korki. Kiedy duża część mieszkańców miasta satelickiego chce rano wyjechać lub po południu wjechać do miasta na ulicy panuje olbrzymi ruch. Nie ma mowy o płynnym i szybkim pokonaniu trasy, a codzienne stanie w korku to norma. Takie wzmożone natężenie ruchu może również przyczyniać się do zwiększenia ryzyka kolizji i wypadków drogowych.

Plusy i minusy mieszkania w mieście satelickim - podsumowanie

Miasta satelickie często są określane mianem miast sypialni. Nazwa ta nie jest przypadkowa i wzięła się stąd, że mieszkańcy miasta satelickiego nierzadko wracają do swoich domów tylko na sen, a praktycznie cały dzień spędzają poza domem, i to w innej miejscowości. Określenie „miasto sypialnia” idealnie oddaje charakter takich miejscowości. Każdy, kto myśli o przeprowadzce do takiego miejsca powinien je znać, aby móc rozważyć czy jest to dla niego dobre rozwiązanie.

Mieszkanie w mieście satelickim wiąże się bowiem z wieloma zaletami przestawionymi powyżej, np. cichszą okolicą i większym spokojem, ale wymusza na swoich mieszkańcach codzienne podróże do pracy, które nie tylko mogą być kosztowne, ale i męczące. Takie rozwiązanie może okazać się dobre dla młodych ludzi, którzy dużo pracują i do domu lub mieszkania i tak wracają tylko po to, żeby się przespać. Osiedlenie się w mieście satelickim sprawdzi się również u ludzi pracujących zdalnie, którzy co prawda są zatrudnieni w firmie mającej siedzibę w większej miejscowości, ale nie muszą codziennie do niej jeździć, gdyż większość pracy mogą wykonać siedząc w swoim domu.

Bibliografia / Netografia

  • express-przeprowadzki.pl, Wady i zalety przeprowadzki pod Warszawę, Data publikacji: 2019.10.23, Data odczytu: 2023.03.13
  • wikipedia.org, Miasto satelickie, Data odczytu: 2023.03.13
mieszkanie w mieście satelickim wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *